Zavrieť

Porady

auto na firmu?

Ak mam s.r.o jednoosobovku mam si kupit auto (v hotovosti alebo na leasing)? a na firmu alebo na sukromnu osobu a prenajimat ho firme? Co je vyhodnejsie pre firmu. dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    alex2
    Ak mam s.r.o jednoosobovku mam si kupit auto (v hotovosti alebo na leasing)? a na firmu alebo na sukromnu osobu a prenajimat ho firme? Co je vyhodnejsie pre firmu. dik
    Záleží na:
    1. OC auta (kúpna cena)
    2. Koľko ročne prejazdíš km
    3. Ak si platiteľom DPH, tak to posudzuješ ešte z hľadiska možného nároku na odpočet dane.
    .
    .
    .
    atď.

    alex2 je offline (nepripojený) alex2

    alex2
    Ak je OC napr. 300 tisic sk, najazdim 5000 km mesacne, pretoze sidlo firmy je od mojho bydliska vzdialene asi 250 km, a som platca DPH tak vtedy?
    dik

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Odpisom by ste dali do NOZD - rovn. odpisovanim 75 000, Sk, zrychlenym detto, ale len v 1.roku odpisovania.
    V tomto Vasom pripade by som nezaradila OA do OM, oplati sa mi nahrada za 1 km + PHL. Tymto sposobom mate vo vrecku vacsiu sumu PP za rok ako je hodnota celeho auta

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Uf, ale sidlo firmy od Vasho bydliska, je 250 km, tak to teda nie. To Vam firma nepreplati cestakom. Treba popozerat, kedy mate narok na cestaky.
    živnostník Štefan Baloga
    Da sa zakupiť do firmy s odpočtom DPH 7 miestné auto napr. vw.sharan
    dovezené z Rakúska od firmy. Ako uplatním DPH.

    palčo je offline (nepripojený) palčo

    palčo
    Ako iní, ani ja neviem, či som trafil správnu tému:
    Uvažujem o kúpe auta na leasing. Som SZČO. Kúpnu cenu (prvú splátku) zaplatím "zo svojich peňazí? Leasingové splátky taktiež? Ročne si budem uplatňovať odpisy(4 roky po 1/4 ceny auta), ktoré mi ponížia základ dane? A čo náklady na benzín? Ak auto zaradím do majetku firmy, tak len benzín bez paušálu 5,5Sk(resp. bude to v €)? Ak auto nezaradím do majetku firmy, môžem účtovať paušál 5,5Sk, ale môžem si potom uplatňovať odpisy?
    Prosím o pomoc.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ak auto budeš používať na dosahovanie príjmov, ktoré sú predmetom dane, môžeš si obstarať auto na leasing, do nákladov resp. výdavkov budeš uplatňovať odpisy podľa počtu mesiacov trvania leasingovej zmluvy v príslušnom roku, úroky zaplatené počas doby trvania leasingu, poistné ..., opravy,phm budú tiež tvojím výdavkom ovplyvňujúcim základ dane
    v tomto príade teda nepripadá do úvahy paušál 5,50 ani prepočet phm podľa km
    ak nemáš auto zaradené do majetku, nemôžeš ho odpisovať
    paušálnu náhradu môžeš uplatňovať len z auta, v technickom preukaze ktorého si ty uvedený ako vlastník, v prípade leasingu je vlastníkom leasingová spoločnosť
    pokiaľ by si auto zaradil do firmy ako odpisovaný majetok, môžeš sa rozhodnúť, že náklady ktoré ti v súvislosti s autom vzniknú budeš zahrňovať do nákaldov resp. výdavkov len napr. 1/2 - nakoľko len toľko vykážeš že auto používaš na podnikanie, 1/2 bude na súkromné účely

    palčo je offline (nepripojený) palčo

    palčo
    Srdečná vďaka. A pomer medzi využívaním auta na podnikanie a súkromné účely si môžem upraviť sám, podľa napr. počtu najazdených kilometrov trebárs 1/4 súkromne a 3/4 služobne? Alebo naopak. Samozrejme podľa knihy jázd. Ozaj, do knihy jázd (keď je auto v majetku firmy) je potrebné písať aj súkromné jazdy?

    palčo je offline (nepripojený) palčo

    palčo
    Ďalšia vec-ak odpisy spolu s nákladmi na auto a firmu nepresiahnu 40%, tak v účtovníctve idem na paušálne náklady?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ty sa musíš rozhodnúť čo bude pre teba výhodnejšie, či ísť na skutočné výdavky cez účtovníctvo, alebo na paušálne 40 % + odvody
    v paušáli máš všetko okrem odvodov

    palčo je offline (nepripojený) palčo

    palčo
    palčo Pozri príspevok
    Srdečná vďaka. A pomer medzi využívaním auta na podnikanie a súkromné účely si môžem upraviť sám, podľa napr. počtu najazdených kilometrov trebárs 1/4 súkromne a 3/4 služobne? Alebo naopak. Samozrejme podľa knihy jázd. Ozaj, do knihy jázd (keď je auto v majetku firmy) je potrebné písať aj súkromné jazdy?
    Ďakujem za predošlú odpoveď a s rozdelením jázd-podľa knihy jázd?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    myslím že súkromné používanie v knihe jázd nemusí byť evidované, ale pre tvoju lepšiu orientáciu si poznač aspoň stav kilometrov po skončení firemnej jazdy a stav kilometrov na začiatku ďalšej jazdy
    na konci roka stav tachometra aby si vedel vyjadriť skutočný pomer

    palčo je offline (nepripojený) palčo

    palčo
    Vďaka, to beriem. Tak by mi to vyhovovalo. Lebo písať, povedzme kde som bol na výletoch cez víkend, by bolo-no zvláštne.
    Ešte raz vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.