Zavrieť

Porady

postupenie leasingu

Ahojte, chcem sa poradit ci spravne uvazujem. Leasing uzatvoreny 15.3.2006 (osobny autobomobil) istina - 2055000, zvysena splatka 600 tis. SK, Dna 22.10.2006 postupeny leasing. Na danove odpisy mi nevznika narok, a uctovne odpisy ostatnu danovo uznanane za obdobie (marec až oktober 2006)? LZ bola postupena za odstupne 300 tis. SK. A este si chcem upresnit uctovanie postupenia:
vyradenie v dosledku postupenia ZC(suma istiny-oprávky) 541/082
vyradenie z majetku 082/022
zostatok uctu 474 ... 474/648
suma za postupenie ... 315/648

neviem ci je to spravne na 648, zda sa mi tam toho vela. 648 je danovo uznana?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    MS77
    Ahojte, chcem sa poradit ci spravne uvazujem. Leasing uzatvoreny 15.3.2006 (osobny autobomobil) istina - 2055000, zvysena splatka 600 tis. SK, Dna 22.10.2006 postupeny leasing. Na danove odpisy mi nevznika narok, a uctovne odpisy ostatnu danovo uznanane za obdobie (marec až oktober 2006)? LZ bola postupena za odstupne 300 tis. SK. A este si chcem upresnit uctovanie postupenia:
    vyradenie v dosledku postupenia ZC(suma istiny-oprávky) 541/082
    vyradenie z majetku 082/022
    zostatok uctu 474 ... 474/648
    suma za postupenie ... 315/648

    neviem ci je to spravne na 648, zda sa mi tam toho vela. 648 je danovo uznana?
    Dakujem
    K odpisom:
    §22/11 - na uplatnenie odpisu je podmienka evidovať majetok k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
    Takže účtovné odpisy nebudú daňovo uznané ( za marec až október 2006)
    Ale daňovo uznanou bude suma daňovej zostatkovej ceny predaného majetku, čo v tvojom prípade bude OC predmetu leasingu.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Mám otázku k postúpeniu leasingu.

    Leasingová spoločnosť nám vyfaktúrovala za prevod leasingu z inej firmy na našu spoločnosť sumu 5 950,00 Sk (5 000,00 + 950,00 DPH ).
    Bude to uznateľným daňovým nákladom a mám nárok na odpočítanie DPH ?
    Na aký účet mám zaúčtovať túto sumu, budú to služby 518 ?

    Poradíte ?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Janinkaaa
    Mám otázku k postúpeniu leasingu.

    Leasingová spoločnosť nám vyfaktúrovala za prevod leasingu z inej firmy na našu spoločnosť sumu 5 950,00 Sk (5 000,00 + 950,00 DPH ).
    Bude to uznateľným daňovým nákladom a mám nárok na odpočítanie DPH ?
    Na aký účet mám zaúčtovať túto sumu, budú to služby 518 ?

    Poradíte ?
    Malo by to byť súčasťou OC predmetu leasingu vo vašom účte (podľa môjho názoru).
    Nárok na odpočet: Čo je predmetom leasingu?

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Preberáme dve autá.
    Jedno klasické os. auto a druhé auto je kategórie N1.

    Ak je to os. auto, nebude sa môcť odp. DPH, iba ak je to automobil kategórie N1 ?

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Ešte k postúpeniu leasingu.

    FO - SZČO - postupuje leasing na s.r.o.
    Ja účtujem ako FO, tak aj v s.r.o.

    Jedno auto je osobné ( zak. na leasing v r. 2004) a druhé kategórie N1 ( zakúpené na leasing v r. 2003).
    Cez les. spoločnosť už prevody máme urobené k 31. 10. 2006.

    Pri os. automobile FO - SZČO vyfakturuje s.r.o. alikvótnu časť z 1. zvýšenej platby bez DPH a pri automobile N1 to bude alikvótna časť cena bez DPH + DPH ? Kde DPH sa odvedie štátu ?
    A následne potom s.r.o. bude mať nárok na odpočet DPH na vstupe z automobilu kategórie N1 ?

    Je potrebné, aby FO - SZČO faktúrovala s.r.o. odstupné pri postúpení leasingu ? Nechceme to tak urobiť.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Janinkaaa
    Ešte k postúpeniu leasingu.

    FO - SZČO - postupuje leasing na s.r.o.
    Ja účtujem ako FO, tak aj v s.r.o.

    Jedno auto je osobné ( zak. na leasing v r. 2004) a druhé kategórie N1 ( zakúpené na leasing v r. 2003).
    Cez les. spoločnosť už prevody máme urobené k 31. 10. 2006.

    Pri os. automobile FO - SZČO vyfakturuje s.r.o. alikvótnu časť z 1. zvýšenej platby bez DPH a pri automobile N1 to bude alikvótna časť cena bez DPH + DPH ? Kde DPH sa odvedie štátu ? Áno.
    A následne potom s.r.o. bude mať nárok na odpočet DPH na vstupe z automobilu kategórie N1 ?Áno.

    Je potrebné, aby FO - SZČO faktúrovala s.r.o. odstupné pri postúpení leasingu ? Nechceme to tak urobiť.Odstupné netreba, len alikv.časť zvýšenej splátky.
    Odpoveď zvýraznená.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    541/082 náklady neznižujúce základ dane
    474/648 výnosy nezvyšujúce základ dane
    315/648-odstupné výnysy zvyšujúce základ dane

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    MS77 Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa poradit ci spravne uvazujem. Leasing uzatvoreny 15.3.2006 (osobny autobomobil) istina - 2055000, zvysena splatka 600 tis. SK, Dna 22.10.2006 postupeny leasing. Na danove odpisy mi nevznika narok, a uctovne odpisy ostatnu danovo uznanane za obdobie (marec až oktober 2006)?
    Ak došlo k postúpeniu zmluvy, neupravuje sa základ dane podľa § 17 ods. 26. Daňovník môže vo výdavkoch ponechať odpisy vo výške podľa § 26 ods. 8 t.j. v pomernej časti pripadajúcej od začiatku zmluvy do kalendárneho mesiaca, v ktorom boli podmienky finančného prenájmu plnené k jeho poslednému dňu t.j. za posledný celý mesiac trvania nájmu.
    Ak ste zvolili v zmysle Vašich zásad rovnakú dobu odpisovania ako je ustanovená zákonom o daniach z príjmov, Váš účtovný odpis je aj odpisom daňovým v príslušnom zdaňovacom období.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Ak došlo k postúpeniu zmluvy, neupravuje sa základ dane podľa § 17 ods. 26. Daňovník môže vo výdavkoch ponechať odpisy vo výške podľa § 26 ods. 8 t.j. v pomernej časti pripadajúcej od začiatku zmluvy do kalendárneho mesiaca, v ktorom boli podmienky finančného prenájmu plnené k jeho poslednému dňu t.j. za posledný celý mesiac trvania nájmu.
    Ak ste zvolili v zmysle Vašich zásad rovnakú dobu odpisovania ako je ustanovená zákonom o daniach z príjmov, Váš účtovný odpis je aj odpisom daňovým v príslušnom zdaňovacom období.
    Súhlasím ale myslím si že v tomto prípade ak bol postúpený leasing 22.10. tak potom už odpis za október sa neuplatní. Ale ako to bude s úrokmi, keď napr. bude splátka dňa 10.10.,t.j. len pomernú časť úrokov dať do nákladov ak sú úroky platené vopred so splátkou (do 22.10.) a uplatniť ešte DPH zo splátky (ak je samozrejme nárok na odpočet DPH) ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.