Zavrieť

Porady

odpisy nezaradeneho majetku

proste ja
mám takúto situáciu:
FO, ktorá je SZČO-firma A a okrem toho je aj konateľ a spoločník s.r.o. -firma B kúpila nehnuteľnosť na podnikanie, ale ani do jednej firmy nezaradila a prenajíma ju firme B(nájomné je 0,- a všetky náklady s tým súvisiace platí firma)-to je, dúfam, v poriadku. dá sa táto nehnuteľnosť nejako odpisovať?????? môže ju odpisovať s.r.o.?????????
Usporiadat
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

MIRKA
mám takúto situáciu:
FO, ktorá je SZČO-firma A a okrem toho je aj konateľ a spoločník s.r.o. -firma B kúpila nehnuteľnosť na podnikanie, ale ani do jednej firmy nezaradila a prenajíma ju firme B(nájomné je 0,- a všetky náklady s tým súvisiace platí firma)-to je, dúfam, v poriadku. dá sa táto nehnuteľnosť nejako odpisovať?????? môže ju odpisovať s.r.o.?????????
Ak nie je v majetku žiadnej firmy, tak nie.
0 0
Germany Germany

Germany je offline (nepripojený) Germany

Nechápem, keď firma kúpila nehnuteľnosť, tak potom prečo nie je zaradená v majetku? Ako si bude uplatňovať náklady s prevádzkou budovy??
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Chcelo by to napísať trochu jasnejšie.
Skúsim, či rozumiem:
Firma A = SZČO
FO (A) je konateľom=spoločníkom v sro B
PO (sro B) kúpila nehnuteľnosť na podnikanie
na LV je napísaná firma B ?
Ak áno - mala ju zaradiť do svojho majetku a o nej účtovať firma B ako o svojom majetku
z akých finančných zdrojov bola táto nehnuteľnosť obstaraná?
nie je táto nehnuteľnosť vkladom FO (A) do základného imania PO (B)?

Treba problém popísať jasne, inak sú to len dohady.

firma B si nemôže sama sebe prenajímať svoj majetok, ona ho používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov a všetky náklady spojené s užívaním tejto nehnuteľnosti sú jej zdaniteľným nákladom.

Ak to nie je majetok FO, ani ho nevložila ako nepeňažný vklad do PO, tak
FO=SZČO nemá nič spoločné s touto nehnuteľnosťou, čiže o nej nemôže viesť evidenciu ako o svojom majetku
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
skúsim ešte raz:
nebudem tu pliesť teraz SZČO.

JA (rozumej súkromná osoba) som kúpila nehnuteľnosť (LV je na moje meno, nie na firmu). som konateľ+spoločník s.r.o. a túto nehnuteľnosť na základe nájomnej zmluvy prenajímam svojej s.r.o. bezodplatne, s.r.o. platí všetky výdavky súvisiace s prevádzkovaním nehnuteľnosti.
účtovníčka mi chce dať túto nehnuteľnosť do odpisov v s.r.o., len na základe toho, že máme nájomnú zmluvu a že s.r.o. tento priestor využíva. ja tomu nerozumiem, či sa to može.?????????
schválne som priestor nekúpila na firmu, s tým, že som počítala, že si nemôžem uplatniť odpisy, ale po 5 rokoch by som to mohla bez zdanenia napr. predať. takto som dobre rozmýšľala???
neviem, či sa sňou mám hádať, kto má vlastne pravdu.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
odpisovať majetok môže len ten kto ma k nemu vlastnícke právo paragraf 24, ďalej bezodplatný prenájom nejde mi to do uší rýchlo napadnuteľné, nejakú sumu by som tam dal isto...oslobodený príjem z nehnuteľnosti je po piatich rokoch ak nehnuteľnosť nebola využívaná na podnikateľské účely...podľa mňa je využívaná na podnikateľské účely...
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
pozerám aj zákon o DzP a neviem, z čoho účtovníčka vychádza, našla som zatiaľ len toto :
§ 24 (7) Nehmotný majetok okrem vlastníka môže odpisovať aj daňovník, ktorý k nemu nadobudol právo na jeho užívanie za odplatu. ale tu sa jedná o nehmotný majetok, budovy a stavby patria pod hmotný majetok
alebo
§ 24 (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,

????
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Vladimír Ozimý
odpisovať majetok môže len ten kto ma k nemu vlastnícke právo paragraf 24, ďalej bezodplatný prenájom nejde mi to do uší rýchlo napadnuteľné, nejakú sumu by som tam dal isto...oslobodený príjem z nehnuteľnosti je po piatich rokoch ak nehnuteľnosť nebola využívaná na podnikateľské účely...podľa mňa je využívaná na podnikateľské účely...
1. tzn. že by som tento priestor mohla odpisovať ako SZČO?
2. v zmluve máme "bezodplatné užívanie nehnuteľnosti"
3.napíš, prosím, v ktorom § sa píše, že nesmie byť využívaná na podnikateľské účely, lebo napr. v § 9
Príjmy oslobodené od dane
sa píše
(1) Od dane je oslobodený príjem b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

MIRKA
pozerám aj zákon o DzP a neviem, z čoho účtovníčka vychádza, našla som zatiaľ len toto :
§ 24 (7) Nehmotný majetok okrem vlastníka môže odpisovať aj daňovník, ktorý k nemu nadobudol právo na jeho užívanie za odplatu. ale tu sa jedná o nehmotný majetok, budovy a stavby patria pod hmotný majetok
alebo
§ 24 (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,

????
Ak máš nájomnú zmluvu a v nej uvedené, že ako vlastník tejto budovy si neuplatňuješ odpisy tieto odpisy môže dávať do nákladov nájomca.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
tinaM
Ak máš nájomnú zmluvu a v nej uvedené, že ako vlastník tejto budovy si neuplatňuješ odpisy tieto odpisy môže dávať do nákladov nájomca.
podľa ktorého paragrafu????
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ak to tak je tak potom treba uviesť aj paragraf aby sme tu len tak netápali

k tomu oslobodeniu som sa sekol ospravedlňujem je tam päť rokov od vyradenia....nie na podnikanie to je v iných prípadoch...
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

§ 41
Účtovanie technického zhodnotenia majetku odpisovaného nájomcom

(1) Technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v priebehu nájmu.
Podľa postupov účtovania
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

tinaM
Ak máš nájomnú zmluvu a v nej uvedené, že ako vlastník tejto budovy si neuplatňuješ odpisy tieto odpisy môže dávať do nákladov nájomca.
Tak tu som sa sekla.
Právo odpisovať má:
1. Vlastník /§24 ods. 1 ZDP/
2. Dlžnik pri uzatvorení zmluvy o zabezpečení záväzku prevodom vlastníckeho práva na veriteľa /§24.ods.1 písm.a/ ZDP/
3.Kupujúci,ktorý vlastnícke právo k DHM nadobudne až úplným zaplatením kúpnej ceny /§24ods.1 písm.b ZDP/
4.Kupujúci, ktorý vlastnícke právo k nehnuteľnému majetku nadobudne až povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti /§24 ods.1 písm.c ZDP/
5. Daňovník - kupujúci pri HM prenajatom formou finančného prenájmu /§24 ods.1 písm.d ZDP/
6. Správca majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku /§24 ods.1 písm.e ZDP/

Poplietla som si to s technickým zhodnotením na prenajatom majetku podľa § 24 ods.2 ZDP/. Ospravedlňujem sa.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no presne treba vždy uviesť paragraf o ktorom máte pocit že by sa mohol použiť a hneď sa vieme lepšie vyjadriť k téme ...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Keď si prečítaš v poradcovi č.5-6 zákon o dani z príjmu s komentárom na str.166 je uvedené nasledovné:
§ 24
V ostatných prípadoch nie je možné, aby daňovník, ktorý nie je vlastníkom majetku a nejde o prípady vymenované v písm.a) až e) odpisoval cudzí majetok.V tomto smere k zásadnej zmene došlo od 1.1.2005, kedy bolo zrušené právo odpisovania prenajatého súboru hnuteľných vecí a nehnuteľných vecí nájomcom na základe nájomnej zmluvy. Z tohto dôvodu došlo k zmene ustanovenia § 24 zákona o dani z príjmov a nadväzne na to, bolo z postupov účtovania vypustené ustanovenie § 40 -účtovanie o nájme. To znamená, že prenajatý hmotný majetok môže odpisovať vždy len vlastník ( jedinou výnimkou je finančný prenájom - kedy hmotný majetok odpisuje nájomca)
Naposledy upravil renča1 : 30.01.07 at 10:34
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Myslím si, že tvoja účtovníčka mala na mysli odpisovanie technického zhodnotenia prenajatého majetku, tak ako píše vo svojom príspevku vikinka. T.j. všetky rekonštrukcie (technické zhodnotenie budovy) nad 30.000,- ročne. Táto skutočnosť - že odpisovať bude TZ nájomca však musí byť v zmluve uvedená.
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Aj ja mám podobný problém, kamarátka kúpila nehnuteľnosť ako súkromná osoba
a podniká v ňom. Všetky náklady na rekonštrukciu, maľovanie odpisuje ako TZ,
energie platí pod firmou a prenájom neplatí.Odpisy neuplatňuje.Môže to tak byť?
Úver jej na firmu nechceli dať,len ako súkromnej osobe.Podala DP k nehnuteľnosti
a keby to chcela vložiť do firmy tak by musela žiadať na katastri o zmenu na IČO
Nemáte niekto vzor zmluvy medzi ja a ja SZČO o prenájme? Bola by som Vám povďačná.Ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zmluva o prenájme medzi ja a ja SZČO je právny nezmysel.
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
A čo teda je to bez zmluvy a náklady teda môže mať vo firme?Dakujem ermon
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Má tam zriadenú prevádzku?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

pochemi

a keby to chcela vložiť do firmy tak by musela žiadať na katastri o zmenu na IČO
... nemusela ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať