Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie

Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahojte,
prosím o radu pre moju mamu, je zamestnaná a za rok 2006 zarobila 145771SK, teraz chce požiadať zamestnávateľa, aby jej vykonal ročné zúčtovanie za rok 2006, lenže v žiadosti je uplatnenie NČ na manžela, ktorý je invalidný dôchodca a poberá invalidný dôchodok. Podľa čoho má zistiť aká vysoká suma dôchodku manžela bola za rok 2006 . Má si ísť do sociálky pre potvrdenie? Lebo výška dôchodku sa počas roka 2006 menila. Napr. od 1/7/06 to bola výška dôchodku 9192Sk. Od 1/5/06 to bolo 8675Sk. Pred májom nevie akú výšku dostával a chce si na neho uplatniť NČ, ak by mal príjem nižší ako je 90816Sk za rok.
Ďakujem za každú radu
Gong
Usporiadat
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Podľa môjho názoru stačí prefotený výmer zo SP, ktorý pri zvýšení prišiel. Aspoň ja to tak robím pri poberateľoch SD.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Gong Pozri príspevok
Ahojte,
prosím o radu pre moju mamu, je zamestnaná a za rok 2006 zarobila 145771SK, teraz chce požiadať zamestnávateľa, aby jej vykonal ročné zúčtovanie za rok 2006, lenže v žiadosti je uplatnenie NČ na manžela, ktorý je invalidný dôchodca a poberá invalidný dôchodok. Podľa čoho má zistiť aká vysoká suma dôchodku manžela bola za rok 2006 . Má si ísť do sociálky pre potvrdenie? Lebo výška dôchodku sa počas roka 2006 menila. Napr. od 1/7/06 to bola výška dôchodku 9192Sk. Od 1/5/06 to bolo 8675Sk. Pred májom nevie akú výšku dostával a chce si na neho uplatniť NČ, ak by mal príjem nižší ako je 90816Sk za rok.
Ďakujem za každú radu
Gong
Súhlasím, že stačia výmery zo SP. Ale podľa toho, čo uvádzaš, sa mi nezdá, že by bol ID nižší ako 90.816,-- SK.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Aca3 Pozri príspevok
Co sa týka nezdaniteľnej čiastky na manžela, nakoľko je invalidný dôchodca, nie je potrebné potvrdenie o výške dôchdku. Na invalidného dôchdcu je možné uplatníť nezd. časť v plnej výške. Obmedzenie platí iba pre starobných dôdhocov, na predčasnom SD, alebo ak si dáva vyplácať starobný dôchodok z DSS. Viď najčastejšie otázky - na portáli daňovej správy.
Nesúhlasím. Keď si ho chce uplatniť manželka, tak môže len vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka jeho ID.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Anja111 Pozri príspevok
Nesúhlasím. Keď si ho chce uplatniť manželka, tak môže len vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka jeho ID.
Pokiaľ ovšem k 01.01. nebol ešte dôchodcom?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

STRELEC Pozri príspevok
Pokiaľ ovšem k 01.01. nebol ešte dôchodcom?
Ale tu ide o invalidného dôchodcu, na ktorého si chce manželka uplatniť odpočítateľnú čiastku.
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Zo stranky www.drsr.sk Kedy má nárok manžel(-ka) na NČ základu dane na manželku (-la): Kedy má nárok na zníženie základu dane daňovník?
Nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť má každý daňovník, ktorému plynú zdaniteľné príjmy podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov v plnej výške bez ohľadu na to, z akej činnosti dosiahol príjem a bez ohľadu na to, koľko mesiacov v príslušnom zdaňovacom období odpracoval. Základ dane daňovníka sa neznižuje o uvedenú sumu, ak je daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia (1.januára) poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo výsluhového dôchodku (ďalej len dôchodky) alebo ak mu tieto dôchodky boli priznané spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia (k 1.januáru) a sú vyššie ako 19,2 násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Ak suma týchto dôchodkov v úhrne nepresahuje sumu zodpovedajúcu 19,2 násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, zníži sa základ dane len o sumu vo výške rozdielu medzi touto sumou a sumou vyplateného dôchodku.
Naposledy upravil veva125 : 13.02.07 at 07:08 Dôvod: doplnenie otázky
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si upozorniť, že citácia od veva125 sa týka uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Nie je to vysvetlenie skutočnosti, kedy má nárok daňovník na nezdaniteľnú časť na manželku - manžela.
0 0
Hubka Hubka

Hubka je offline (nepripojený) Hubka

Súhlasím s Anja111, ja som tiež ID, manžel si na mňa uplatňuje nezdaniteľnú čiastku len vo výške rozdielu medzi NČ a ID. Potvrdenie mi vystaví pani v Sociálnej poisťovni a toto doložím k DP. Postup mi odobrili aj na daňovom úrade.
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Jozef Mihál Pozri príspevok
Dovolím si upozorniť, že citácia od veva125 sa týka uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Nie je to vysvetlenie skutočnosti, kedy má nárok daňovník na nezdaniteľnú časť na manželku - manžela.
Nepredpokladala som, že na stranke daňového riaditelstva by bola chybne uvedená odpoved. Teraz neviem...Nie je to vysvetlenie danej skutočnosti, alebo to neplatí na manžela(-lku).
Naposledy upravil veva125 : 11.02.07 at 18:52
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

veva125 Pozri príspevok
Nepredpokladala som, že na stranke daňového riaditelstva by bola chybne uvedená odpoved. Teraz neviem...Platí uvedené aj na manžela alebo nie?
Skús napísať svoju otázku konkrétnejšie...
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Po opatovnom kliknutí na stranku www.drsr.sk sa mi už zjavila iná, tentokrát správna odpoved. Ospravedlnujem sa za zavádzajúce informácie. Nezapočítava sa iba zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Ahojte,
aj ja mám jeden problém ,ktorý sa týka ročného zúčtovania. Poradí niekto? Tak začínam. Od 1.januára bola zamestnankyňa na PN, od 11.mája jej uznali invalidný dôchodok a od 12.mája pritom aj pracovala až do 27.septembra kedy dostala výpoveď pre nadbytočnosť takže poberala iba invalidný dôchodok, od
11.decembra je vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.Ako budeme postupovať?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Manžel požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie výpočtu dane z príjmov. Priložil 2 Potvrdenia o príjmoch /MÚ za členstvo v komisii a druhé z iného okresu za nejakú prácu/ a Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane /životná poistka/. Mzdárka mu to nevzala, povedala, že keď má viacej potvrdení, nech si podá sám a že aj tak mu nič nevrátia, že mu to výjde iba nejakých 5,- Sk. Mala pravdu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Adkah: Uvedená zamestnankyňa v roku 2006 nebola vašim zamestnancom v zmysle definície zamestnanca podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, pretože u vás v roku 2006 nedosiahla príjem zo závislej činnosti. Ročné zúčtovanie dane jej robiť nebudete. Daňové priznanie si sama podávať nemusí, nakoľko nemala žiaden zdaniteľný príjem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Veronika6: Mzdárka nemala pravdu, manžel spĺňa podmienky na to, aby mohol zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a na jeho žiadosť mzdárka je povinná mu RZD vykonať.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Jozef Mihál Pozri príspevok
Veronika6: Mzdárka nemala pravdu, manžel spĺňa podmienky na to, aby mohol zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a na jeho žiadosť mzdárka je povinná mu RZD vykonať.
Ďakujem, ja som mu to tvrdila, len som si to potrebovala utvrdiť.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Ďakujem pekne Pán Mihál. Pomohlo mi to, a etiketu porady poznam, a ospravedlňujem sa.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Ahojte mam este jeden dotaz na moju vcerajsiu otazku. Ked ta zamestnankyna bola na invalidnom dochodku a este aj pracovala, tak nemusi podavat Dan z prijimov? Lebo moja mama je na starobnom dochodku a minuly rok pracovala na dohodu a podavame Dan z prijmov. Asi mi to nedochadza:-) Pomoze mi niekto? Dakujem vsetkym.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Adkah Pozri príspevok
Ahojte mam este jeden dotaz na moju vcerajsiu otazku. Ked ta zamestnankyna bola na invalidnom dochodku a este aj pracovala, tak nemusi podavat Dan z prijimov? Lebo moja mama je na starobnom dochodku a minuly rok pracovala na dohodu a podavame Dan z prijmov. Asi mi to nedochadza:-) Pomoze mi niekto? Dakujem vsetkym.
Podstatný je úhrn príjmov za rok 2006.
Ak úhrn príjmov za rok 2006 je vyšší ako 45408(berú sa do úvahy príjmy zdaňované preddavkovo), zamestnanec musí požiadať zamestnávateľa o RZ, resp. si musí podať DP.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

matafe, precitala si si aj moj vcerajsi problem? Lebo to suvisi a P. Mihal mi odpovedal, ze nemusim podavat DP ani ziadat o RZ. Nemam v tom jasno lebo je to trochu komplikovane. Mozno len pre mna ale este som nemala takyto pripad.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať