Zavrieť

Porady

SZČO a cestovné náhrady - ako na to

Dobrý deň, prosím o radu na niekoľko otázok - nechcem ich sekať na jednotlivé témy, lebo navzájom úzko súvisia.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady:

1.
v TP nie je uvedená kombinovaná spotreba. vypočítam teda spotrebu ako aritmetický priemer v TP uvedenej spotreby? čiže podľa vzorca (mesto + 90kmh + 120kmh):3 = priemerná spotreba ?

2.
ako podklad pre evidenciu jázd je nutné vypísať vždy cestovný príkaz, alebo stačí viesť knihu jázd?

3.
je tiež potrebné k vyúčtovaniu priložiť blok za benzín? alebo akým spôsobom dokladovať cenu za PHM v deň jazdy? vždy však tankujem plnú nádrž, tak zo dva razy do mesiaca...

4.
paušálna náhrada je 6,20 za každý km + spotreba PHM?

5.
ako dokladujem správcovi dane že pracovná cesta, ktorú si uplatňujem do nákladov, bola skutočne pracovnou cestou, a nie súkromnou jazdou? ako môže daňový úrad zistiť, že si do nákladov podnikania dávam aj súkromné kilometre?

6.
nemám prehľad v zákonoch; platí stále 283/2002 Z.z., alebo bol už novelizovaný? máte link na poslednú novelizáciu?
Usporiadat
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

dolfort
Dobrý deň, prosím o radu na niekoľko otázok - nechcem ich sekať na jednotlivé témy, lebo navzájom úzko súvisia.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady:

1.
v TP nie je uvedená kombinovaná spotreba. vypočítam teda spotrebu ako aritmetický priemer v TP uvedenej spotreby? čiže podľa vzorca (mesto + 90kmh + 120kmh):3 = priemerná spotreba ? Ak je to spotreba EHK, tak áno /urobíš aritmetický priemer/

2.
ako podklad pre evidenciu jázd je nutné vypísať vždy cestovný príkaz, alebo stačí viesť knihu jázd? Stačí kniha jázd /musí obsahovať všetky náležitosti/

3.
je tiež potrebné k vyúčtovaniu priložiť blok za benzín? alebo akým spôsobom dokladovať cenu za PHM v deň jazdy? vždy však tankujem plnú nádrž, tak zo dva razy do mesiaca.../blok z čerpacej stanice je len ako doklad o cene PHM/Vypočítaš si náklady na spotrebované PHM a to potom zaúčtuješ./ Ako doklad priložíš blok z čerpacej stanice + výpočet/

4.
paušálna náhrada je 6,20 za každý km + spotreba PHM? Áno

5.
ako dokladujem správcovi dane že pracovná cesta, ktorú si uplatňujem do nákladov, bola skutočne pracovnou cestou, a nie súkromnou jazdou? ako môže daňový úrad zistiť, že si do nákladov podnikania dávam aj súkromné kilometre? To už záleží na tebe ako si to zdôvodníš pred Dú, či priložíš nejaké objednávky, zmluvy čo si urobil prípadne len nejakú poznámku v knihe jázd.

6.
nemám prehľad v zákonoch; platí stále 283/2002 Z.z., alebo bol už novelizovaný? máte link na poslednú novelizáciu?
Čísla nepoznám, aký je to zákon?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dolfort
Dobrý deň, prosím o radu na niekoľko otázok - nechcem ich sekať na jednotlivé témy, lebo navzájom úzko súvisia.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady:

1.
v TP nie je uvedená kombinovaná spotreba. vypočítam teda spotrebu ako aritmetický priemer v TP uvedenej spotreby? čiže podľa vzorca (mesto + 90kmh + 120kmh):3 = priemerná spotreba ?

Pojednáva o tom § 7 ZoCN ods.

"b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,"

čiže v meste spotreba v meste, mimo mesta priemer.

2.
ako podklad pre evidenciu jázd je nutné vypísať vždy cestovný príkaz, alebo stačí viesť knihu jázd?

Ak nemáš auto zaradené v majetku, tak nemusíš viesť evidenciu jázd. Na druhej strane, ak si uplatňuješ náhrady, tak tie si môžeš uplatniť len zo služobných ciest, z ktorých máš vypracované vyúčtovanie.

3.
je tiež potrebné k vyúčtovaniu priložiť blok za benzín? alebo akým spôsobom dokladovať cenu za PHM v deň jazdy? vždy však tankujem plnú nádrž, tak zo dva razy do mesiaca...

