Zavrieť

Porady

Depozit a DPH

Dobry den,

vie mi niekto poradit, ci moze realitna kancelaria vykonavat depozit financnych prostriedkov na bankovom ucte vyhradenom vylucne na tento ucel pre klienta predavajuceho nehnutelnost v tej forme, ako ju vykonavaju notari?
Druha otazka, ako je to v pripade depozitu financnych prostriedkov na ucte z pohladu DPH? Nakolko ide o spravovanie cudzych financnych prostriedkov na bankovom ucte realitnej kancelarie, ktore neboli prijate ako zaloha na dodanie tovaru alebo sluzby a tieto prostriedky budu po splneni zmluvnych podmienok uvolnene a vyplatene predajcovi nehnutelnosti, nejde o klasicku prijatu zalohu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    spiel
    Dobry den,

    vie mi niekto poradit, ci moze realitna kancelaria vykonavat depozit financnych prostriedkov na bankovom ucte vyhradenom vylucne na tento ucel pre klienta predavajuceho nehnutelnost v tej forme, ako ju vykonavaju notari?
    Druha otazka, ako je to v pripade depozitu financnych prostriedkov na ucte z pohladu DPH? Nakolko ide o spravovanie cudzych financnych prostriedkov na bankovom ucte realitnej kancelarie, ktore neboli prijate ako zaloha na dodanie tovaru alebo sluzby a tieto prostriedky budu po splneni zmluvnych podmienok uvolnene a vyplatene predajcovi nehnutelnosti, nejde o klasicku prijatu zalohu.
    Či možu vykonávať depozit to neviem. Ale takto prijaté peniaze sa nezarátavajú do obratu z hladiska dph. Učtoval by som to na jeakom podsúvahovom účte v analytickom členení. Veď predsa ide o cudzí majetok.

    Mimo témy: Nezadávaj tú istú tému viac krát. Treba byť trpezlivý a počkať na odpoveď. Takto sa porada.sk stáva neprehladnou.

    spiel je offline (nepripojený) spiel

    spiel
    Dakujem za odpoved. Nechcel som tu istu temu zadavat viac krat, asi omylom zadal prikaz na zaradenie temy este pred tym ako som ju odkontroloval.

    Justina je offline (nepripojený) Justina

    Justina
    Zdravím všetkých,

    prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, či depozit je služba oslobodená od DPH alebo nie? Jedna spoločnosť fakturuje depozit v texte faktúry raz s DPH inokedy bez.

    Vopred ďakujem za odpoveď

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Justina Pozri príspevok
    Zdravím všetkých,

    prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, či depozit je služba oslobodená od DPH alebo nie? Jedna spoločnosť fakturuje depozit v texte faktúry raz s DPH inokedy bez.

    Vopred ďakujem za odpoveď
    V tuzemsku:mám za to, že je to služba, ako každá iná, teda je predmetom dane podľa § 2 odst.1 písm.b.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Stretla som sa s názorom, že depozit pri kúpe nehnuteľnosti je určitá forma preddavku podľa podmienok dohodnutých v zmluve.
    V danom prípade bolo v zmluve dohodnuté, že kupujúci dá kaucia v určitej výške a ak do určitého termínu nepríde k odkúpeniu danej nehnuteľnosti, kaucia prepadá v prospech predávajúceho ako peňažná sankcia za nedodržanie dohodnutých podmienok v zmluve. Po prijatí peňažnej kaucie predávajúci vystavil kupujúcemu daňový doklad s rozpisom DPH, ktorú odviedol.
    V prípade predaja danej nehnuteľnosti sa výška kaucie odpočíta ako prijatý preddavok vrátane DPH.
    V prípade ak nedôjde k predaju, čiže druhá strana nedodrží zmluvu, predávajúci vystaví dobropis, spätne si uplatní odvedenú DPH a výšku kaucie preúčtuje ako zmluvnú pokutu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.