Zavrieť

Porady

opäť paušálne výdavky

Ahojte poraďáci,

ešte raz Vás prosím o radu, keď ste mi už predtým tak dobre poradili
Uplatňujem si paušálne výdavky.
1. Keď som začala podnikať, založila som si bankový účet a vložila som tam 3000 zo svojho súkromného účtu. Mám tých 3000 zahrnúť do príjmov &6 ods.1b, keď som si ich odtial nevybrala?
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky?
3. Kde v daňovom priznaní sa uvádzajú príjmy podľa &6 ods.5. Mám to pripočítať k príjmom podľa &6 ods.1b do riadku 2 tabuľky 1., IV.oddiel?
Vopred Vám ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

janasiv
Ahojte poraďáci,

ešte raz Vás prosím o radu, keď ste mi už predtým tak dobre poradili
Uplatňujem si paušálne výdavky.
1. Keď som začala podnikať, založila som si bankový účet a vložila som tam 3000 zo svojho súkromného účtu. Mám tých 3000 zahrnúť do príjmov &6 ods.1b, keď som si ich odtial nevybrala? Nie, ide o vklad podnikateľa, je to príjem neovpl. základ dane.
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky? Bankové polatky sú výdavkom ovpl. základ dane. Pri ich odpočítaní z b.ú. zaúčtuj prevádzkovú réžiu, pri ich pripísaní na účet zaúčtuj storono bankových poplatkov plusom na prev.réžiu. §6 ods.5 hovorí o prijatých úrokoch.
3. Kde v daňovom priznaní sa uvádzajú príjmy podľa &6 ods.5. Mám to pripočítať k príjmom podľa &6 ods.1b do riadku 2 tabuľky 1., IV.oddiel?
Vopred Vám ďakujem. § 6 ods.5 začína vetou : Príjmom z podnikania alebo inej SZČ je aj .... , takže tieto príjmy zahŕňaš do § 6 ods.1 alebo 2, podľa toho aké príjmy dosahuješ.
Odpoveď máš červeným.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky? Bankové polatky sú výdavkom ovpl. základ dane. Pri ich odpočítaní z b.ú. zaúčtuj prevádzkovú réžiu, pri ich pripísaní na účet zaúčtuj storono bankových poplatkov plusom na prev.réžiu. §6 ods.5 hovorí o prijatých úrokoch


S týmto nemôžem celkom súhlasiť. Nakoľko, keď uplatňuje SZČO výdavky percentom predsa neúčtuje, ale robí si evidenciu príjmov, pohľadávok a záväzkov. V tomto prípade by som odpustenie poplatkov banky, a to spôsobom ako banka urobila (pripísala na účet ako príjem), potom by som to zahrnul do príjmov zdaniteľných.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 13.01.07 at 10:34
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No.....viac hláv , viac "kapusty"....ako hovorí jeden poraďák.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

no, priznávam, trocha mi už šibe .... jasné ,že sa pri paušálnych výdavkoch neúčtuje.

Napriek tomu si však myslím, že keď mám v zmluve s bankou, že za prvý mesiac mi nebudú účtované bankové poplatky, oni mi ich napriek tomu strhnú a potom mi ich vrátia - tak to nie je môj príjem. Chápem to ako vrátenie poplatkov, na ktorých odpočítanie nemala banka nárok.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
janasiv
Ahojte poraďáci,

ešte raz Vás prosím o radu, keď ste mi už predtým tak dobre poradili
Uplatňujem si paušálne výdavky.
1. Keď som začala podnikať, založila som si bankový účet a vložila som tam 3000 zo svojho súkromného účtu. Mám tých 3000 zahrnúť do príjmov &6 ods.1b, keď som si ich odtial nevybrala?
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky?
3. Kde v daňovom priznaní sa uvádzajú príjmy podľa &6 ods.5. Mám to pripočítať k príjmom podľa &6 ods.1b do riadku 2 tabuľky 1., IV.oddiel?
Vopred Vám ďakujem.

Pod pojmom odpustila rozumiem odpustenie dlhu - §6/5d) ZDP - zahrňuje sa do príjmov.

Zahrnul by som ich k príjmom podľa §6/1b) nakoľko preukázateľne súvisia s touto činnosťou.
Naposledy upravil Milan Benka : 13.01.07 at 12:30
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Prepáčte, ale toto je jedna z vecí, ktoré "kým neuvidím, neuverím". Pri zakladaní b.ú. podpisujem zmluvu o vedení b.účtu a silno pochybujem, že tam je "odpustenie" poplatkov.To tam je akože napísané - odpúšťame Vám poplatky? A odpustenie dlhu .... to by nejaký musel najprv vzniknúť ... ako mohol vzniknúť dlh, keď si tie bankové poplatky stiahli z účtu? ...
normálne som si tým zahltila hlavu
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Johanka
Prepáčte, ale toto je jedna z vecí, ktoré "kým neuvidím, neuverím". Pri zakladaní b.ú. podpisujem zmluvu o vedení b.účtu a silno pochybujem, že tam je "odpustenie" poplatkov.To tam je akože napísané - odpúšťame Vám poplatky? A odpustenie dlhu .... to by nejaký musel najprv vzniknúť ... ako mohol vzniknúť dlh, keď si tie bankové poplatky stiahli z účtu? ...
normálne som si tým zahltila hlavu
Ak sa na to pozerám z tejto strany, potom sa to dá posúdiť ako "dar" od banky prijatý v súvislosti s výkonom činnosti podľa §6 (§3/2a,)

