Zavrieť

Porady

Doúčtovanie dane z príjmu

Prejem pekný deň, chcem Vás poprosiť o potvrdenie môjho zaúčtovanie po daňovej kontrole a vyrubení dane z príjmu za rok 2005.
nedoplatok na dani 341/221
a interným dokladom úprava účtu 428, pretože zisk z roku 2005 zostal na účtu 428
421/341 poníženie zák. rezervného fondu
428/341 poníženie nerozdel. zisku
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    [quote=Jana G.]Prejem pekný deň, chcem Vás poprosiť o potvrdenie môjho zaúčtovanie po daňovej kontrole a vyrubení dane z príjmu za rok 2005.
    nedoplatok na dani 341/221
    a interným dokladom úprava účtu 428, pretože zisk z roku 2005 zostal na účtu 428
    421/341 poníženie zák. rezervného fondu
    428/341 poníženie nerozdel. zisku
    Ďakujem

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Nikto mi nepotvrdil moje zaúčtovanie, tak asi som príspevok nesprávne zaradila. Mala som ho dať asi do podvojného účtovníctva. Pozrite si ešte raz moju tému. ˇ
    Ďakujem.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Jana G.
    Prejem pekný deň, chcem Vás poprosiť o potvrdenie môjho zaúčtovanie po daňovej kontrole a vyrubení dane z príjmu za rok 2005.
    nedoplatok na dani 341/221
    a interným dokladom úprava účtu 428, pretože zisk z roku 2005 zostal na účtu 428
    421/341 poníženie zák. rezervného fondu
    428/341 poníženie nerozdel. zisku
    Ďakujem.
    Naznačené účtovanie vyrubenia dane z príjmu za r.2005 je podľa mňa správne, vychádzam z § 59 Postupov PÚ, citujem z ods. 14:
    "Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 - Neuhradená strata minulých rokov sa účtuje aj významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky a významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov."

    Naznačené použitie zákonného rezervného fondu podľa môjho názoru nie je správne, vychádzam z § 67 ObchZ, citujem:
    "(1) Ak tento zákon vyžaduje zriadenie rezervného fondu, možno ho použiť v rozsahu, v ktorom sa vytvára podľa tohto zákona povinne, iba na krytie strát spoločnosti, ak osobitný zákon neustanovuje inak."
    O RF pojednáva ešte § 124 ObchZ, ale možnosť použitia ZRF uvedeným spôsobom tam nenachádzam.

    Dúfam, že sa ešte niekto ozve.





    Doúčtovanie dane z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.