Zavrieť

Porady

Zápočet odpracovaných rokov a odstupné

Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zarátava obdobie materská a rodičovská dovolenka do odpracovaných rokov. A či sa to zarátava aj do odstupného. Pracujem u zamestnávateľa od r. 2001 a v r. 2004 som nastúpila na materskú a následne rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ so mnou rozväzuje pracovný pomer a on mi tvrdí že materská sa nezarátava do odpracovaných rokov a tým pádom mám nárok na dvojmesačné odstupné. No ja som počula, že sa MD a RD zarátava a tým pádom mám nárok na trojmesačné odstupné. Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Adriana Boudná
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zarátava obdobie materská a rodičovská dovolenka do odpracovaných rokov. A či sa to zarátava aj do odstupného. Pracujem u zamestnávateľa od r. 2001 a v r. 2004 som nastúpila na materskú a následne rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ so mnou rozväzuje pracovný pomer a on mi tvrdí že materská sa nezarátava do odpracovaných rokov a tým pádom mám nárok na dvojmesačné odstupné. No ja som počula, že sa MD a RD zarátava a tým pádom mám nárok na trojmesačné odstupné. Vopred ďakujem za radu.
Do odpracovaných rokov sa zarátava všetko až pokial neukončíš PP.Ak pracovný pomer trval k zamestnávatelovi najmenej pat rokov má zamestnanec nárok na trojmesačné odstupné.Nech nevymýšla
0 0
Adriana Boudná Adriana Boudná

Adriana Boudná je offline (nepripojený) Adriana Boudná

Ďakujem veľmi pekne za radu. Tak som dobre počula.
0 0
tinulienka tinulienka

tinulienka je offline (nepripojený) tinulienka

Dobrý večer,
mám podobnú otázku, preto nechcem začínať novú tému.
Sestra dostala k 1. augustu výpoveď kvôli nadbytočnosti, dostala dvojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné, čiže pracovný pomer jej končí 31. augusta. ALE 23. augusta bude mať u zamestnávateľa odpracovaných 5 rokov, čiže k dátumu rozviazania prac. pomeru to bude 5 rokov a 8 dní. Môže si nárokovať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

tinulienka Pozri príspevok
Dobrý večer,
mám podobnú otázku, preto nechcem začínať novú tému.
Sestra dostala k 1. augustu výpoveď kvôli nadbytočnosti, dostala dvojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné, čiže pracovný pomer jej končí 31. augusta. ALE 23. augusta bude mať u zamestnávateľa odpracovaných 5 rokov, čiže k dátumu rozviazania prac. pomeru to bude 5 rokov a 8 dní. Môže si nárokovať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu?

Nárok na výpovednú dobu je 2 mesiace a má nárok na 3.mesačné odstupné, nakoľko u zamestnávateľa odpracuje viac ako 5 rokov. T.z., že aj výpovedná doba sa ráta do odpracovaných rokov, veď koniec koncov počas tej výpovednej doby predsa pracuje.

Túto skutočnosť by si mal zamestnávateľ uvedomiť a prepracovať výpoveď.
§ 62
Výpovedná doba



(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.


[hore]

§ 76
Odstupné a odchodné



(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Naposledy upravil mzdarka renca : 06.08.09 at 21:29 Dôvod: oprava
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tinulienka Pozri príspevok
Dobrý večer,
mám podobnú otázku, preto nechcem začínať novú tému.
Sestra dostala k 1. augustu výpoveď kvôli nadbytočnosti, dostala dvojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné, čiže pracovný pomer jej končí 31. augusta. ALE 23. augusta bude mať u zamestnávateľa odpracovaných 5 rokov, čiže k dátumu rozviazania prac. pomeru to bude 5 rokov a 8 dní. Môže si nárokovať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu?
Podla mna má nárok na
- 2mesačnú výpovednú dobu, lebo ku dnu podania výpovede ešte neodpracovala 5rokov (výp.doba je podla odpracovaného obdobia, aj ked čo sa za odpracovanú dobu pre účely stanovenia VD počíta, nie je v ZP spomenuté, len pre účely nároku na dovolenku)
- ale má nárok na odstupné vo výške 3-och platov, lebo ku dnu skončenia PP "trval" prac.pomer aspon 5rokov.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

len nechápem, ako mohla dostať výpoved k 1.8.09 a končiť jej PP 31.8.09, ak má 2mesačnú VD???kedy prevzala výpoved?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

brčko Pozri príspevok
len nechápem, ako mohla dostať výpoved k 1.8.09 a končiť jej PP 31.8.09, ak má 2mesačnú VD???kedy prevzala výpoved?
Podľa mňa má pýtajúca sa preklep v dátume a malo byť 1.6.09
0 0
tinulienka tinulienka

tinulienka je offline (nepripojený) tinulienka

Jasné, že som sa v tom dátume pomýlila...obidvom strašne ďakujem za takú rýchlu odpoveď.
0 0
tinulienka tinulienka

tinulienka je offline (nepripojený) tinulienka

Jasné, že som sa v dátume pomýlila... obidvom veľmi pekne ďakujem
za super-rýchlu odpoveď.
0 0
anysa anysa

anysa je offline (nepripojený) anysa

Prosím vás poradte mi. Som na materskej už 2 roky a 5 mesiacov a dnes som sa dozvedela že som si mala vybavit to aby mi tie roky išli do odpracovaných rokov. Može mi to prosím niekto vysvetliť? Kam si mám zajít? Pre materskou som bola zamestnaná a zmluvu mám na neurčito.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

anysa Pozri príspevok
Prosím vás poradte mi. Som na materskej už 2 roky a 5 mesiacov a dnes som sa dozvedela že som si mala vybavit to aby mi tie roky išli do odpracovaných rokov. Može mi to prosím niekto vysvetliť? Kam si mám zajít? Pre materskou som bola zamestnaná a zmluvu mám na neurčito.
Do odpracovanych rokov, ak ste stale zamestnana, pre ucely dovolenky a pod. vam pojdu.
Problem je, ze ak ste sa neprihlasili v socialnej poistovni a nepoziadali o to, tak stat za vas neplati odvody do II. piliera a teda v tomto pilieri sa vam tie roky vlastnen nepocitaju.
Ak sa teraz prihlasite, zacne vam to platit od dna prihlasenia /neda sa to spätne/.
Naposledy upravil ivka70 : 04.09.09 at 07:39
1 0
anysa anysa

anysa je offline (nepripojený) anysa

A prečo mi nikto nepovedal že sa tam mám ísť prihlásiť? Stále tomu nechápem. Keďže som tam nebola prihlásená tak budem dostávať menší dochodok keď tam štát za mňa neplatil odvody do II. piliera? A to pojdem o tie 2 roky 5 mesiacov neskor do dochodku?
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Do dôchodku sa momentálne chodí : dôchodkový vek 62 rokov a odpracovaných min. 15 rokov, ak toto budete spĺňať = máte nárok na dôchodok. To v akej výške bude, záleží od toho koľko a za koľko ste pracovali - je to dosť zložitý výpočet. Toto obdobie, ktoré ste neboli prihlásená na soc. pois. bude považované považované za obdobie bez príjmu a môže byť dôchodok nižší.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anysa Pozri príspevok
A prečo mi nikto nepovedal že sa tam mám ísť prihlásiť? Stále tomu nechápem. Keďže som tam nebola prihlásená tak budem dostávať menší dochodok keď tam štát za mňa neplatil odvody do II. piliera? A to pojdem o tie 2 roky 5 mesiacov neskor do dochodku?
http://www.socpoist.sk/starostlivost...69s?prm2=25973
4 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Viem mi niekto poradiť : som po RD a nastúpila som do nového zamestnania. Potrebujem pre nového zamestnávateľa nejaké potvrdenie so sociálky, koľko som bola na RD kvôli zápočtu rokov ? Počas RD som bola dôchodkovo poistená, takže by sa mi to malo rátať do dôchodku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Miichaela Pozri príspevok
Viem mi niekto poradiť : som po RD a nastúpila som do nového zamestnania. Potrebujem pre nového zamestnávateľa nejaké potvrdenie so sociálky, koľko som bola na RD kvôli zápočtu rokov ? Počas RD som bola dôchodkovo poistená, takže by sa mi to malo rátať do dôchodku.
A nemáš zápočet rokov od predch. zamestnávateľa? alebo Ti počas RD netrval PP?
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Mám zápočet od predchádzajúceho zamestnávateľa a počas RD mi netrval pracovný pomer, ale bola som dôchodková poistená - písala som prihlášku v soc. poisť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Miichaela Pozri príspevok
Mám zápočet od predchádzajúceho zamestnávateľa a počas RD mi netrval pracovný pomer, ale bola som dôchodková poistená - písala som prihlášku v soc. poisť.
Tak zájdi na SP, alebo si vyžiadaj listom potvrdenie o trvani poistenia.
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Ďakujem za odpoveď :-)
0 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
brčko Pozri príspevok
Podla mna má nárok na
- 2mesačnú výpovednú dobu, lebo ku dnu podania výpovede ešte neodpracovala 5rokov (výp.doba je podla odpracovaného obdobia, aj ked čo sa za odpracovanú dobu pre účely stanovenia VD počíta, nie je v ZP spomenuté, len pre účely nároku na dovolenku)
- ale má nárok na odstupné vo výške 3-och platov, lebo ku dnu skončenia PP "trval" prac.pomer aspon 5rokov.
platí to aj v tomto roku?
0 0
Načítať ďalšie