Zavrieť

Porady

SZČO, nepodané daňové priznanie pre daň z MV

Dobrý deň, prosím o radu.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady.

Nepodal som daňové priznanie na daň z MV za rok 2006. Od 31.10.06, kedy som začal vozidlo používať na podnikanie, som urobil cca 2000km firemných + 1300km súkromných.
Daň by som zaplatil za 62 dní, kedy bolo vozidlo používané (31.10.06-31.12.06), vo výške 510,- SKK (BB kraj).
Čo by ste urobili na mojom mieste?
a) podali by ste priznanie za rok 2006, zaplatili daň + sankčné úroky až doteraz + pokutu
b) alebo mám kašľať na náhrady za rok 2006 a podať priznanie už len na rok 2007, s tým že vozidlo využívam na podnikanie dajme tomu od 17.1., aby som sa zmestil do termínu na zaplatenie dane na rok 2007 do 31.1.2007?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    [quote=dolfort]Dobrý deň, prosím o radu.
    Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady.

    Nepodal som daňové priznanie na daň z MV za rok 2006. Od 31.10.06, kedy som začal vozidlo používať na podnikanie, som urobil cca 2000km firemných + 1300km súkromných.
    Daň by som zaplatil za 62 dní, kedy bolo vozidlo používané (31.10.06-31.12.06), vo výške 510,- SKK (BB kraj).
    Čo by ste urobili na mojom mieste?
    a) podali by ste priznanie za rok 2006, zaplatili daň + sankčné úroky až doteraz + pokutu
    Odpoveď: Ak si využíval vozidlo v súvislosti s podnikaním, podať dodatočne DP a uhradiť prísl. výšku dane z MV za rok 2006
    b) alebo mám kašľať na náhrady za rok 2006 a podať priznanie už len na rok 2007, s tým že vozidlo využívam na podnikanie dajme tomu od 17.1., aby som sa zmestil do termínu na zaplatenie dane na rok 2007 do 31.1.2007
    Odpoveď: Po podaní DP za rok 2006 správca dane "preklopí" v systéme výšku dane na tento rok a do konca januára 2007 uhradíš plnú /ročnú/ sadzbu dane.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Zváž, či pokuta za oneskorené podanie priznania 2000,- Sk stojí za to! Dlžná suma 510,- nie je taká vysoká, z nej nebudú veľké úroky. Takže to by sme zanedbali. Ak uplatňuješ cestovné náhrady, uplatni si tento rok viac kilometrov - ako bolestné.
    Ak by ti daná suma chýbala do priznania 2006, vymyslíme niečo iné. Napríklad môžeš kúpiť PC od suseda - ale za menej ako 30000,- !

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    blcha, dik za odpoveď. Tiež sa k tomu takto staviam. Musím tam nahádzať čo najviac km. Moje obraty nie sú príliš veľké, zatiaľ som to nedával ešte dokopy, ale zhruba rátam že 2000km uplatnených v roku 2006 na cestovných náhradách ma vylieči do nuly na dani z príjmu.
    Ďalšie názory sú vítané!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ak by sa podalo neskôr DP 2000,- Sk pokuta na neskoré podanie .Treba si ustrážiť aj rok 2007 .

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Ale ak nechceš priznať auto, tak potom cestovné náhrady 2006 neodporúčam účtovať! Musíš ich nahradiť niečim iným.

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    blcha
    Ale ak nechceš priznať auto, tak potom cestovné náhrady 2006 neodporúčam účtovať! Musíš ich nahradiť niečim iným.
    Práve o to ide - či sa mi oplatí pre 2000km ktoré dám do nákladov, podať spätne daňové priznanie, zaplatiť daň, sfasovať pokutu a úroky.
    Ak rátam, ja neviem len zhruba, 7,5 L/100km priemernú spotrebu a pre jednoduchosť, 35,- SKK liter, náhrady mi výjdu za 2000km:
    (2000 x 6,20) + (2000:100 x 7,5 x 35) = 12400 + 5250 = 17650,- .
    Navyše dám do nákladov aj daň za 2006, takže ešte 510,- k tomu.
    Je to samozrejme len veľmi hrubý prepočet..
    Opravte ma ak to rátam zle.
    Ja sa tiež skôr prikláňam k tej možnosti, zaplatiť všetky daňové podlžnosti a dať si jazdy do nákladov, len som chcel poznať váš názor poraďáci.
    Vďaka za všetky odpovede!

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Ja by som si auto v roku 2006 neuplatňovala, pokuta 2000,- Skk berie význam priznávať sa, radšej si dať priznanie od tohto roka a tak ako radia nahradiť náklady kúpou nejakej veci potrebnej k podnikaniu od súkromnej osoby. Priznanie treba dať do 15 dní od začatia používania vozidla, takže si vypočítať dátum, kedy sa ide na daňový úrad - 15 dní. Tu nie je podmienka stihnúť to do 31.1.2007. Ak ste však nemali veľa nákladov je dobré zamyslieť sa nad paušálnymi nákladmi. Tú daň z motorového vozidla do nákladov roka 2006 už nedáte, pretože ste ju neuhradili.

    kolett je offline (nepripojený) kolett

    žena kolett
    Ja som začala podnikať v minulom roku a uplatňujem paušálne výdavky za minulý rok.....v tomto roku už uvažujem priznať skutočné výdavky včetne použitím súkromného vozidla na podn. činnosť...kedy si mám zahlásiť daň motorového vozidla??? a čo k tomu potrebujem???

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    kolett
    Ja som začala podnikať v minulom roku a uplatňujem paušálne výdavky za minulý rok.....v tomto roku už uvažujem priznať skutočné výdavky včetne použitím súkromného vozidla na podn. činnosť...kedy si mám zahlásiť daň motorového vozidla??? a čo k tomu potrebujem???
    Treba vyplniť tlačivo Daň z motor. vozidla a odovzadť a zaplatiť do 15 dní od začatia používania auta na podnikanie daňovému úradu.

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    kolett
    Ja som začala podnikať v minulom roku a uplatňujem paušálne výdavky za minulý rok.....v tomto roku už uvažujem priznať skutočné výdavky včetne použitím súkromného vozidla na podn. činnosť...kedy si mám zahlásiť daň motorového vozidla??? a čo k tomu potrebujem???
    Ísť na prísl. DÚ, vypísať DP k DzMV, podať a uhradiť DzMV.. A to všetko do 15KD od prvého použitia mot. vozidla v súvislosti s podnikaním..

    STANČO je offline (nepripojený) STANČO

    STANČO
    ak dobre chápem,tak treba podávaťDp z MV aj vtedy, ak to auto bude moje ako nepodnikateľa SZČO a môžem si počítať aj 6,20 ? a vypíšem ho riadne ako keby som ho mal v majetku firmy

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    STANČO
    ak dobre chápem,tak treba podávaťDp z MV aj vtedy, ak to auto bude moje ako nepodnikateľa SZČO a môžem si počítať aj 6,20 ? a vypíšem ho riadne ako keby som ho mal v majetku firmy
    Áno, DP k DzMV podávaš za vozidlá príp. vozidlo, ktoré využívaš ako SZČO v súvislosti s podnikaním. Do 15KD od prvého použitia.
    Dobre si to pochopil...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.