Treba preukázať cenu PHM. Najlepšie je dokladom o kúpe (alebo jeho kópiou). Dá sa však aj vytlačiť cena zo stránky štatistického úradu.

4.
paušálna náhrada je 6,20 za každý km + spotreba PHM?

Áno, ak si to uplatňuješ za SC podľa bodu 2.

5.
ako dokladujem správcovi dane že pracovná cesta, ktorú si uplatňujem do nákladov, bola skutočne pracovnou cestou, a nie súkromnou jazdou? ako môže daňový úrad zistiť, že si do nákladov podnikania dávam aj súkromné kilometre?

Ako už bolo povedané, povinnosť preukazovania je na Tebe.

6.
nemám prehľad v zákonoch; platí stále 283/2002 Z.z., alebo bol už novelizovaný? máte link na poslednú novelizáciu?

Posledná novela bola urobená zákonom č. 312/2005 s účinnosťou od 15. 7. 2005.


Pridal som TI aj ja moje postrehy k jednotlivým bodom.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Chobot
Pridal som TI aj ja moje postrehy k jednotlivým bodom.
Podľa mňa jazda v meste nemusí byť mestom, keď sa niekomu nechce rozpisovať, tak dávam priemer. Nie každý si dá námahu s rozpisovaním km.
0 0
MAGDALIENKA MAGDALIENKA

MAGDALIENKA je offline (nepripojený) MAGDALIENKA

A čo cestná daň? Ak SZČO používa vlastné auto nezaradené do obchodného majetku na podnikateľské účely. Musí byť zaplatená ak si chcem uplatniť PHM a náhradu 6,20 Sk za kilometer?.

Magdaléna
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MAGDALIENKA
A čo cestná daň? Ak SZČO používa vlastné auto nezaradené do obchodného majetku na podnikateľské účely. Musí byť zaplatená ak si chcem uplatniť PHM a náhradu 6,20 Sk za kilometer?.

Magdaléna

Musí byť zaplatená .
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Zita5
Musí byť zaplatená .
Mala by byť zaplatená a ide aj do VOZD, ale nezaplatenie dane ešte nebráni uplatniť komplet cestovné náhrady. Nezaplatenie dane sa rieši iným spôsobom- vyrúbením riadnej pokuty
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Antea
Mala by byť zaplatená a ide aj do VOZD, ale nezaplatenie dane ešte nebráni uplatniť komplet cestovné náhrady. Nezaplatenie dane sa rieši iným spôsobom- vyrúbením riadnej pokuty
Nebráni , ale myslím že len po dobu daňovej kontroly .
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Zita5
Nebráni , ale myslím že len po dobu daňovej kontroly .
Veď práve, potom je tá pokuta
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

ďakujem za príspevky! moje trable s daňou z MV:
http://www.porada.sk/t40865-szeo-nep...-dao-z-mv.html
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Zita5
Musí byť zaplatená .
zákon 595/2003 nikde nehovorí o povinnosti zaplatiť daň z motorových vozidiel, aby boli výdavky na prevádzku auta uznané resp. uznateľnosť výdavkov spojených s autom (či už opravy, PHM, paušál...) nie je podmienená zaplatením DzMV; ak by daňový úrad zistil že napr. živnostník si uplatňoval náhradu za km a PHM za používanie súkromného auta a nemal by podané daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (teda ani zaplatenú túto daň), nemá mu na základe čoho vylúčiť tieto výdavky (samozrejme ak boli vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov), ale dodaní živnostníka na dani z motorových vozidiel + ostatné sankcie napr. nepodanie daň. priznania k DzMV; ale určite mu nemôže neuznať náklady spojené s autom len preto, že nebolo podané daň. priznanie k DzMV
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Antea
Podľa mňa jazda v meste nemusí byť mestom, keď sa niekomu nechce rozpisovať, tak dávam priemer. Nie každý si dá námahu s rozpisovaním km.
Áno, je to na jeho zvážení. Ale ak jazdí veľa po meste, tak by išiel proti sebe, keby si uplatnil menšie náhrady, keď spotrebu mal vysokú. Za tú trochu námahy rozpisovania to niekedy stojí.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

