Zavrieť

Porady

Zmluvné pokuty účtovať či neúčtovať?

Ahojte Poraďáci, obraciam sa na Vás o radu s nasledujúcim problémom:
V decembri sme vystavili penalizačnú fa odberateľovi na základe zmluvy za oneskorené úhrady faktúr, ja som to zaúčtovala na 311/644, oni nám tú fa vrátili v januári s tým, že ju neevidujú a nesúhlasia s tým...my to dávame však na súd kde si budeme vymáhať zmluvné pokuty....chcem sa opýtať ako mám ďalej postupovať, tú fa nechať zaúčtovanú tak ako je a suma pôjde v daň.priznaní na r. 260 ako položka znižujúca ZD alebo mám zrušiť to účtovanie a len evidovať fa, keďže oni tú fa vrátili, a keď vyhráme súd a nám to zaplatia tak to pôjde do ZD a zaúčtujem 221/644? Vôbec neviem čo s tým mám robiť, prosím poraďte aby mi nevznikli problémy keď podám DP...Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    nezaplatená pokuta neznižuje/nezvyšuje ZD kým nie je uhradena
    (21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

    Mala by si ju ponechať v evidencii vydaných faktúr, ked sa idete súdiť, s tým že ti táto fa nevstupuje do zd kedže,je to fa pokutová

    Aisha je offline (nepripojený) Aisha

    Aisha
    Jasné, do daňového ZD to nevstupuje ale do účtovného ZD to ide, do výnosov, teda to ponechať tak že sa zvýši účt.VH ale daňový sa zníži?
    Ďakujem

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Ak som pochopila správne, penalizačné fa za oneskorené úhrady vstupujú do ZD až po uhradení, ale keď čerpám debetný úver z účtu, na ktorý mi chodia vysoké úroky z omeškaniaz dôvodu neuhradenia dlžnej sumy banke do stanového termínu, tak tieto môžem ponechať v účtovníctve v nákladoch na 544. Odobríte? Ďakujem.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    JDM Pozri príspevok
    Ak som pochopila správne, penalizačné fa za oneskorené úhrady vstupujú do ZD až po uhradení, ale keď čerpám debetný úver z účtu, na ktorý mi chodia vysoké úroky z omeškaniaz dôvodu neuhradenia dlžnej sumy banke do stanového termínu, tak tieto môžem ponechať v účtovníctve v nákladoch na 544. Odobríte? Ďakujem.
    z nedovoleného debetného zostatku nezahrňuje. Ak máš normálny debet a nesplácaš ho a to i penalizujú, to je zmluvná pokuta zahrňovaná.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Mám tam si 3 mesiace dlh vyše 650.000,-- ako nepovolený debetný zostatok, k tomu pár výziev na uhradenie. Na účte nám však banka nechalanulu, tento nepovolený zostatok previedla na iný účet, ku ktorému chodia mesačné výpisy a suma sa navyšuje o úrok takmer 30000,-- mesačne. Je takýto úrok zmluvný, a v triede 5 sa účtuje ako 568, alebo 544? A je to teda položka zvyšujúca ZD na konci roka? )Dakujem.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    JDM Pozri príspevok
    Mám tam si 3 mesiace dlh vyše 650.000,-- ako nepovolený debetný zostatok, k tomu pár výziev na uhradenie. Na účte nám však banka nechalanulu, tento nepovolený zostatok previedla na iný účet, ku ktorému chodia mesačné výpisy a suma sa navyšuje o úrok takmer 30000,-- mesačne. Je takýto úrok zmluvný, a v triede 5 sa účtuje ako 568, alebo 544? A je to teda položka zvyšujúca ZD na konci roka? )Dakujem.
    Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

    tak ešte raz citácia - je to nepovolený debetný zostatok na bežnom účte? To je dôležité - alebo o úroky z úverového účtu? Keď Ti to banka previedla na iný účet, museli ste obdržať nejaký sprievodný list, alebo podpisovať súhlas s úrokmi - či už pri prvom alebo druhom účte. Prečítaj si zmluvu o založení účtu - z nej vyplynie, či ide o zmluvné úroky alebo penalizačné.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Je to nepovolený debetný zostatok, lebo sme mali povolený 750.000,--, potom nám banka povolila na základe kontroly účtovnej uzávierky len 600.000,-- /to po roku, kedy bol prvý debetný úver splatný/. Lenže sme po polroku nesplnili jednu zo základných podmienok, čo bol žiadny kreditný obrat na účte, banka sa dožadovala splatenie celého kontokorentného úveru. Po mesiaci neuposlúchnutia a neodpovedania na výzvy nám vynulovala bežný účet tým, že mínusový zostatok previedla na bankový úverový účet, ale na ňom mesačne banka vyčísluje úrok z omeškania. Sú to vysoké čiastky. Celý ten mínusový zostatok beriem ako nepovolený debet+ úrok z omeškania splatenia úveru. Ďakujem.

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    Dobry den,

    potrebovala by som poradit s tymto problemom.

    Objednali sme si prepravu u dopravcu na zaklade objednavky (zmluvy) sme si dohodli cenu 1.150,- eur, dopravca nam vsak poslal pozadovane dokumenty ako CMR, DL a FA az po 2 mesiacoch, v podstate ide o to, ze porusil tym nase zmluvne podmienky, kde mame uvedene v takomto pripade kratenie dohodnutej ceny do vysky 30%.

    chcem sa opytat, ci mozem tuto prepravu zauctovat rovno na krátenu sumu 1150-30% t.j. 805,-eur ?? /aj ked mam fa od odpravcu na sumu 1150/ ??
    alebo to mam uctovat cez ucet 644?
    musim vystavit FA-na pokutu?
    ake by bolo potom spravne uctovanie?

    518/321 ............... 1150,-
    311/644 ............... 345,-
    321/221 ............... 805,-

    neviem ako potom vyrovnam 321?? ked mi mu zaplatime iba 805,- ?

    a mam este jednu otazku je to zahranicny dopravca, co so samozdanenim?

    dakujem

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Máš dve možnosti, buď vrátiť faktúru dopravcovi s tým ,aby faktúru vystavil v čiastke o 30% nižšej, t.j. v čiastke 805 EUR alebo vystaviť faktúru na zmluvnú pokutu v čiastke 345 EUR. V tomto druhom prípade účet 321 vyrovnáš tak, že pohľadávku zo zmluvnej pokuty v čiastke 345 EUR započítaš s časťou faktúry od dopravcu v čiastke 345 EUR. Účtuješ 321/311 345 EUR.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    k súhlasu dodám, že samozdanenie - ak ti neopraví faktúru - sa bude týkať celej sumy 1150 EUR.

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    hm dakujem vam velmi, no lepsie by bolo keby poslal tu nizsiu fakturu, skusim to.

    este sa chcem spytat ak urobim fa na tu pokutu pre zahranic.klienta, to davam bez dane a uvadza sa to do suhrnneho vykazu? odla mna nie, ci....?


    este raz dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie, nedáva, pokuta nie je dodanie v zmysle DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.