Zavrieť

Porady

dôchodca a jeho príjem

dôchodkyna je u nas zamestnana na DoVP, jej príjem za r. 2004 cca 10000, z čoho jej bola zrazena daň cca 1900 Sk. Táto daň je platená preddavkovo - je to daň zo závislej činnosti.
Pýtam sa, ak je dôchodca SZČO a jej prijem za r. 2004 by nebol vyšší ako polovica 19,2 násobku živ. minima, tak nemusi podavat DP a platit dan?

Čiže dôchodcovi sa v podstate, čo sa z pohľadu dane tyka, oplati viac živnosť ako nejaka forma prac. pomeru, pretože ušetri na daniach?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    1. ak má dôchodca SZČO príjem (v súhrne podľa § 5 - 8) nižší ako 50% 19,2násobku životného minima, tak nemusí podávať DP.
    2. a to, či sa dôchodcovi z pohľadu dane oplatí viac živnosť ako pracovný pomer má svoje klady a určite aj zápory. Na jednej strane ušetríš dane, ale nezabúdaj na novelizovaný zákon o zdravotnom poistení, ktorý hovorí, že dôchodca SZČO musí platiť odvody. Pracovný pomer mu dáva možnosť zvýšenia dôchodku (prepočet robí Sociálna poisťovňa 1x za rok) a napr. aj stravné lístky

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Príklad:

    Ak dôchodca mal mesačný starob.dôchodok v r. 2004 vo výške 6000, tak potom pri ročnom zúčtovaní ma nárok na nezdanitelnu cast vo výske:

    80832-72000=8832 Sk?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    áno, presne tak

    dôchodca a jeho príjem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.