Zavrieť

Porady

10 percentne DPH

Ahojte,

prosim Vás, poradte mi, kde by som nasla info ohladom znizenia DPH na 10 perc. pri ortop.pomockach - klient sa zaobera predajom tohto tovaru. Ďakujem velmi pekne a prajem pekny den
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Očné optiky: V zozname pre zníženú sadzbu DPH 10 % sú uvedené pod kódom col.sadzobníka 7015 10 00 Okuliarové sklá korekčné, ministerstvo zdravotníctva vydalo opatrenie Opp0406-26553/2006 OL zoznam zdravotníckych pomôcok-cenník platný pre 10 % DPH-ceny sú také isté ako minulý rok .Obvolávala som zdravotné poisťovne ako a pod akou sadzbou máme tieto zdravotné pomôcky-dioptrické sklá, plasty, lupy, kontakt.šošovky účtovať, ceny sa oproti minulého roku nemenili ale jedná sa mi o správnu sadzbu dph ale v žiadnej zdravotnej poisťovni mi nevedeli dať potrebné informácie ako účtovať.V jednej poisťovni mi poradili nech dávam ceny na tieto výrobky po starom s 19 % DPH a potom možno vo februári keď im ministerstvo zravotníctva dá presnejšie informácie mám zavolať a potom sa dohodneme ako mám vyúčtovať tieto zdravotné pomôcky za mesiac január. Takže v tomto mesiaci budem zákazníkovi účtovať na predpis na dioptrické sklá sadzbu 19 % Dph a keď budem vystavovať zdravotným poisťovniam faktúru za náhradu týchto pomôcok sa stane že mi oznámia že im to mám preúčtovať s 10 % DPH...Vždy keď sa mennili sadzby DPH, boli zdravotnícke pomôcky oslobodené-potom zase začali podliehať Dph, bol v optikách a zdravotných poisťovniach obrovský chaos-optici obvolávali poisťovne, poisťovne nemali informácie z ministerstva ale zákon už bol v platnosti, potom sa spätne museli prerábať faktúry-Kocúrkovo. Takže prosím vás,ak niekto účtujete očné optiky a máte nejaké informácie o DPH pre tieto výrobky tak mi poradte pod ako sadzbou mám účtovať .

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Zavolaj dovozcovi pod akým kódom colného sadzobníka to dováža,tie ceny vo Opatrení MZ sú maximálne čo znamená že môžu byť aj nižšie

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    čo sa týka mňa, tak nakupujeme korekčné sklá od slovenských výrobcov a na faktúrach je 19 % sadzba DPH..

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Od 01.01.2008 mali očné optiky pri predaji korekčných skiel a ostatných zdravotných pomôcok uplatňovať 10 % Dph, avšak majiteľka optiky začala tento tovar so zníženou sadzbou predávať až od 09.01.2008, takže tržby za tento tovar cez registračku má do 08.01.2008 v 19% sadzbe DPH a od 09.01.2008 v správnej 10 % sadzbe dph.

    Môže postupovať nasledovne ? :
    -tržby do 08.01. v 19 % sadzbe zrátať a túto sumu vystornovať cez registračku
    - znovu nahodiť tržby do registračnej pokladne v takej istej výške ibaže zo správnou 10 % dph

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    A čo chce urobiť s rozdielom? Bude hľadať každého klienta a na podpis mu vráti rozdiel v dph? Lebo stornovať celodennú tržbu nie je sranda.

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    A je aj iná možnosť, alebo to nechá tak ako to účtovala aj keď v nesprávnej sadzbe dph?
    Myslela som že ak má dennú tržbu v sadzbe 19% napr.DZ: 21008,- Sk , DPH 19 % : 3992,-Sk, spolu tržba 25000,-Sk, túto sumu vystornuje z registračky a nahodí znovu do Reg.pokladne: DZ 22.727,- , DPH 10 % 2273,-Sk, spolu tržba 25000,-Sk.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Ja by som to nechal tak ako to je, jedine žeby sa nejaký klient vrátil že sa mu to zdá veľa tak to vystornoval a nablokoval so správnou dph a k omluve dal nejakú handričku na okuliare zadarmo.

    Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

    Reprografia
    Zdravím,
    tiež "bojujem" s problémom 10 % DPH. Vedel by niekto prosím poradiť, kto má skúsenosť s tlačiarenskými výrobkami. Sme tlačiareň, ktorá tlačí aj reklamné brožúrky, letáky (tam samozrejme neuplatním 10% DPH), ale aj hospodárske tlačivá - faktúry, potvrdenky CIM, výkazy, daňové tlačivá a pod, časopisy pre zdravotníkov - a tu netuším, čo s tým. Do ktorej sadzby to zadeliť. A tiež ma zaujímajú aj tlačiarenské služby napr. my vo veľkom kopírujeme - rozmnožujeme materiály, viažeme ich a pod. Akou DPH toto zdaniť?
    Dotazovala som ohľadom tohoto aj DÚ, tak som zvedavá, či mi odpíšu. Stále som si myslela, že do tetjo kategórie budú spadať knihy s ISBN.
    A okrem toho si myslím, že keď sa už pri týchto tlačiarenských výrobkoch má uplatňovať 10 % DPH, čo potom papier na ich výrobu?
    Díki za info

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Podľa zákona ak sa vypočíta nesprávna výška DPH, a to vyššia, ako mala byť, DPH sa odvedie vyššia. Pohľadám príslušné ustanovenie.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Reprografia Pozri príspevok
    Zdravím,
    tiež "bojujem" s problémom 10 % DPH. Vedel by niekto prosím poradiť, kto má skúsenosť s tlačiarenskými výrobkami. Sme tlačiareň, ktorá tlačí aj reklamné brožúrky, letáky (tam samozrejme neuplatním 10%DPH),
    ale aj hospodárske tlačivá - faktúry, potvrdenky CIM, výkazy, daňové tlačivá a pod, časopisy pre zdravotníkov - a tu netuším, čo s tým. Do ktorej sadzby to zadeliť.

    Pri tlačivách , nakoľko sa jedná už o nomenklatúrne číslo podľa colného sdzobníka "4820" bude 19% . Strana v colnom sadzobníku 338.

    A tiež ma zaujímajú aj tlačiarenské služby napr. my vo veľkom kopírujeme - rozmnožujeme materiály, viažeme ich a pod. Akou DPH toto zdaniť?
    Dotazovala som ohľadom tohoto aj DÚ, tak som zvedavá, či mi odpíšu. Stále som si myslela, že do tetjo kategórie budú spadať knihy s ISBN.
    A okrem toho si myslím, že keď sa už pri týchto tlačiarenských výrobkoch má uplatňovať 10 % DPH, čo potom papier na ich výrobu?
    Díki za info
    Doplnené aj hore v texte .
    Prikladám Colný sazobník , ktorého sa treba pridžiavať . Pre Vás sú dôležité z prílohy č. 7 Zákona o DPH číselné kódy "4901" " 4903" a "4904" .....pozrite si ich v Colnom sadzobníku .V tých prípadoch účtujete 10% DPH. Strana colného sadzobníka 340 -341 .
    http://www.porada.sk/t64177-novy-col...FD+sadzobn%EDk

    Dotazovať sa na DÚ nepomôže , ale môžete požiadať Colný úrad o zatriedenie na základe žiadosti , ktorá je v tejto téme http://www.porada.sk/t67858-dph-na-knihy.html


    Čo sa týka nákupu papiera , tak ten budete nakupovať v 19% DPH . Čiže vstupná DPH bude vyššia ako výstupná .Ale to je v rámci zákona , takže s tým sa nezaoberajte .Na papier DPH neznížili .

    Z mojej strany zatiaľ toľko , možno ma niekto doplní , alebo opraví .
    Naposledy upravil Zita5 : 21.01.08 at 06:44 Dôvod: Doplnenie strán colného sadzobníka

    Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

    Reprografia
    Zita5 Pozri príspevok
    Doplnené aj hore v texte .
    Prikladám Colný sazobník , ktorého sa treba pridžiavať . Pre Vás sú dôležité z prílohy č. 7 Zákona o DPH číselné kódy "4901" " 4903" a "4904" .....pozrite si ich v Colnom sadzobníku .V tých prípadoch účtujete 10% DPH. Strana colného sadzobníka 340 -341 .
    http://www.porada.sk/t64177-novy-col...FD+sadzobn%EDk

    Dotazovať sa na DÚ nepomôže , ale môžete požiadať Colný úrad o zatriedenie na základe žiadosti , ktorá je v tejto téme http://www.porada.sk/t67858-dph-na-knihy.html


    Čo sa týka nákupu papiera , tak ten budete nakupovať v 19% DPH . Čiže vstupná DPH bude vyššia ako výstupná .Ale to je v rámci zákona , takže s tým sa nezaoberajte .Na papier DPH neznížili .

    Z mojej strany zatiaľ toľko , možno ma niekto doplní , alebo opraví .

    Vďaka za odpoveď, už som si to popozerala. S tým papierom to bola iba ironická poznámka, to mi je jasné, že 19% DPH. V tých colných sadzobníkoch - to je taký alibizmus. Tiež pod kódom 4901 sú vymenované knihy, brožúry, letáky a podobné tlačiarenské výrobky je uvedené a ostatné. Ale čo do toho ostatného. My teraz napríklad vyrábame brožúrky na školenia s testami, alebo kopírujeme jeden list A4 so vstupnými testami v počte 1000 ks alebo robíme info brožúrky ohľadom životného prostredia. Ja by som tam napr. všade dala 10% DPH, pretože okrem kódu 4901, my to nikam nepasuje. Ale čo ak ...
    Ja viem, že asi najlepšie by bolo dať tam všade 19% DPH, ke%dže nejde o knihy na predaj a hotovo. Nič tým nepokazím, akurát odvediem viac DPH, ale na druhej strane štát bude nesmierne rád.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Nechcem otvárať novú tému tak moju (asi dosť smiešnu) otázku priradím sem:
    Sme predajňa, ktorá má tovar s 19% DPH aj s 10% DPH. Musí byť na bločku uvedená 10% DPH (v nulovej hodnote) aj keď sa v danom nákupe tovar s 10% DPH nevyskytoval (len tovar s 19% DPH)?
    Je to tak?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zltalienka Pozri príspevok
    prosím.... nikto nevie?
    Ak tam znížená sadzba nie je, tak určite uvádzaná byť nemusí. Ale stretla som sa s dph aj , aj.T.j. 10%, 19%.

    Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

    Lucka F.
    Ahojte všetci,

    mám taký superproblém, skúšala som tu nájsť niečo obdobné, ale bezvýsledku.

    V roku 2001 sme prijali faktúru (4731,70+23% DPH 1088,40). Tú sme nezaplatili, tak mi ostala visieť v DPH
    V roku 2008 sme prijali dobropis (4890,9+19% DPH 929,30). Ten som normálne zaúčtovala.

    DPH z roku 2001 som ručne zapísala ako zaplatenú, čo mi spôsobilo, akokeby som ju 2x dlzila danovemu uradu.

    neviete poradit co s tym?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.