Zavrieť

Porady

DPH pri zahajeni podnikania

Dobrý deň, alebo vlastne večer všetkým poraďakom, už asi dva týždne si prezeram príspevky v porade a paci sa mi spôsob akým to funguje. Chcem Vás aj požiadať o radu:
Manžel začína s podnikaním - maloobchod, živnosť má od 1.2.2007, a od toho dátumu je aj štvrťročným platcom DPH. Už v januári mal nejaké výdaje v súvislosti s podnikaním. Je mi jasné, že to sú zriaďovacie výdavky, len neviem, či si z nich môže uplatniť DPH alebo dať ich v plnej výške do nákladov, alebo len základ dane do nákladov a DPH ako výdaj neovplyvňujúci. Jedná sa napríklad o nájomné, nákup počítača - muselo to byť skôr kvôli zavedeniu internetu, materiál na úpravu prevádzky a pod. Všetko normálne výdaje.
Druhá otázka sa týka použitia osobného automobilu nezaradeného do podnikania na služobné cesty. Je povinný platiť cestnú daň? A môže si z PHM-ky, ktorá bola použitá na SC zúčtovať aj DPH alebo v plnej výške dať do nákladov?
Ak mi niekto poradí vopred veľmi pekne ďakujem.
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak používa SZČO na podnikanie vlastný automobil nezaradený v majetku firmy, nemá nárok na odpočítanie DPH z pohonných hmôt a dáva si do nákladov celú sumu + 6,20 Sk/km amortizáciu (v prípade že je to osobné auto a nie je na leasing). Daň z motorových vozidiel musí zaplatiť.
K tej DPH - pri prvom daňovom priznaní si môže uplatniť DPH aj z toho počítača- ale o tom je tu veľmi veľa popísané - vyhľadaj si zriaďovacie výdavky a DPH a pod.
napr. http://www.porada.sk/showpost.php?p=275753&postcount=10
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
ja by som tie zriaďovacie výdavky dala celu sumu bez nároku na dph do danových výdavkov, a od 1.2.2007 si normalne uplatnovala dph za uhradené faktury či potvrdenia z ERP. čo sa týka osobného automobilu, tak by som ho zaradila do firmy takto /neuvádzaš či ide o nové auto alebo staršie/: ak je to staršie auto-zaradiš ho do majetku firmy napr. s nulovou hodnotou, zaplatíš cestnú dan na rok 2007 a náklady za PHM si môžeš učtovať celé aj s nárokom na dph. ak je auto na leasing, je iný postup.
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

abel
Ak používa SZČO na podnikanie vlastný automobil nezaradený v majetku firmy, nemá nárok na odpočítanie DPH z pohonných hmôt a dáva si do nákladov celú sumu + 6,20 Sk/km amortizáciu (v prípade že je to osobné auto a nie je na leasing). Daň z motorových vozidiel musí zaplatiť.
K tej DPH - pri prvom daňovom priznaní si môže uplatniť DPH aj z toho počítača- ale o tom je tu veľmi veľa popísané - vyhľadaj si zriaďovacie výdavky a DPH a pod.
napr. http://www.porada.sk/showpost.php?p=275753&postcount=10
Zaujala ma poznámočka...pokiaľ auto nie je na lízing...
SZČO používa auto svojej manželky a tá ho spláca na lízing,
SZČO si uplatňuje v účtovníctve priame nákl.na PHM za 1L+6,20,postupuje
správne ? Samozrejme platí aj daň z motor.vozidiel.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Lion Topoľčany
Zaujala ma poznámočka...pokiaľ auto nie je na lízing...
SZČO používa auto svojej manželky a tá ho spláca na lízing,
SZČO si uplatňuje v účtovníctve priame nákl.na PHM za 1L+6,20,postupuje
správne ? Samozrejme platí aj daň z motor.vozidiel.
§19/2e; ZDP- ..............; ak daňovník použije vlastné osobné MV nezahrnuté do obch. majetku, uplatní .... paušál + nákl. na PHM.


Auto na leasing nie je jeho, ale patrí leas. spoločnosti.
0 0
MIDAMA MIDAMA

MIDAMA je offline (nepripojený) MIDAMA

Dph si môžete uplatniť ale pozor iba na hnuteľný a nehnuteľný majetok - konkrétne si to pozrite v §55 o dph.
Cestnú daň na motorové vozidlo ste samozrejme povinný zaplatiť ak ho používate za účelom podnikania.Nezabudnúť podať daň.priznanie do termínu a zaplatiť.Ak nemáte vozidlo zaradené v podnikaní nemôžete uplatňovať dph na bločky o nákupe PHL.Urobte cestovný príkaz a účtujte 6,2 na 1km + priemernú spotrebu na ubehnuté km.Týka sa to osobného vozidla.Na nákladne vozidlo nemáte nátok na základnú sadzbu 6,20 .-Ak zapatíte zákonnú poistku na toto vozidlo tak ho nedávajte do nákladov znižujúcich základ dane.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja davam aj zakonnu do vydavku ovplyvnujuci zaklad dane. A to v pomernej casti, ako sa pouziva na sukromne vs. firemne ucely.
0 0
alikam alikam

alikam je offline (nepripojený) alikam

Diky za odpovede, pochopila som všetko okrem možnosti odpočítať si DPH z počítača. Je to počítač do 30.000, nemusí ale môže sa odpisovať, to znamená, že ho mám zaradiť ako majetok a odpisovať?
0 0
Aca3 Aca3

Aca3 je offline (nepripojený) Aca3

pomáham ľuďom vyznať sa v zákonoch ...viac
Čo sa týka automobilu, nezaradeného do podnikania:
do nákladov si dáva cenu benzínu vo výške priemernej spotreby na 1 km jazdy /bločky slúžia iba kôli evidencii ceny za PHM/ a sadzby 6,20 /1 km.
Je nutné viesť samozdrejme knihu jázd a potrebné zaplatiť cestnú daň - ide do nákladov a takisto zákonná poistka na automobil ide do nákladov.
Čo sa týka registrácie DPH - je možnosť uplatniť si v prvom daňovom priznaní - DPH z majetku zakúpeného pred registráciou DPH. Jedná sa o majetok odpisovaný. Hodnotu majetku je nutné opraviť o sumu odpisov.
0 0
janostt janostt

janostt je offline (nepripojený) janostt

MIDAMA Pozri príspevok
Dph si môžete uplatniť ale pozor iba na hnuteľný a nehnuteľný majetok - konkrétne si to pozrite v §55 o dph.
Cestnú daň na motorové vozidlo ste samozrejme povinný zaplatiť ak ho používate za účelom podnikania.Nezabudnúť podať daň.priznanie do termínu a zaplatiť.Ak nemáte vozidlo zaradené v podnikaní nemôžete uplatňovať dph na bločky o nákupe PHL.Urobte cestovný príkaz a účtujte 6,2 na 1km + priemernú spotrebu na ubehnuté km.Týka sa to osobného vozidla.Na nákladne vozidlo nemáte nátok na základnú sadzbu 6,20 .-Ak zapatíte zákonnú poistku na toto vozidlo tak ho nedávajte do nákladov znižujúcich základ dane.
Upozornenie: má nárok aj na odpočet DPH z benzínu, aj keď auto nie je zaradené do majetku.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ak auto nie je v majetku NIE JE narok na odpocet dph z benzinu!!!

len 6,2 + náhrada za benzin/km

konkretne:

Ak ide o vozidlo, kt. jazdi na benzin a jeho priemerna spotreba v technicaku je 7,2 l, tak pri cene benzinu 35,-/l si uplatni nasledovne:

6,2 + (7,2*35/100) = 8,72 Sk/km
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Len na doplnenie.
0 0
fr.luk fr.luk

fr.luk je offline (nepripojený) fr.luk

JAJA11 Pozri príspevok
Len na doplnenie.

Z toho vyplyva, ze je tam moznost odpoctu DPH, len nechapem akym sposobom, pretoze napr. pri mesacnom platcovi budem kazdy mesiac pocitat narok na PHM a z toho este vylucim sukromne km a potom vypocitavam z toho DPH a uplatnim?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

znenie § 49 ods. 5, na kt. sa odvolava Danovy urad v prilohe od JAJA11:

"(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté."

Ak si to precitam, tak to chapem tak, ze to nesuvisi s PHM, ale s kupou samotneho hmotneho majetku, teda napr. AUTO, kde je mozny odpocet dph, tak podla tohto,ak predpokladam aj sukromne ucely, tak si odpocitam dph pomerne.

Ma niekto iny nazor?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

fr.luk Pozri príspevok
Z toho vyplyva, ze je tam moznost odpoctu DPH, len nechapem akym sposobom, pretoze napr. pri mesacnom platcovi budem kazdy mesiac pocitat narok na PHM a z toho este vylucim sukromne km a potom vypocitavam z toho DPH a uplatnim?

