Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane a nedoplatok z RZ ZP

Mám otázku. Doteraz som si myslela, že nedoplatok a preplatok z ročného zúčtovania ZP sa musí prejaviť v ročnom zúčtovaní dane. Nedoplatok pripíšem do riadku poistné a preplatok do príjmov. Ak si robil ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sám, tak by mi mal doniesať doklad z poisťovne o výsledku - preplatku či nedoplatku za neho ako zamestnanca... Ale teraz som čítala Spravodajca pre účtovníčky a personalistov č.1/2007 a na strane č. 3 sa píše : Do riadku č. 3 ( t.j. poistné ) sa má uviesť aj nedoplatok poistného. Týka sa len zamestnancov, ktorým ročné zúčtovanie preddavkov poistného na zdravotné poistenie robil tento zamestnávateľ...
Takže ak si robil sám a môže mať nedoplatok trebárs 500,- Sk a ten uhradil ZP, tak mu nemám o tých 500,- Sk navýšiť poistné? Lebo by mal platiť menej daň, nakoľko daň sa platí z rozdielu HM - poistné.
ďaKUJEM.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V RZD môžete zohľadniť aj preplatok z RZZP, ktoré si zamestnanec robil sám, ak si za rok 2005 zúčtovával v RZZP len príjmy zo zamestnaní. Zdravotná poisťovňa musí vydať zamestnancovi potvrdenie o tom, že mu preplatok zaplatila.

Podobne môžete v RZD zohľadniť nedoplatok z RZZP - ak ak si za rok 2005 zúčtovával v RZZP len príjmy zo zamestnaní. Opäť je potrebné potvrdenie - tentoraz o tom, že nedoplatok do ZP zaplatil. Postačuje aj výpis z účtu/kópia šeku a pod.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ďakujem za odpoveď. Ešte jeden malý dotaz.Píšete, že môžem zohľadniť preplatok aj nedoplatok z RZZP pri RZD. To znamená, že aj nemusím ? Čiže ak mu vyšiel nedoplatok to nemusím zahrnúť do poistného ak to ovšem uhradil a preplatok do príjmov ? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zahrnúť nedoplatok nemusím - a dobrovoľne sa tak zrieknem toho, že som mohol mať nižšiu daň.

Preplatok zohľadniť musím - ak nie v RZD, tak v daňovom priznaní.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

ĎAkujem, ste poklad :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prídite sa presvedčiť osobne na školenie, že je to naozaj tak.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Len jedna prakticka otazka k tomu, to je aky system, ze ak ma preplatok potrebuje potvrdenie ZP a ak ma nedoplatok staci mu vypis z jeho uctu?!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak má preplatok z RZZP, má príjem zo závislej činnosti a ZP je jeho "iný zamestnávateľ". Ako je všeobecne známe, od iného zamestnávateľa treba priniesť "Potvrdenie". (Nesmejte sa prosím, tak znie zákon).

Ak má nedoplatok z RZZP, je to rovnaké, ako keby si napr. platil dobr.nem.poistenie - stačí hodnoverný dôkaz tom, že to naozaj (za)platil.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Jozef Mihál
Zahrnúť nedoplatok nemusím - a dobrovoľne sa tak zrieknem toho, že som mohol mať nižšiu daň.

Preplatok zohľadniť musím - ak nie v RZD, tak v daňovom priznaní.

Ako postupovať v prípade, že si zamestnanec robil RZZP sám a nedoplatok/preplatok nám neoznamoval nakoľko bol do výšky 100,- Sk? Väčšinou sa jednalo o malé sumy, napr. 5,- Sk. V prípade RZD to robí rozdiel +- 1 Sk. Máme žiadať od zamestnanca potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, príp. doklad o uhradení nedoplatku? Čo v prípade ak zamestnanec stratil šek, ktorým zaplatil nedoplatok?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

anmary
Ako postupovať v prípade, že si zamestnanec robil RZZP sám a nedoplatok/preplatok nám neoznamoval nakoľko bol do výšky 100,- Sk? Väčšinou sa jednalo o malé sumy, napr. 5,- Sk. V prípade RZD to robí rozdiel +- 1 Sk. Máme žiadať od zamestnanca potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, príp. doklad o uhradení nedoplatku? Čo v prípade ak zamestnanec stratil šek, ktorým zaplatil nedoplatok?
Nedoplatky do 100,-Sk sa neplatili. Takže ak ten Váš zamestnanec nič nezaplatil ani nič od ZP nedostal (žiadny preplatok mu nevrátili) tak do RZD nezahŕňate nič.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Ak v ročnom zúčtovaní dane za rok 2006 zohliadním zamestnancom v úhrne príjmov i prípadné preplatky z RZZP, je povinnosťou zamestnávateľov navýšiť o tútu sumu:
- riadok 0 v časti I. ročného hlásenia za rok 2006: "zúčtované a vyplatené príjmy zo závislej činnosti ..."
- riadok 4 v časti III. ročného hlásenia za rok 2006: "úhrn príjmov" u konkrétneho zamestnanca ?
Ročné hlásenie sa podáva za zdan.obdobie 2006, a ak sa tieto preplatky uplatnia pri RZD za ZO = 2006, malo by to tam byť nie ? Ale neviem, či je to presne tak ...neviete poradiť ?
0 0
sonička sonička

sonička je offline (nepripojený) sonička

A ak ročné zúčt.ZP si zamestnanec robil za rok 2005 sám a vyšiel mu preplatok alebo nedoplatok do výšky Sk100,-- a nemusel to nikde oznamovať, tak čo s tým?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sonička
A ak ročné zúčt.ZP si zamestnanec robil za rok 2005 sám a vyšiel mu preplatok alebo nedoplatok do výšky Sk100,-- a nemusel to nikde oznamovať, tak čo s tým?
Prečítaj si príspevok č. 10.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Mám otázku ohľadom dôchodkyne, ktorá si robila za rok 2005 ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, nakoľko mala príjem z dohôd. Vyšiel jej nedoplatok 3500,-Sk. Tento rok si bude robiť ročné zúčtovanie dane, pretože mala príjem z dohôd (ale ročné zúčtovanie zdravotného poistenia si robiť nebude, pretože nepresiahla hranicu príjmov 41400,-Sk). Chcem sa spýtať, či pri ročnom zúčtovaní dane z príjmu si môže uplatniť ako výdavok to zdravotné poistenie, ktoré zaplatila v roku 2006 za rok 2005. Pretože tým by sa jej vrátila časť daní teda 19% z 3500,-Sk. Ďakujem za každú odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak podá dp tak pri príjme do 45408 sk má nulovú daň.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jozef Mihál
Ak podá dp tak pri príjme do 45408 sk má nulovú daň.
Asi to správne nechápem. Je dôchodkyňa, ktorá má dôchodok za celý rok vo výške asi 89000,-Sk, hrubé príjmy z dohôd boli vo výške asi 28000,-Sk. Viem, že by si ani nemusela dávať DP, ale chcela som jej uplatniť rozdiel z odpočítat.položky 90816 - 89000,- = 1816,-Sk a ak sa dá aj o ten nedoplatok zdravotného poistenia znížiť základ dane teda o 3500,-Sk
Celkom by to bolo 28000,- - 3500,-Sk= 24500 - 1816 = 22684 x 19% = 4309,-Sk daň. Od nej odpočítam zrážkovú daň z 28000,-, t.j.5320,-Sk. A vyjde preplatok na dani z prijmu 4309-5320=1011,-Sk.
Je to tak správne?
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Orsz
Asi to správne nechápem. Je dôchodkyňa, ktorá má dôchodok za celý rok vo výške asi 89000,-Sk, hrubé príjmy z dohôd boli vo výške asi 28000,-Sk. Viem, že by si ani nemusela dávať DP, ale chcela som jej uplatniť rozdiel z odpočítat.položky 90816 - 89000,- = 1816,-Sk a ak sa dá aj o ten nedoplatok zdravotného poistenia znížiť základ dane teda o 3500,-Sk
Celkom by to bolo 28000,- - 3500,-Sk= 24500 - 1816 = 22684 x 19% = 4309,-Sk daň. Od nej odpočítam zrážkovú daň z 28000,-, t.j.5320,-Sk. A vyjde preplatok na dani z prijmu 4309-5320=1011,-Sk.
Je to tak správne?
V tomto prípade sa využije §46 zákona o dani z príjmu. A ten hovorí :
"Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a). ..."

Čiže ak za rok 2006 dosiahla hoci i dôchodkyňa(ktorá nená nárok na nezdaniteľnú čiastku) zdaniteľné príjmy <= 45408 a podá si DP, jej daň bude nulová a vznikne jej preplatok na dani.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Jozef Mihál Pozri príspevok
Zahrnúť nedoplatok nemusím - a dobrovoľne sa tak zrieknem toho, že som mohol mať nižšiu daň.

Preplatok zohľadniť musím - ak nie v RZD, tak v daňovom priznaní.

Preplatok mi vrátila ZP 1.2.2007 mam ho zohľadniať v daňovom priznaní za rok 2006 alebo 2007.
Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ludula Pozri príspevok
[/b]
Preplatok mi vrátila ZP 1.2.2007 mam ho zohľadniať v daňovom priznaní za rok 2006 alebo 2007.
Ďakujem.
Keďže to bol príjem v roku 2007 tak v DP za rok 2007.
0 0
barborka7 barborka7

barborka7 je offline (nepripojený) barborka7

Ja by som sa chcela opýtať, či môžem zamestnancovi robiť RZD a zarátať mu tam nedoplatok z RZZP keď si RZZP robil za rok 2005 sám, nakoľko v roku 2005 bol časť roka SZČO?
A ešte sa chcem opýtať, či mi stačia fotokópie dokladov o výške a uhradení nedoplatku, nakoľko originály potrebuje zamestnanec do svojho účtovníctva, ktoré si viedol ako SZČO.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

barborka7 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať, či môžem zamestnancovi robiť RZD a zarátať mu tam nedoplatok z RZZP keď si RZZP robil za rok 2005 sám, nakoľko v roku 2005 bol časť roka SZČO?
A ešte sa chcem opýtať, či mi stačia fotokópie dokladov o výške a uhradení nedoplatku, nakoľko originály potrebuje zamestnanec do svojho účtovníctva, ktoré si viedol ako SZČO.
RZD mu kľudne môžeš urobiť, nedoplatok započítaš k poistnému. Zamestnanec by ti mal doniesť potvrdenie z príslušnej ZP o zaplatení nedoplatku poistného, mali by už na poisťovniach mať na to nejaké tlačivo. A nestačí kópia, musí byť originál.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať