Zavrieť

Porady

zamestnana, potom nezamestnana, aka materska?

Dobry den,
od februara 2001 som bola suvisle zamestnana v troch roznych zamestnaniach az do 31.12.2006. (pracovny pomer som skoncila dohodou). Momentalne som prihlasena na urade prace, mala by mi byt priznana podpora v nezamestnanosti, kedze splnam vsetky podmienky.

Zaujima ma nasledovna vec. Na podporu mam narok 6 mesiacov. Hypoteticky, ak sa mi nepodari zamestnat do tych 6 mesiacov a dajme tomu zeby som tento mesiac otehotnela - a stale budem nezamestnana, ci uz s podporou alebo po tych 6 mesiacoch bez podpory - budem mat narok na matersku? Z coho sa bude vypocitavat?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Takže nárok na materské budeš mať, ak splníš podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch titulu zamestnanca alebo z titulu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby (DNP).
    Zo zamestnania budeš mať nárok po splnení tejto podmienky, ale zároveň po skončení PP by si musela nastúpiť na MD do 6 mesiacov (ochranná lehota pre tehotné). Rozhodujúce obdobie by bol predchádzajúci kalendárny rok, v prípade, že by vznikol v novom roku nový pracovný pomer, tak od vzniku nového PP.
    Ak ešte nie si tehotná, tak by som odporučila prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie z minima, 7600,-Sk, platiť do splnenia podmienky 270 dní poistenia, zhruba 9 mesiacov. Tak budeš mať 100% istotu, že nárok na materské bude z DNP no a ak splníš podmienky aj zo zamestnania, tým lepšie, budeš dostávať 2 materské.

    Odporúčam prečítať témy ohľadom materského, aj články p. Mihála o materskej, je tam všetko pekne vysvetlené.

    zamestnana, potom nezamestnana, aka materska?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.