Ja som si zaviedla systém, že do účtovníctva dám iba také množstvo bločkov za benzín, ktoré zodpovedá odjazdeným pracovným kilometrom. Časť bločkov vyradím a vôbec o nich neúčtujem.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

zacinam mat pocit, ze sa tu miesaju jablka s hruskami....

JAJA: ako potom pocitas nahradu za km pri aute nezaradenom v majetku firmy a zaroven uplatnis dph z blocku?

Mozno som nechapava, ale mam pocit, ze existuju len dve moznosti. Bud mam auto sukromne a robim nahradu za najazdeny km alebo mam auto v podnikani a uctujem phm rovno do nakladov /ak som platca dph, tak si uplatnim dph z nakupu phm, ak auto vyuzivam aj na sukromne tak dph odpocitam pomerne/.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

andreaS Pozri príspevok
zacinam mat pocit, ze sa tu miesaju jablka s hruskami....

JAJA: ako potom pocitas nahradu za km pri aute nezaradenom v majetku firmy a zaroven uplatnis dph z blocku?

Mozno som nechapava, ale mam pocit, ze existuju len dve moznosti. Bud mam auto sukromne a robim nahradu za najazdeny km alebo mam auto v podnikani a uctujem phm rovno do nakladov /ak som platca dph, tak si uplatnim dph z nakupu phm, ak auto vyuzivam aj na sukromne tak dph odpocitam pomerne/.
Benzín je dobré dať ako nenákladovú položku a v náhradách uplatňujem cenu bez DPH.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja si asi stojim na kabli....

mozes napisat presny postup? Napr. zivnostnik (JU, platca DPH) ide na sluzobnu cestu sukromnym autom Zilina-Nitra-Zilina. Najazdi 370 km. Benzin stal 35,-/l, priemerna spotreba je 7l/100 km.

Moj postup je:

370 x (6,20 + (35*7/100)) = 3200,50 - toto dam cele do prevadzkovej rezie.

Ty pocitas takto?:

370 x (6,20 + (26,40*7/100)) = 2978,- = do prev. rezie, + uplatnis dph z nakupu PHM, kt. stacia na 370km, co je 295,-?? A ako to zapises do penazneho dennika, pripadne evidencie dph???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
andreaS Pozri príspevok
ja si asi stojim na kabli....

mozes napisat presny postup? Napr. zivnostnik (JU, platca DPH) ide na sluzobnu cestu sukromnym autom Zilina-Nitra-Zilina. Najazdi 370 km. Benzin stal 35,-/l, priemerna spotreba je 7l/100 km.

Moj postup je:

370 x (6,20 + (35*7/100)) = 3200,50 - toto dam cele do prevadzkovej rezie. Tiež postupujem takto.

Ty pocitas takto?:

370 x (6,20 + (26,40*7/100)) = 2978,- = do prev. rezie, + uplatnis dph z nakupu PHM, kt. stacia na 370km, co je 295,-?? A ako to zapises do penazneho dennika, pripadne evidencie dph???
Tak na odpoveď som aj ja zvedavý.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

andreaS Pozri príspevok
ja si asi stojim na kabli....

mozes napisat presny postup? Napr. zivnostnik (JU, platca DPH) ide na sluzobnu cestu sukromnym autom Zilina-Nitra-Zilina. Najazdi 370 km. Benzin stal 35,-/l, priemerna spotreba je 7l/100 km.

Moj postup je:

370 x (6,20 + (35*7/100)) = 3200,50 - toto dam cele do prevadzkovej rezie.

Ty pocitas takto?:

370 x (6,20 + (26,40*7/100)) = 2978,- = do prev. rezie, + uplatnis dph z nakupu PHM, kt. stacia na 370km, co je 295,-?? A ako to zapises do penazneho dennika, pripadne evidencie dph???

Do evidencie DPH dávam bločky za benzín. Podľa zákona o DPH, si z tohto benzínu môžem uplatniť DPH v takom pomere, ako bolo auto použité na služobné a ako na súkromné účely. Ja sa snažím dávať do DPH bločky za benzín len vo výške, aká zodpovedá spotrebe za služobné cesty.
Tvoj spôsob výpočtu je jedoduchší, nezaťažuješ sa výpočtami, ale takto ušetrím aspoň trochu na DPH. Určite to nemá význam, ak FO jazdí služobne málo.
0 0
riavenka riavenka

riavenka je offline (nepripojený) riavenka

Dobrý deň, nevie mi niekto poradiť, keď sme nevystavili 1 faktúru do Čiech , no odberateľ si ju vystavil (samofakturácia), dátum dodania bol v marci, a prišlo sa na to dnes, ako postupovať, sme platcami DPH. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie