Zavrieť

Porady

Predčasne odkupenie leasing auto

Ahojte,

mam klienta ktorý odkúpil auto od osoby ktorá ho má na leasing...zaplatí za neho splátku a po mesiaci ho chce odkúpiť od leasingovky do vlastníctva čím dôjde k porušeniu leasingovej zmluvy. zaujíma ma vlastne ako to je potom z odpismi do nákladov nebude si uplatňovať leasing ale odpisy z auta? Je to v rámci jedného roku...v novembri zaplatí splátku a v decembri ho odkúpi? Mám v tom chaos...ide mi vlastne len o to či ho môže odpisovať ako auto vo vlastníctve firmy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Inak veĎ práve o tom mi ide že on keď kúpi auto od osoby ktorá mala auto na leasing (dojde k postupenie) a on po mesiaci ho odkupi tak z daňového hladiska si neuplatní do nákladov nič...pretože neevidoval auto k 31.12.2006. to je leasing ale dajme tomu že zostatková cena za ktorú kúpi auto je 1000000 Sk, auto riadne zaradí do majektu odpisuje ho? alebo už si nemôže vôbec z tejto sumy uplatniť odpisy
    človiečik Vladimír Ozimý
    asi som to zle definoval.

    Je možné pri odkúpení vozidla od leasingovej spoločnosti, pričom dôjde k porušeniu leasingu odpisovať toto vozidlo ďalej ako auto kúpené v hotovosti?....pretože cena odkúpenia vozdila je 1000000Sk. Len o to mi ide lebo ak nie tak sa neoplatí predčasne ukončiť leasing
    človiečik Vladimír Ozimý
    Nikto z vás fakt nemá túto skúsenosť. Lebo pravda je taká že som takto nikdy nerozmýšlal pretože väčšinou pri porušení leasingovej zmluvy išlo o minimálne čiastky pred koncom leasingu kdežto teraz je to na začiatku a suma je veľká? Takže ak by sa to nedalo klasicky odpísať podľa paragrafov 27 a 28 tak problém...

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Mám za to, že ak vozidlo po odkúpení zaradí do majetku v spomínanej hodnote 1000000,-- Sk, začína normálne odpisovať akoby odznova, bude ho evidovať k 31.12.06 a uplatní si daňové odpisy vo výške 1/4.
    Ak sa mýlim, prosím, opravte ma!
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja tiež v to verím...pretože je to kúpa HM...takže by s tým problém nemal byť len ide o to či nemá niekto iný názor a hlavne skúsenosť

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Vladimír Ozimý
    Inak veĎ práve o tom mi ide že on keď kúpi auto od osoby ktorá mala auto na leasing (dojde k postupenie) a on po mesiaci ho odkupi tak z daňového hladiska si neuplatní do nákladov nič...pretože neevidoval auto k 31.12.2006. to je leasing ale dajme tomu že zostatková cena za ktorú kúpi auto je 1000000 Sk, auto riadne zaradí do majektu odpisuje ho? alebo už si nemôže vôbec z tejto sumy uplatniť odpisy
    Aj keď ide o to isté auto, podľa mňa sa jedná o 2 rôzne obstarania DHM. V prvom prípade sa začne obstarávať formou finančného prenájmu s využitím možností postúpenia. Pri predčasnom ukončení sa vozidlo vyradí z evidencie DHM v zostatkovej cene (§ 30a ods. 11 písm. b). Pokiaľ je kúpna cena auta nižšia, ako by bola zostatková cena auta pri rovnomernom resp. zrýchlenom odpisovaní, nájomca je povinný upraviť v zmysle § 17 ods. 26 písm. b) základ dane o uplatnené leasingové odpisy, leasingový úrok (u osobného auta i o DPH zahrnutú do nákladov).
    Odkúpenie auta od leasingovej spoločnosti predčasne pred riadnym ukončením leasingovej zmluvy je podľa mňa treba účtovať a odpisovať ako bežný nákup dlhodobého majetku. Vstupnou cenou bude dohodnutá kúpna cena, auto sa zaradí a bude odpisovať 4 roky bežným soôsobom podľa § 27 alebo 28 ZoDP.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ale z toho mi logický vyjde že príde o veľa peňazí do nákladov lebo keď si zoberiem že zaplatí akontáciu+ splátku tak potom cena odkúpenia bude oveľa nižšia. Takže musím to nejak dať dokopy...ďakujem za názory

    Predčasne odkupenie leasing auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.