Zavrieť

Porady

Daň z príjmu a zahraničie

Dobry den,

poprosim o radu. Občan, ktory pracuje v zahranici (Irsko) musi zdanovat svoje prijmy v SR? Nech ratam ako ratam, vychadza mi strasne velka dan z prijmu, je to tak spravne???

Na Slovensku bol do apríla 2006 a pracoval na pracovnu zmluvu. Od maja pracuje v zahranici na pracovnu zmluvu. Používam metódu zápočtu dane. Daňové priznanie typ A.

Poradte mi prosim, dakujem vsetkym...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    matalenka
    Dobry den,

    poprosim o radu. Občan, ktory pracuje v zahranici (Irsko) musi zdanovat svoje prijmy v SR? Nech ratam ako ratam, vychadza mi strasne velka dan z prijmu, je to tak spravne???

    Na Slovensku bol do apríla 2006 a pracoval na pracovnu zmluvu. Od maja pracuje v zahranici na pracovnu zmluvu. Používam metódu zápočtu dane. Daňové priznanie typ A.

    Poradte mi prosim, dakujem vsetkym...
    Musíš podať daňové priznanie,lebo si rezident.Teda zdaňuješ celosvetové príjmy. Ale ak dobre viem s Írskom je podpísaná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia, a v tom prípade zaplatené dane v Írsku sa ti zohladnia v daňovom priznaní na SR.

    matalenka je offline (nepripojený) matalenka

    matalenka
    Ano s tym suhlasim, ale v Irsku je nizsia dan zo mzdy ako tu na Slovensku. Rozdiel dvoch sadzieb musi teda doplatit (metóda zápočtu dane) dobre som tomu porozumela??

    Dakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Áno. Ak daňovník pracuje v krajine, s ktorou máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane, je v nevýhode oproti daňovníkovi pracujúcemu v krajine , s ktorou máme v zmluve metódu vyňatia príjmov.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    hanar Pozri príspevok
    Ako zaokrúhľujete zahraničné príjmy pri prepočítaný kurzu?
    Aritmeticky.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Prosim niekoho o radu. Robim istemu panovi danove priznanie, v mesiacoch 1-8 pracoval na pracovnu zmluvu v SR, 9-10 brigada v nemecku, 11-12 opat zmluva v SR. Uvadzam do danoveho priznania aj prijmy z nemecka? AK ano, moze to byt problem, pretoze nema ziadne potvrdenia o prijme z nemecka, ani ziadne vyplatne pasky a pod. Takze nevieme ani, ci mu dan zrazali, on iba tvrdi, ze ano..

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Bez potvrdenia o príjme sa nedajú uviesť zahran.príjmy,ak mal skutočne príjem zdanený ,tak by nemal byť problém s vystavením potrdenia.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Zo zmluvy s nemeckom vyplyva, ze sa pouziva metoda vynatia prijmov, je to spravne? mam v tom trochu chaos

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    Syn pracoval v r. 2007 3 mesiace v ČR, 3 mesiace v SR. V daňovom priznaní mu vychádza samozrejme preplatok, t. j. mali by mu vrátiť zaplatenú daň. Chcem sa opýtať, či mu má DU vrátiť aj daň zaplatenú v ČR, keďže ide o započítanie dane. Minulý rok mal nedoplatok po započítaní českej dane, takže tento rok by mu asi mali vrátiť aj českú daň, nie?

    skvarki je offline (nepripojený) skvarki

    skvarki
    Daň zaplatená v zahraničí sa u nás nevracia. Z podaného DP mu môžu vrátiť len daň vybranú v SR.

    mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

    mirkab14
    Prosím o radu.Daňovník zo SR SZČO,registrovaný so slov.DIČ pracuje v Čechách.Faktruje svoju prácu českej firme a platia mu na účet, ktorý ma založený v Čechách.Ako mu mám urobiť DP?Aké si môže dať výdavky, môže aj paušálne?Živnosť v rámci voľnej živnosti.Doniesol mi aj nejaké potvrdenia od rodinných príslušníkov o návštebe školy.Neviem čo s tým?
    Dcéra pracuje v ČR – je zamestnancom. Zamestnávateľ odvádza odvody do soc. a zdravotnej poisťovne a odvádza jej dane - Čechách. Je rezidentom ČR / nie SR/.
    Chce si popri zamestnaní v ČR založiť živnosť slovenskú. Živnosť bude vykonávať iba v ČR.
    Ak si založí živnosť v SR, stane sa rezidentom v SR? alebo ostane rezidentom ČR.
    /v ČR býva, má tam stav. sporenie,....../
    Bude musieť podávať daňové priznanie aj v SR? Bude musieť odvádzať do sociálnej v ČR aj SR? V SR z príjmov z ČR aj zo živnosti?
    Môže mať živnosť vydanú na Slovensku a súčasne byť rezident v CZ?
    Je lepšie pre ňu požiadať o živnosť na Slovensku alebo v Čechách. Môže Slovák požiadať o živnosť v Čechách
    Čo je pre ňu výhodnejšie z hľadiska daní a odvodov – pokiaľ chce byť zamestnaná a súčasne mať živnosť?
    Ako je to so zdravotnou, nakoľko odvody môžu isť len v jednej krajine ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.