Zavrieť

Porady

poplatky na nepodnikatelskom ucte

FO - podnikatel vyuziva aj na podnikatelske aj na osobne ucely iba jeden ucet, nepodnikatelsky. Moze si dat poplatky za ucet do danovych vydavkov? A co prijate uroky a dan z urokov na tomto ucte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    FO - nemusí mať podnikateľský účet .
    Poplatky do daňových výdavkov by som dala v tomto prípade iba tie, ktoré sa týkajú transakcií ohľadne podnikania.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    A napr. poplatky za zriadenie uctu, mesacne poplatky za vedenie uctu?

    Prijate uroky zauctovat v JU ako PNZD a dan z urokov ako VNZD, kedze z prijatych urokov je hned stiahnuta dan?

    cactus je offline (nepripojený) cactus

    nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac cactus
    Ak by to bol čiste nepodnikateľský účet, tak by som účtovala iba operácie týkajúce sa podnikania. Ostatné kredity a debety by som vôbec nebrala do úvahy. Týmto by sa tento podnikateľský účet choval ako kvázi pokladňa.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    v § 6
    odst.
    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

    Zákon nehovorí, že sa musí účet volať "podnikateľský"

    Takže úroky zaúčtuj ako POZD a daň si uplatníš v DP

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    cactus
    Ak by to bol čiste nepodnikateľský účet, tak by som účtovala iba operácie týkajúce sa podnikania. Ostatné kredity a debety by som vôbec nebrala do úvahy. Týmto by sa tento podnikateľský účet choval ako kvázi pokladňa.
    Tu záleží od počtu pohybov.

    Mám klientov, ktorí nie sú živnostíci, ale iné SZČO - banka im nechce urobiť podnikateľský účet, tak to riešia buď cez jeden účet, alebo si založia 2 "občianske" účty a jeden používajú na podnikanie.

    A ja k tým účtom pristupujem tak ako som písala vyššie.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    johny18
    A napr. poplatky za zriadenie uctu, mesacne poplatky za vedenie uctu?
    Poplatky za zriadenie účtu , mesačné poplatky /riešim nejakých primeraných pomerom : podnikateľské pohyby - súkromné pohyby

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Muška
    Takže úroky zaúčtuj ako POZD a daň si uplatníš v DP
    Nebolo by lepsie zauctovat prijaty urok na ucte ako "prijmy zdanene zrazkou", takto mi to da do stlpca 18 Zdanene osobitnou sadzbou - PNZD, a stiahnutu dan z urokov zauctujem ako "dan z prijmov", a to mi da do stlpca 26 - VNZD?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Neviem o aké vysoké úroky ide.....ale ak "veľmi vysoké" potom musíš riešiť buď 2 účty, alebo nedržať na účte vysoký stav - nakoľko Ti aj toto vstupuje do platieb na SP a ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.