Zavrieť

Porady

Koeficient DPH a dobropisy

Ahojte.

Počítam koeficient DPH a nie som si istá, či do čitateľa a menovateľa vstupujú i dobropisy.
Zákon hovorí len o výnosoch (príjmoch). Dobropisy podľa mňa, nie sú pre mňa príjmy, takže by sa tam zahrňovať nemali, ale nie som si celkom istá.

Ide o jednoduché účtovníctvo...
Ďakujem za radu.
Hana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Koeficient predsa používaš pri DF s ktorých si nemôžeš uplatniť celú DPH.
    A celú DPH si nemôžeš uplatniť ak poskytuješ služby/ napr. prenájom / aj neplátcom DPH

    Hanah je offline (nepripojený) Hanah

    Hanah
    Ano, koeficientom sa krátia plnenia na vstupe, ale...
    Samotný koeficient sa predsa počíta z plnení na výstupe, t.j. z vydaných faktúr.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Hanah, dobropis = oprava faktúry. Prečo by si mala započítavať nesprávne vyčíslenú faktúru a nie aj jej opravu? Opravnú faktúru by som zohľadnila pri výpočte koeficientu. Predstav si, že sa Ti omylom stane, vystavíš Fa na 1.000.000 Sk a má byť 100.000 Sk. Rozdiel tzv. dobropisuješ. Je to to isté, ako by si nesprávnu Fa vymenila za správnu. Podklad pre výpočet by bol rovnaký.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Marína
    Hanah, dobropis = oprava faktúry. Prečo by si mala započítavať nesprávne vyčíslenú faktúru a nie aj jej opravu? Opravnú faktúru by som zohľadnila pri výpočte koeficientu. Predstav si, že sa Ti omylom stane, vystavíš Fa na 1.000.000 Sk a má byť 100.000 Sk. Rozdiel tzv. dobropisuješ. Je to to isté, ako by si nesprávnu Fa vymenila za správnu. Podklad pre výpočet by bol rovnaký.
    Súhlasím.
    A pre spestrenie opíšem môj najnovší zážitok. Tiež počítam koeficient a práve za posledný Q mi vyšla DPH v r. 14 vo výške 333 Sk a po prepočte koeficientom mi vyšlo odpočítanie dane v r. 18 číslo 377 Sk. Spôsobili to práve dobropisy za IV. Q... A už ma volali z DU, že im to PC vyhadzuje s hviezdičkou. Uvidím, čo bude ďalej.

    maria75 je offline (nepripojený) maria75

    maria75
    nic si z toho nerob mne tiez raz volali z DU ze dobropis zahrnicnej faktury nemoze ist do riadku 24 lebo pocitac im to vyhadzuje!!!!

    maria75 je offline (nepripojený) maria75

    maria75
    len keby sa pracovnicky na DU riadili zakonom tak ako to kazu nám, a nie hviezdickami v pocitaci....(česť výnimkám)

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Nedá mi v tomto prípade sa ich nezastať. Tiež nemôžu za to, ako im funguje soft a ten tiež tvoria len ľudia. Tak ako na našich účtovníckych, tak aj na ich postupne chyby odstránia.

    Hanah je offline (nepripojený) Hanah

    Hanah
    Marína
    Hanah, dobropis = oprava faktúry. Prečo by si mala započítavať nesprávne vyčíslenú faktúru a nie aj jej opravu? Opravnú faktúru by som zohľadnila pri výpočte koeficientu. Predstav si, že sa Ti omylom stane, vystavíš Fa na 1.000.000 Sk a má byť 100.000 Sk. Rozdiel tzv. dobropisuješ. Je to to isté, ako by si nesprávnu Fa vymenila za správnu. Podklad pre výpočet by bol rovnaký.
    Ďakujem za odpoveď Marína. Už o tom nepochybujem :-).
    Ale ...
    našla som v časopise "Dane a účtovníctvo" vzorec na výpočet koeficientu a tam je napísané, že do čitateľa i menovateľa vstupuje i riadok +(-) 23* daňového priznania.
    Je tam i poznámka, že * do čitateľa vstupujú plnenia z riadku 23 priznania len ak je oprava spojená s výnosom, pri ktorom je daň odpočítateľná, dosadí hodnoty uvedených riadkov za zdaňovacie obdobie roku 2006 a prípadné výnosy z dodaní z miesta mimo SR.

    Pravdupovediac mám z toho chaos.
    V tejto firme, čo účtujem, majú na r. 23 vyjadrené všetky tieto plnenia:
    01 - dobropisy k bežným tuzemským plneniam, na ktorých sú vyčíslené základ i DPH
    02 - dobropisy k plneniam oslobodeným od DPH podľa §28 a 41
    03 - dobropisy k plneniam oslobodeným od DPH podľa §43 (dodanie tovaru do EU)
    04 - dobropisy k plneniam kde miestom dodania služby je podľa § 15 resp. § 16 zákona o dani z pridanej hodnoty iný členský štát. (dodanie služieb do EU)
    05 - a vyčísľovali sme tam i samovymeranie DPH pri nadobudnutí tovaru z iného štátu EU. T.j. keď prišiel zo zahraničia dobropis, tak sme z neho vymerali a odpočítali DPH a to samovymeranie bolo zahrnuté do riadku 23 daňového priznania.

    Dá sa teda povedať, že do čitateľa i menovateľa koeficientu naozaj vstupujú všetky plnenia, ktoré sa v daňovom priznaní zobrazujú na riadku 23?

    Alebo

    Do čitateľa i menovateľa vstupujú naozaj všetky plnenia, ktoré sa v daňovom priznaní zobrazujú na riadku 23 až na výnimku !!!, že do čitateľa sa neuvádzajú dobropisy k plneniam oslobodeným od DPH podľa §28 a 41.

    Alebo

    Len tie, ktoré sú spojené s výnosom? Ale už som taká zamotaná, že vôbec neviem rozmýšľať, ktoré to vlastne sú?

    Prosím pomôžte mi vyriešiť tento oriešok :-(
    Ďakujem.
    Hana

    Koeficient DPH a dobropisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.