Výsledok bude ten istý. Ale z ktorej strany sa na to odpustenie poplatkov pozerať, to vie len ...........
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

Johanka
Prepáčte, ale toto je jedna z vecí, ktoré "kým neuvidím, neuverím". Pri zakladaní b.ú. podpisujem zmluvu o vedení b.účtu a silno pochybujem, že tam je "odpustenie" poplatkov.To tam je akože napísané - odpúšťame Vám poplatky? A odpustenie dlhu .... to by nejaký musel najprv vzniknúť ... ako mohol vzniknúť dlh, keď si tie bankové poplatky stiahli z účtu? ...
normálne som si tým zahltila hlavu
Milá Johanka,
môžeš tomu kľudne veriť. Zmluvu momentálne nemám po ruke, ale na bankovom výpise je pri tejto položke napísané, citujem:´odpustenie účtovnej položky a veden.účtu.´
Inak ďakujem všetkým za rady.
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Dajú sa uplatniť paušálne výdavky aj v roku 2007? Ak áno v akej výške?
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

áno dajú. Výška sa nemení, 40%
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Doplnenie: Ak sa to týka remeselnej živnosti - 60%. Paušálne výdavky si môže uplatniť daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom DPH časť roka. K tzv. paušálnym výdavkom si pripočíta uhradené odvody do ZP a SP.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
A čo myslíte, môže si živnostník, ktorý prevádza zváračské práce uplatniť 60%
paušál? Myslím, že v remeselných živnostiach niekedy boli spolu zváračské a zámočnícke práce, ale teraz neviem, či som už dočista oslepla, ale nevidím ich tam. /tie zváračske/
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

kalkulka
A čo myslíte, môže si živnostník, ktorý prevádza zváračské práce uplatniť 60%
paušál? Myslím, že v remeselných živnostiach niekedy boli spolu zváračské a zámočnícke práce, ale teraz neviem, či som už dočista oslepla, ale nevidím ich tam. /tie zváračske/
Nemôže, zvaračské práce do rem. činností nepatria. Aj iní by to radi privítali.
Pekný deň...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

kalkulka
A čo myslíte, môže si živnostník, ktorý prevádza zváračské práce uplatniť 60%
paušál? Myslím, že v remeselných živnostiach niekedy boli spolu zváračské a zámočnícke práce, ale teraz neviem, či som už dočista oslepla, ale nevidím ich tam. /tie zváračske/
Zváračské práce v prílohe č. 1 ani neboli - ak má v živnosti zváračské a nie zámočnícke práce má smolu - 40%.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ďakujem za odpovede. Minulý rok som sa totiž čudovala, keď mi jeden takýto živnostník vravel, že mu z daňového úradu poradili uplatniť si paušál vo výške
60%. Tak som sa ho vtedy spýtala, či to má aj písomne. No, čo už, len aby mu neprišli na kontrolu. Takto by som mu daňové priznanie isto nespravila, preto sa pýtam.
0 0
lsulekova lsulekova

lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

Živnostník (elektrikár) si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40%. Od základu dane sa odpočítava poistné, čo zaplatil. Ale môže si odpočítať aj nedoplatok na poistnom za predchádzajúci rok, ktorý uhradil zdravotnej poisťovni?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Áno, môže.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
lsulekova
Živnostník (elektrikár) si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40%. Od základu dane sa odpočítava poistné, čo zaplatil. Ale môže si odpočítať aj nedoplatok na poistnom za predchádzajúci rok, ktorý uhradil zdravotnej poisťovni?
Mám len doplňujúcu otázku.
Príjem z preplatku z roč. zúčt. ZP sa chápe ako ostatný príjem a ide do § 8. A čo úhrada nedoplatku? Ide ako výdavok spolu s ostatnými úhradami poistného do § 6?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
úhrada nedoplatku ide o klasický daňový výdavok podľa paragrafu 19 k príjmom z podnikania paragraf 6.
0 0
hana57 hana57

hana57 je offline (nepripojený) hana57

Este som sa chcela spytat, uz viem ze si moze uplatnit este platby do SP a ZP a ako je do s doplnkovym dochodkovym a urazovym poistenim.
Stravne je mozne len pri preukazatelnych vydavkoch?

Velmi dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať