Zavrieť

Porady

keficient DPH

Zdravim,

Viete mi niekto poradit co je koeficient pri DPH, kedy a ako sa pouziva. Vzorec na vypocet mam.

Velka vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    čo takto prelúskať príspevky??

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    branopulis
    Zdravim,

    Viete mi niekto poradit co je koeficient pri DPH, kedy a ako sa pouziva. Vzorec na vypocet mam.

    Velka vdaka
    Skús pozrieť tu:
    http://www.porada.sk/t33542-koeficie...oeficientu+DPH

    branopulis je offline (nepripojený) branopulis

    branopulis
    no ja som to kukal a aj citam asi hodinu ale mne nie je jasna podstata zo zakona ze kedy to pocitam a pri com. a z akych faktur

    dakujem vopred za radu

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    branopulis
    no ja som to kukal a aj citam asi hodinu ale mne nie je jasna podstata zo zakona ze kedy to pocitam a pri com. a z akych faktur

    dakujem vopred za radu
    Koeficient počítaš vtedy ak uskutočňuješ okrem zdaniteľných plnení (teda podliehajúcich DPH) aj oslobodené plnenia - napr. prenájom, poistenie atď. Samozrejme obe súbežne. Koeficient sa vypočíta z vydaných faktúr:
    v čitateli (hore) je suma všetkých zdaniteľných plnení, a v menovateli je k tejto sume pripočítaná aj suma oslobodených plnení. Vyjde nejaké číslo ...zaokruhluje sa na 2 desatinné miesta. Potom sa určí:
    1. ktoré faktúry alebo hotovostné doklady na vstupe s DPH sú určené len pre oslobodené plnenia - tie budú bez nároku na odpočet
    2. faktúry a hot.doklady, ktoré sú určené aj na oslobodené aj na zdaniteľné plnenia - počítaš koeficient ( výpočet: súčet DPH z týchto faktúr a hot.dokladov x koeficient = suma, ktorú si môžeš uplatniť na odpočte)
    3. faktúry a hot.doklady, ktoré sú určené len pre zdaniteľné plnenia - tam uplatníš celú DPH na vstupe.
    Naposledy upravil Orsz : 17.01.07 at 20:12

    zukana je offline (nepripojený) zukana

    zukana
    Ja potrebujem odobriť moje myšlienkové pochody.

    Počas roka som nemala plnenia oslobodené od DPH. V poslednom kvartáli som prenajala pivnicu neplatitelovi DPH, cca. 5.000,-. S tým som neúčtovala žiadne výdavky.
    Všetky faktúry na vstupe sa týkajú mojej činnosti zo živnosti, z ktorej som mala plnenia na výstupe cca. 2.800.000,- (ročne).

    Koeficient = 2800000/2805000 = 0,998217468 zaokrúhlene 1

    Keďže som nemala na vstupe nič čo by súviselo s prenájmom pivnice, musím prepočítať daň na vstupe? Rozdiel by bol 0, nakoľko je koeficient 1. V budúcom roku budem používať tento koeficient.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    zukana
    Ja potrebujem odobriť moje myšlienkové pochody.

    Počas roka som nemala plnenia oslobodené od DPH. V poslednom kvartáli som prenajala pivnicu neplatitelovi DPH, cca. 5.000,-. S tým som neúčtovala žiadne výdavky.
    Všetky faktúry na vstupe sa týkajú mojej činnosti zo živnosti, z ktorej som mala plnenia na výstupe cca. 2.800.000,- (ročne).

    Koeficient = 2800000/2805000 = 0,998217468 zaokrúhlene 1

    Keďže som nemala na vstupe nič čo by súviselo s prenájmom pivnice, musím prepočítať daň na vstupe? Rozdiel by bol 0, nakoľko je koeficient 1. V budúcom roku budem používať tento koeficient.
    Ak nemáš nič na vstupe, čo by súviselo s oslobodeným prenájmom, tak koeficient síce vypočítaš, ale nepoužiješ ho na prepočet DPH na vstupe.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.