Zavrieť

Porady

Auto manželke?

Prosím o radu. Manžel je podnikateľ, má vo firme zaradené automobil Opel Zafira, z ktorého si pri kúpe v roku 2000 odpočítal DPH. Chcela by som sa opýtať,či mi môže toto MV darovať,alebo predať za 1,- SK.
Čo potom s DPH pri oboch prípadoch?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Z hľadiska darovania a dph je problematika vynikajúco riešená v tomto príspevku, ktorú si treba prečítať.
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=225247&postcount=1

    Taktiež nie je spomenuté či autom. má zostat.cenu, akej kategorii je ....či manželka podniká atď...Jedná sa o JÚ alebo PÚ?

    Masl je offline (nepripojený) Masl

    som dúfam dobrý človek a ešte lepšia mama ...viac Masl
    Ten príspevok som čítala, ale moc mi nepomohol. Jedná sa o JU, manželka je nepodnikateľ, kategória N, už je účtovne odpísané. Skús mi pomôcť.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Najjednoduchší spôsob je:
    - nech ho manžel vyradí z majetku do osob.používania a nebude to mať dopad ani na dph a ani na daň z príjmu. Na daň z príjmu by mal dopad , ak by ste ho do 5 rokoch predali od vyradenia, tak z predaja by ste museli odviesť daň z príjmu. Výdavok ako ZC pri predaji by ste si už nemôhli uplatniť pretože ZC je 0,00.

    Masl je offline (nepripojený) Masl

    som dúfam dobrý človek a ešte lepšia mama ...viac Masl
    To znamená, že by som ho nemohla predať do 5 rokov? A ak ho predám,tak musím odviesť daň?
    A ak mi ho predá za tú 1 korunu,tak ako ďalej?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Masl
    To znamená, že by som ho nemohla predať do 5 rokov? A ak ho predám,tak musím odviesť daň?
    A ak mi ho predá za tú 1 korunu,tak ako ďalej?
    A prečo predávať za 1,- SK? keď má takú možnosť, ktorú som uviedla vyššie.HM?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Keďže je manžel podnikateľ - SZČO - auto patrí do bezpodielového vlastníctva manželov.
    Takže stačí interným dokladom auto vybrať z podnikania a tak ako píše renča vyššie ak ho do 5-tich rokov predáte, manžel musí uvedený príjem zdaniť.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Muška
    Keďže je manžel podnikateľ - SZČO - auto patrí do bezpodielového vlastníctva manželov.
    Takže stačí interným dokladom auto vybrať z podnikania a tak ako píše renča vyššie ak ho do 5-tich rokov predáte, manžel musí uvedený príjem zdaniť.
    Možno už uverí, keď si to aj ty potvrdila...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.