Zavrieť

Porady

Vystavenie faktúry pred dodaním tovaru

Situácia:

Môže firma vystaviť riadnu faktúru za december 2006 s tým, že tovar však bude dodaný až v januári 2007? Pričom sa nevie kedy presne sa dodá, takže problém je aký dátum zdaniteľného plnenia uviesť ale otázkou je že či to je vobec možné? Pretože z účtovného hľadiska mi to nejako nesedí. poraďte. ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Zdaniteľné plnenie vzniká tromi spôsobmi podľa toho, ktorý vznikne skôr = vystavením faktúry, zaplatením a dodaním služby alebo tovaru.
    V podvojnom účtovníctve ak služba alebo dodanie tovaru bude až v roku 2007
    tak sa nebude účtovať na výnosy čiže účtovnú triedu 6 ale na účet 384.
    U jednoduchého účtovníctva je to jasné do ZP až zaplatením.

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    Mám firmu, ktorej som mala vystaviť 3 preddavkové fa, a po ich úhrade mal byť dodaný tovar a konečná fa. Tak to robím bežne-DPH odvádzam z prijatej platby. Im som však- na ich žiadosť urobila tri riadne faktúry z vyčíslením DPH. Faktúry boli vystavené pred dodávkou tovaru. Odviedla som z nich DPH. Dodávka bude v tom istom roku.
    Viem, že už neexistuje zákaz vystaviť fa pred dodávkou tovaru, ale chcem sa spýtať-účtovať takto vystavené faktúry do výnosov alebo na zálohy.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    ivako
    Mám firmu, ktorej som mala vystaviť 3 preddavkové fa, a po ich úhrade mal byť dodaný tovar a konečná fa. Tak to robím bežne-DPH odvádzam z prijatej platby. Im som však- na ich žiadosť urobila tri riadne faktúry z vyčíslením DPH. Faktúry boli vystavené pred dodávkou tovaru. Odviedla som z nich DPH. Dodávka bude v tom istom roku.
    Viem, že už neexistuje zákaz vystaviť fa pred dodávkou tovaru, ale chcem sa spýtať-účtovať takto vystavené faktúry do výnosov alebo na zálohy.
    Faktúry by som účtovala na účet 384 pretože dodávka bude až v nasledujúcom roku.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    ivako
    U mňa je dodávka v tom istom roku.
    Ak je to v tom istom roku tak na výnosy ak to bola riadna faktúra a nie faktúra na prijatú platbu.

    davidko je offline (nepripojený) davidko

    davidko
    Ivako,

    pises, ze vies, ze uz neexistuje zakaz vystavovat faktury pred dodanim tovaru. Nie som si ista, preto Ta chcem poziadat, kde mozem v zakone o DPH najst umoznenie vystavit fakturu pre DPH pred dodanim tovaru. Pozeram zakon a tam sa pise: "Danova povinnost vznika dnom dodania tovaru." a Danova povinnost vznika dnom prijatia platby ak bola prijata pred dodanim tovaru. Ak som nedostala platbu vopred a tovar som este nedodala a chcem vystavit fakturu, aky datum zdanitelneho plnenia by sa tam teda mal dat, ak uz mozem vystavovat fakturu?

    Dakujem

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    Je to § 71 zák. o DPH. Na rozdiel od zákona č.289/1995 Z.z. platného do 30.4.2004, tento zákon /222/2004/ neustanovuje začiatok lehoty na vyhotovenie faktúry, tzn., že neexistuje zákaz vyhotovenia fa pred vznikom daňovej povinnosti. Zákon ustanovuje iba najneskorší možný termín na vyhotovenie faktúry- a to do 15.dní od vzniku daňovej povinnosti.

    Vystavenie faktúry pred dodaním tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.