skaspa
zákon 595/2003 nikde nehovorí o povinnosti zaplatiť daň z motorových vozidiel, aby boli výdavky na prevádzku auta uznané resp. uznateľnosť výdavkov spojených s autom (či už opravy, PHM, paušál...) nie je podmienená zaplatením DzMV; ak by daňový úrad zistil že napr. živnostník si uplatňoval náhradu za km a PHM za používanie súkromného auta a nemal by podané daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (teda ani zaplatenú túto daň), nemá mu na základe čoho vylúčiť tieto výdavky (samozrejme ak boli vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov), ale dodaní živnostníka na dani z motorových vozidiel + ostatné sankcie napr. nepodanie daň. priznania k DzMV; ale určite mu nemôže neuznať náklady spojené s autom len preto, že nebolo podané daň. priznanie k DzMV

už som z toho domotaný a prekvapený. som SZČO a mesačne si urobim cesťák cca 5000,- SK / km, 6,20,PHM/ ktoré som najazdil svojim vozidlom/ majiteľ v TP ja ako FO/ auto nie je v majetku firmy. To sa mám prihlásiť na DU a platiť daň z MV ???
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ekosped
už som z toho domotaný a prekvapený. som SZČO a mesačne si urobim cesťák cca 5000,- SK / km, 6,20,PHM/ ktoré som najazdil svojim vozidlom/ majiteľ v TP ja ako FO/ auto nie je v majetku firmy. To sa mám prihlásiť na DU a platiť daň z MV ???
Áno. Ako SZČO si povinný uhradiť daň z MV za vlastné auto, využívane pri podnikaní, keď toto nie je zaradené v majetku.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ekosped
už som z toho domotaný a prekvapený. som SZČO a mesačne si urobim cesťák cca 5000,- SK / km, 6,20,PHM/ ktoré som najazdil svojim vozidlom/ majiteľ v TP ja ako FO/ auto nie je v majetku firmy. To sa mám prihlásiť na DU a platiť daň z MV ???
Keby si ho používal ako zamestnanec na PC - tak nie, ale ak ho používaš na podnikanie - tak treba zaplatiť.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

Anja111
Áno. Ako SZČO si povinný uhradiť daň z MV za vlastné auto, využívane pri podnikaní, keď toto nie je zaradené v majetku.
tak to sme ma riadne "potešili". Už aj utekám - udať sa-

a čo s r. 2006? Udať sa aj za ten rok ? mám tam naúčtované cca 15.000 na cestovnom.
Naposledy upravil MIŠO T : 23.01.07 at 10:42
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Ekosped
tak to sme ma riadne "potešili". Už aj utekám - udať sa-

a čo s r. 2006? Udať sa aj za ten rok ? mám tam naúčtované cca 15.000 na cestovnom.
máš rovnaký problém ako ja. žiaľ, neznalosť zákona neospravedlňuje.
pozri aj
http://www.porada.sk/t40865-szeo-nep...-dao-z-mv.html ,
možno ti to pomôže v dileme čo s rokom 2006.
0 0
oluska_1 oluska_1

oluska_1 je offline (nepripojený) oluska_1

Anja111
Áno. Ako SZČO si povinný uhradiť daň z MV za vlastné auto, využívane pri podnikaní, keď toto nie je zaradené v majetku.
Asi som už riadne dopletená a možno i , ale chcem sa spýtať: Pri platbe dane z MV, ktoré nemám v majetku firmy, dávam ako VS pridelené DIČ alebo rodné číslo ako súkromná osoba (vlastník MV)?
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

oluska_1
Asi som už riadne dopletená a možno i , ale chcem sa spýtať: Pri platbe dane z MV, ktoré nemám v majetku firmy, dávam ako VS pridelené DIČ alebo rodné číslo ako súkromná osoba (vlastník MV)?
Určite DIČ, ale nech potvrdia odborníci. Ale viem som to z www.porada.sk, takže určite to bude spoľahlivé. Hej, a našiel som to aj na www.drsr.sk (v rýchlej voľbe účty štátnych príjmov), citujem
"Do variabilného symbolu sa uvádza daňové identifikačné číslo (DIČ), alebo číselný kód, z identifikačného čísla pre daň z pridanej hodnoty (IČ DPH), ktorý bol daňovému subjektu pridelený správcom dane."
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

už som sa udal /na daň MV/. naratali mi to aj za r. 2006 + 2000.- sankcia
0 0
DenisaM DenisaM

DenisaM je offline (nepripojený) DenisaM

a ked používam na podnikanie automobil nezaradený do podnikania a zaplatili sme cestnú daň, tak túto daň si môžeme dať do nákladov?
0 0
Načítať ďalšie