Zavrieť

Porady

Daň z nehnuteľnosti

Kupila som byt, list vlastníctva je vystavený teraz v januári,ale návrh na vklad je z decembra-podavam teraz daňové priznanie, alebo až budúci rok?
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
majkla
Kupila som byt, list vlastníctva je vystavený teraz v januári,ale návrh na vklad je z decembra-podavam teraz daňové priznanie, alebo až budúci rok?
Daňové priznanie si podáš teraz, ale platiť budeš až v budúcom roku, lebo k 31.12.2006 si ešte nebola vlastníčkou zapísanou v katastri nehnuteľností.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Záleží na tom, či vklad bol povolený v roku 2006, alebo v roku 2007.
Ak v roku 2006, podáš daňové priznanie teraz do 31.1. a aj zaplatíš daň v tomto roku.
Ak v roku 2007, oznámiš správcovi dane len vznik daňovej povinnosti, ale daňové priznanie podáš do 31.1.2008 a aj daň budeš platiť až v roku 2008.
0 0
freddyk freddyk

freddyk je offline (nepripojený) freddyk

Ked, uz tu je taketo tema, tak to vyuzijem.

Rodičia odkupili byt do OV od SBD. Vklad bol poveleny 27.11.2006 a pravne ucinky su, zo dna 26.10.2006. Este stale platia v najomnom dan. A tak sa Vas chcem opytat, odkedy budu platit dan za byt?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak už dostali z katastra nehnuteľností list vlastníctva s vyznačením, že oni sú vlastníci, je potrebné podať daňové priznanie /i v priebehu roka/. Ak LV majú od roku 2006, čo znamená že k 31.12.2006 boli majiteľmi bytu rodičia, daň začnú platiť v roku 2007.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

tiez vyuzijem tuto temu:

- majitel kupil byt v auguste 2006, do 30 dni to nikde nenahlasil, nevedel, je to vazny problem? co s tym?
- majitel ma trvaly pobyt v ziline, byt kupil v bratislave, kde podava DP?
- len na overenie: do 31.1.2007 je povinny podat DP aj zaplatit dan z nehnutelnosti, tak?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mamina h.
tiez vyuzijem tuto temu:

- majitel kupil byt v auguste 2006, do 30 dni to nikde nenahlasil, nevedel, je to vazny problem? co s tym?
- majitel ma trvaly pobyt v ziline, byt kupil v bratislave, kde podava DP?
- len na overenie: do 31.1.2007 je povinny podat DP aj zaplatit dan z nehnutelnosti, tak?
Daňové priznanie si bude podávať do 31.01.2007 v Bratislave. Po podaní DP mu do polovice mája príde platobný výmer na daň z nehnuteľnosti, kde bude mať určený termín na zaplatenie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mysimis
Ak už dostali z katastra nehnuteľností list vlastníctva s vyznačením, že oni sú vlastníci, je potrebné podať daňové priznanie /i v priebehu roka/. Ak LV majú od roku 2006, čo znamená že k 31.12.2006 boli majiteľmi bytu rodičia, daň začnú platiť v roku 2007.
V priebehu kalendárneho roka sa daňové priznanie nepodáva. Iba sa miestne príslušnému správcovi dane (obecný, mestský úrad, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza) oznamuje, že ste nadobudli alebo Vám zaniklo vlastnícke právo k nehnuteľnosti, a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali (§18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku).

V zmysle §18 ods.1 daňová povinnosť vzniká 1.1. zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je premetom dane a zaniká 31.12. zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti.
Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1.1. zdaňovacieho obdobia.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

mysimis
Daňové priznanie si bude podávať do 31.01.2007 v Bratislave. Po podaní DP mu do polovice mája príde platobný výmer na daň z nehnuteľnosti, kde bude mať určený termín na zaplatenie.
- dakujem, cize ta dan staci zaplatit do 31.5.2007
- to ze nebolo nahlasene nic spravcovi dane do 30 dni nevadi?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nemal by to byť problém, ak si včas podá DP, t.j. do 31.01.2007
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mamina h.
- dakujem, cize ta dan staci zaplatit do 31.5.2007
- to ze nebolo nahlasene nic spravcovi dane do 30 dni nevadi?
Daň zaplatíš v lehote, ktorá bude určená na vyrúbení dane.

K oznámeniu:
§35 Zákona o správe daní a poplatkov - Správne delikty:
(7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide fyzickú osobu.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Ja by som Vás chcela poprosiť o radu: Darovala som synovi byt v osobnom vlastníctve. Vklad povolený dňa 20.okt.2006. Ja som ten byt odkúpila v r. 2004. V r. 2005 som podala daňové priznanie, došiel mi výmer, ale za r. 2006 mi už výmer neprišiel. (Neviem, kde som počula, že platím až po 3 rokoch od nadobudnutia?) Radšej sa spýtam: Má syn povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ďakujem, Eva
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

dakujem, prikladam vzory tlaciv pre DP bratislava:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4059
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

este by som si chcela s vami potrvdit:
tuto dan samozrejme platia aj cudzi statni prislusnici, ktori nemaju na slovensku trvaly pobyt, ale vlastnia na slovensku nehnutelnost, ano?!
dakujem
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
[quote=ZEvina]Ja by som Vás chcela poprosiť o radu: Darovala som synovi byt v osobnom vlastníctve. Vklad povolený dňa 20.okt.2006. Ja som ten byt odkúpila v r. 2004. V r. 2005 som podala daňové priznanie, došiel mi výmer, ale za r. 2006 mi už výmer neprišiel. (Neviem, kde som počula, že platím až po 3 rokoch od nadobudnutia?) Radšej sa spýtam: Má syn povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ďakujem, Eva

Prosím, prosím, prosím....
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
[quote=ZEvina]
ZEvina
Ja by som Vás chcela poprosiť o radu: Darovala som synovi byt v osobnom vlastníctve. Vklad povolený dňa 20.okt.2006. Ja som ten byt odkúpila v r. 2004. V r. 2005 som podala daňové priznanie, došiel mi výmer, ale za r. 2006 mi už výmer neprišiel. (Neviem, kde som počula, že platím až po 3 rokoch od nadobudnutia?) Radšej sa spýtam: Má syn povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ďakujem, Eva

Prosím, prosím, prosím....
áno, syn má povinnosť podať DP k dani z nehnutešnosti do 31.01.2007.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

"V priebehu kalendárneho roka sa daňové priznanie nepodáva. Iba sa miestne príslušnému správcovi dane (obecný, mestský úrad, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza) oznamuje, že ste nadobudli alebo Vám zaniklo vlastnícke právo k nehnuteľnosti, a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali (§18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku). "
Ak pravnicka osoba so sidlom v BB kupila byt v Bratislave, je povinna do 30 dni nahlasit tuto skutocnost Obvodnemu uradu prislusnej mestskej casti ? Existuje nejake tlacivo ako oznamenie alebo to nahlasime listom ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Stačí to nalásiť listom.
0 0
miladenka miladenka

miladenka je offline (nepripojený) miladenka

skusenost z dnesneho dna:
- podavala som DP na MU za nadobudnuty byt v minulom roku
- panicka na MU mi povedala, ze DP nezoberie, ze musim do DP okrem bytu nadobudnuteho v 2006 zrekapitulovat aj dalsie nehnutelnosti z predoslych rokov - aj ked za tie boli v minulosti DP riadne podane, chodia vymery, nenastali zmeny
- nechapem, ..... viete niekto co to ma znamenat? maju na takuto poziadavku narok? - nemala som cas si to s nou vydiskutovat, ale nemienim opakovane vypisovat to co uz raz bolo vypisane -- iba ak je to fakt povinnost zo zakona
- dufam, ze tu najdem podporu na to, ze NEMUSIM
dik vopred
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
mamina h.
dakujem, prikladam vzory tlaciv pre DP bratislava:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4059
platí toto tlačivo aj na rok 2007 /lebo je tam aktualizácia rok2005.../
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

miladenka
skusenost z dnesneho dna:
- podavala som DP na MU za nadobudnuty byt v minulom roku
- panicka na MU mi povedala, ze DP nezoberie, ze musim do DP okrem bytu nadobudnuteho v 2006 zrekapitulovat aj dalsie nehnutelnosti z predoslych rokov - aj ked za tie boli v minulosti DP riadne podane, chodia vymery, nenastali zmeny
- nechapem, ..... viete niekto co to ma znamenat? maju na takuto poziadavku narok? - nemala som cas si to s nou vydiskutovat, ale nemienim opakovane vypisovat to co uz raz bolo vypisane -- iba ak je to fakt povinnost zo zakona
- dufam, ze tu najdem podporu na to, ze NEMUSIM
dik vopred
Neviem, ktorý zákon to prikazuje, ale u nás je to obdobné. Tiež som to vlani absolvovala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať