Zavrieť

Porady

DPH § 66

Poradaci prosim o radu:
Zivnostnik, kvartalny platca DPH kupil od fyzickej osoby nepodnikatela ojazdene uzitkove auto za 150 tis (doklad: kupnopredajna zmluva, neuplatnena DPH na vstupe, nakolko nepodnikatel nemoze vycislit DPH). Auto v ten isty den predal do autocentra za 160 tis. (doklad vysla faktura: ZD=134.453,80 Sk, DPH 19%=25.546,20 Sk, SPOLU=160.000 Sk).
DPH odviedol v priznani za 4/Q-2006, autocentrum si uplatnilo DPH na vstupe za 10/2006.
Otazka: moze si zivnostnik narokovat vratenie dane podla § 66 ???? Ide mi hlavne o ods. 3, 9 a 10 tohto paragrafu. Je spravna uvaha, ze zakladom dane je rozdiel 160 tis minus 150 tis = 10 tis a len tato suma sa mala zdanit? Alebo zivnostnik zle vystavil fakturu a predal auto v podstate "pod cenu"?
Tento postup mu poradil nejaky "odbornik" ale asi to nedomysleli do konca :-(
Ak moze ziadat o vratenie casti DPH - prosim poradte, ako napisat ziadost, co k nej prilozit a pod....
Dakujem velmi pekne za skore odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kacenka4 je offline (nepripojený) kacenka4

    kacenka4
    Otazka znie: ci postup podla § 66 este mozem uplatnit - predajna faktura bola vystavena, DPH vycislena, kupujuci si ju uplatnil..... hm? Podla mna sa toto malo uplatnit hned na zaciatku, teda vystavit vyslu fakturu na 160 tis, nevycislit DPH a potom zdanit len 10 tis. Nie???? Alebo ako to je? Mozem este dodatocne poziadat danovy urad o vratenie DPH?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    kacenka4
    Otazka znie: ci postup podla § 66 este mozem uplatnit - predajna faktura bola vystavena, DPH vycislena, kupujuci si ju uplatnil..... hm? Podla mna sa toto malo uplatnit hned na zaciatku, teda vystavit vyslu fakturu na 160 tis, nevycislit DPH a potom zdanit len 10 tis. Nie???? Alebo ako to je? Mozem este dodatocne poziadat danovy urad o vratenie DPH?
    Najskôr musíš vystaviť sumu bez DPH na faktúre sa nesmie objaviť!!!
    na 160 tis.Sk, tzn., že odberateľ si DPH neuplatní žiadnu, podáš dodatočné DP DPH a požiadaš o vrátenie zaplatenej dane.

    http://www.porada.sk/t32004-osobitna...=ojazden%E9%2A

    a prečo si si nepomohla, veď tu máš všetko?

    kacenka4 je offline (nepripojený) kacenka4

    kacenka4
    Nepomohla som si preto, lebo mi zivnostnik odovzdal hotovu fakturu, vraj mu taky postup niekto poradil a ze az po podani kvartalneho DP DPH poziadam nejakym listom o vratenie .... Nebol uz cas nieco preverovat. Pisala som aj metodicke na DPH, ale ta mi nestihla odpisat vcas. Ja som sa s takymto pripadom este nikdy nestretla :-(
    Takze teraz: vystavim novu fakturu na 160 tis, nevycislim ziadnu DPH. Odberatelovi dorucim tuto opravenu fakturu - moze namietat ze takuto fakturu nevezme???
    Potom podam opravne DP DPH, kde zdanim len 10 tis - teda odvediem DPH 1.900 Sk. Spravne? Aky doklad mam vlastne vystavit, na ktorom vycislim tuto sumu DPH? A ako to nahram do PC - pouzivam Alfu, cez interny doklad?
    Dakujem za kazdu odpoved.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Vo Vašom prípade je schodná aj cesta uplatnenia bežného zdanenia, teda režimu, ktorý ste uplatnili. Nemusíte nič opravovať. Uviedli ste DPH, vypočítali ste ju z celého základu dane, odberateľ Vám ju uhradil. DPH máte vysporiadanú.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    kacenka4
    Zivnostnik, kvartalny platca DPH kupil od fyzickej osoby nepodnikatela ojazdene uzitkove auto za 150 tis (doklad: kupnopredajna zmluva, neuplatnena DPH na vstupe, nakolko nepodnikatel nemoze vycislit DPH). Auto v ten isty den predal do autocentra za 160 tis. (doklad vysla faktura: ZD=134.453,80 Sk, DPH 19%=25.546,20 Sk, SPOLU=160.000 Sk).
    Spomínaná transakcia má vpyv na daňový základ pre účely dane z príjmov:
    - výdavok 150000,00 Sk
    - príjem: 134453,20 Sk
    = strata: 15546,80 Sk

    Okrem toho osobitnú úpravu nemôže uplatniť každý daňový subjekt, ale daňovník, ktorý má kúpu a predaj automobilov v predmete činnosti. Ak to nemáte v predmete činnosti, osobitnú úpravu by ste ani uplatniť nemohli.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Jana Acsová
    Okrem toho osobitnú úpravu nemôže uplatniť každý daňový subjekt, ale daňovník, ktorý má kúpu a predaj automobilov v predmete činnosti. Ak to nemáte v predmete činnosti, osobitnú úpravu by ste ani uplatniť nemohli.
    Ak chcem predávať použitý tovar a uplatňovať postup podľa § 66, musím mať v predmete činnosti nákup a predaj použitého tovaru?
    A ak chcem predávať použitý tovar a uplatňovať bežné zdanenie stačí mi nákup a predaj tovaru? To sa mi nezdá.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Čo sa Vám nezdá? Zadávateľ uviedol v otázke iba že sa jedná o "živnostníka". Žiadny predmet jeho podnikania.

    kacenka4 je offline (nepripojený) kacenka4

    kacenka4
    Zivnostnik NEMUSI mat v predmete podnikania "nakup a predaj pouziteho tovaru" - to som si uz preverovala u metodicky na DPH.
    Mam ale problem - idem to riesit formou opravneho DP DPH, teda zivnostnik vystavi opravenu fakturu, kde vycisli len sumu 160 tis - neuvedie ziadnu DPH. Moze autocentrum ODMIETNUT takuto opravenu fakturu prevziat? Ma to nejaku oporu v zakone, ze by takyto opraveny doklad proste odmietol????
    Dakujem.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    kacenka4
    Zivnostnik NEMUSI mat v predmete podnikania "nakup a predaj pouziteho tovaru" - to som si uz preverovala u metodicky na DPH.
    Mam ale problem - idem to riesit formou opravneho DP DPH, teda zivnostnik vystavi opravenu fakturu, kde vycisli len sumu 160 tis - neuvedie ziadnu DPH. Moze autocentrum ODMIETNUT takuto opravenu fakturu prevziat? Ma to nejaku oporu v zakone, ze by takyto opraveny doklad proste odmietol????
    Dakujem.
    to , že musí podnikať s autami, keď chce predavať auta a uplatňovať DPH vyplyva z § 49/7 a 8. Len predajca aut môže pri predaji uplatniť DPH. Ostatní idú podľa § 42.

    Mali by ste vystaviť DPis , lebo on si asi tú daň už nárokoval.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    kacenka4
    Nepomohla som si preto, lebo mi zivnostnik odovzdal hotovu fakturu, vraj mu taky postup niekto poradil a ze az po podani kvartalneho DP DPH poziadam nejakym listom o vratenie .... Nebol uz cas nieco preverovat. Pisala som aj metodicke na DPH, ale ta mi nestihla odpisat vcas. Ja som sa s takymto pripadom este nikdy nestretla :-(
    Takze teraz: vystavim novu fakturu na 160 tis, nevycislim ziadnu DPH. Odberatelovi dorucim tuto opravenu fakturu - moze namietat ze takuto fakturu nevezme???
    Potom podam opravne DP DPH, kde zdanim len 10 tis - teda odvediem DPH 1.900 Sk. Spravne? Aky doklad mam vlastne vystavit, na ktorom vycislim tuto sumu DPH? A ako to nahram do PC - pouzivam Alfu, cez interny doklad?
    Dakujem za kazdu odpoved.

    Ale ja som myslela tým link, prečo si si nepomohla, aby si si to prečítala, citujem z linku :
    Uplatnenie osobitnej úpravy podľa § 66 Zákona o dani z pridanej hodnoty pri použitom tovare
    Obchodník s použitým tovarom pre účely nášho príspevku je zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva nezávisle ekonomickú činnosť zameranú na kúpu a predaj použitých motorových vozidiel. Použitým tovarom všeobecne rozumieme hnuteľný hmotný majetok, ktorý je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave. Použitým tovarom je aj jazdené motorové vozidlo.
    Zákon č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení v § 2 písm. at) definoval ojazdené motorové vozidlo ako vozidlo, u ktorého odo dňa dátumu jeho prvého prihlásenia do evidencie vozidiel uplynulo viac ako šesť mesiacov alebo ktoré najazdilo viac ako 6000 km. Podľa § 11 ods. 12 Zákona o dani z pridanej hodnoty je novým pozemným motorovým vozidlom vozidlo, ktoré nemá najazdených viac ako 6000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. Z ustanovení dotknutých právnych predpisov máme východiská pre určenie inštitútu nového a ojazdeného motorového vozidla. Pre účely príspevku sme zaviedli ešte pojem jazdené nové motorové vozidlo, ktorým budeme rozumieť použité motorové vozidlo, ktoré spĺňa inštitút nového pozemného motorového vozidla a stáva sa predmetom kúpy a predaja
    .

    Tam by si zistila, že je to možné len u zdaniteľnej osoby zameranej na predaj a kúpu ojazdených MV.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.