Zavrieť

Porady

Štvrťročné preddavky

Je to ozaj hlupe ale akosi neviem vypočítať v DP FO B za 2004
riadok 98 - Daň na účely platenia preddavkov, poradí mi niekto ?
Ďakujem
Usporiadat
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

je to vlastne dan.zaklad z riadku 70, cize pred odpocitaním nezdanitelnych súm a taktiež pred odpočítaním preddavku doposiaľ zaplateného.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

ekin
je to vlastne dan.zaklad z riadku 70, cize pred odpocitaním nezdanitelnych súm a taktiež pred odpočítaním preddavku doposiaľ zaplateného.
Práve dnes som robila jedno priznanie a zostala som v pomykove.

Naozaj je tam výpočet z riadku 70.

Ale v zákone je predsa jasne povedané/paragraf 34 odsek 5 /:
Poslednou známou daňovou povinnosťou je daň vypočítaná zo základu dane......
zníženého o nezdaniteľné časti podľa paragrafu 11...

Nie je v tých daňových priznaniach uvedené chybné číslo riadku, z ktorého sa má vypočítavať daň na účely platenia preddavkov ?
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Skúste na to pozrieť, prosííííííím ,zajtra mi ide klient do zahraničia a chcel by odovzdať priznanie a ja neviem, čo s tým riadkom 98.
0 0
ojka ojka

ojka je offline (nepripojený) ojka

Ja si tiež myslím, že je tam chyba. Ja som rátala preddavky z riadku 75. Veď keby som mala rátať preddavky z riadku 70 tak je to blbosť. Predsa si musím odrátať odpočítateľnú položku nie?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

pri riadku 98 je odvolávky na parag. 34, čiže základ dane z riadku 70 je prvé číslo, odpočít.položky a vlastne výpočet na r. 75 je ročná daň.povinnosť...deleno 4 je potom štvrťročne.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Uznávam, že tá formulácia na tlačive na r.98 je trochu zavádzajúca, ale odvolávka na r.70 tu slúži ako východiskový bod pre výpočet dane. A tá sa potom vyráta v zmysle §34.

Za uváženie stojí fakt, že ak daňovníkovi vyjde daňová povinnosť >20000,-Sk je povinný platiť preddavky. Z toho vyplýva, že minimálna suma preddavku je 5000,-Sk. Preddavky musí platiť aj daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, ktorý tvorí 50% a menej súčtu ČZD . Preddavky na daň sa v tomto prípade platia v polovičnej výške. Potom takýto daňovník bude platiť preddavky vo výške 2500,-Sk a viac.
Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, tvorí viac ako 50% súčtu ČZD, preddavky sa neplatia.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
pozor, § 34 hovorí ... poslednou známou daňovou povinnosťou je...daň vypočítaná zo základu dane zníženého
- o odpočítateľné položky § 11
- pri použití sadzby dane platnej v tom zdaňovacom období, na ktorý sa platia preddavky § 15
- zníženú o zápočet dane zaplatenej v cudzine
- zníženú o daňový bonus
- zníženú o daň vybranú podľa §43
takže pokec v r. 98 je nejaký pomýlený..
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Ďalšia chyba je podľa mňa aj v riadku 69 Základ dane, kde v súčte riadkov 59+68 chýba ešte riadok 67, nemyslíte ?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Máš pravdu, tam je tiež chyba. Daňové úrady sa dušujú, že budú prikladať papier, kde bude oprava toho riadku...
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Áno aj ja som to takto pochopila je to zrejme riadok 75 daň /4 to je kvartálny preddavok.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Mám ešte jednu faktickú poznámku, ktorá sa týka preukazovania nároku na daňový bonus.
Preukazuje sa potvrdením školy, ktorú dieťa navštevuje, alebo potvrdením príslušného úradu o poberaní rodičovského prídavku.

Čo však v prípade ak má dieťa 2 roky/t.j. nenavštevuje školu, ktorá by mu dala potvrdenie a rodičia /asi solventní ?!?/ si nepožiadali o vyplácanie rodičovského príspevku /t.j. ani územný úrad nevydá potvrdenie o vyplácaní rodičovského príspevku/.
Môžem nárokovať daňový bonus bez akéhokoľvek potvrdenie, či ako to vyriešiť ?
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ešte niečo k preddavkom.Neviete náhodou akým spôsobom štylizovať D Ú žiadosť .Jedná sa o to , že preddavky na daň zaplatené v roku 2004 prekročili daňovú povinnosť vznikol preplatok na dani.A chceli by sme požiadať daňový úrad aby ďaľšie preddavky boli uhradené z preplatku.Neviem je na to tlačivo alebo keď niekto niečo také žiadal nemohol by poskytnúť vzor , neviem či sa tam píše aj výška preplatku a potom výška preddavkov.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Tlačivo na to nie je, ale mohlo by sa to spraviť takto :
1.Nevypíšte v priznaní oddiel XV. žiadosť o vrátenie preplatku.

2.Napíšte Žiadosť o započítanie preplatku na preddavkoch na dani z príjmu na r.2004,

kde vyčíslite : suma zaplatených preddavkov na r. 2004: .............
suma daňovej povinnosti za rok 2004 : ............
vzniknutý preplatok : ............
suma preplatku na zápočet na preddavky na ...Q/2005 : ............



My sme to tak spravili vlani, poslali nám súhlasné vyjadrenie.
Len to urobte ešte pred marcom, aby to mohli schváliť ešte pred splatnosťou preddavkov za 1Q/2005.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

V daňovom priznaní nie je chyba.Pozorne si prečítajte r. 68. Ak sa Vás to netýka na
r. 68 uvediete sumu z riadku 67.
0 0
Jan B Jan B

Jan B je offline (nepripojený) Jan B

B.D.
rene
Mám ešte jednu faktickú poznámku, ktorá sa týka preukazovania nároku na daňový bonus.
Preukazuje sa potvrdením školy, ktorú dieťa navštevuje, alebo potvrdením príslušného úradu o poberaní rodičovského prídavku.

Čo však v prípade ak má dieťa 2 roky/t.j. nenavštevuje školu, ktorá by mu dala potvrdenie a rodičia /asi solventní ?!?/ si nepožiadali o vyplácanie rodičovského príspevku /t.j. ani územný úrad nevydá potvrdenie o vyplácaní rodičovského príspevku/.
Môžem nárokovať daňový bonus bez akéhokoľvek potvrdenie, či ako to vyriešiť ?
Prefotiť a založit rodný list dieťaťa, je to absolútny doklad o "vlastníctve " dieťaťa.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Katarína má pravdu, na riadku 68 nie je chyba. Ak daňovník nestihol preinvestovať stratu z pred troch rokov - napr. 30.000, riadok 68 je súčet riadku 67 + 30.000. Ak sa ho nepreinvestovanie starej straty netýka, riadok 68=67.

Ohľadom dane na účely platenia preddavkov - riadok 98 - dnes som sa dozvedela nasledovné :

základ dane z r.70 napr.600.000
-nezdan.suma na daňov. - 87.936 platná v roku 2005
- nezd.suma na manželku - 87.936 v prípade, že v roku 2004 nemala žiadny príjem

základ dane znížený o nezd.časti : 424.124,-
daň 19% 80.583,-
suma daň. bonusu - 2 deti - 9.600,-
preddavok vybr.podľa §43 - 1.000,- (riadok 92 v DP)

daň na účely plat.preddavkov 69.983,-

69.983 / 4 = štvrťročné preddavky = 17.496,-

Verím, že je to tak správne.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
iva
Ohľadom dane na účely platenia preddavkov - riadok 98 - dnes som sa dozvedela nasledovné :

základ dane z r.70 napr.600.000
-nezdan.suma na daňov. - 87.936 platná v roku 2005
- nezd.suma na manželku - 87.936 v prípade, že v roku 2004 nemala žiadny príjem

základ dane znížený o nezd.časti : 424.124,-
daň 19% 80.583,-
suma daň. bonusu - 2 deti - 9.600,-
preddavok vybr.podľa §43 - 1.000,- (riadok 92 v DP)

daň na účely plat.preddavkov 69.983,-

69.983 / 4 = štvrťročné preddavky = 17.496,-

Verím, že je to tak správne.
presne tak.. podľa § 34 ods. 5 :-)
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

RENE ďakujem za odpoveď ja si myslím , že DU bude v tomto smere ešte vo výhode!
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
marcelaStanakova
Áno aj ja som to takto pochopila je to zrejme riadok 75 daň /4 to je kvartálny preddavok.
Bohužiaľ, nie je to tak. Príspevok od Iva dáva presný návod, ako sa preddavok počíta. Základ skutočne tvorí riadok 70 DP.

Treba rozlišovať daňovú povinnosť a daň na účely platenia preddavku. Nie je to to isté!!!

Neviem, či niekto z Vás robil DP z excelovského DP uverejneného na porade. Podľa mňa je tam preddavok nesprávne počítaný len z r.70. Nie je znížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 platné v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížený o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Katarina
V daňovom priznaní nie je chyba.Pozorne si prečítajte r. 68. Ak sa Vás to netýka na
r. 68 uvediete sumu z riadku 67.
Ja by som do riadku 68 dala len sumu , o ktorú zvyšujem základ dane z riadku 67. Ak takúto sumu nemám, v tomto riadku by som nič neuviedla a tým pádom by mi nesedel súčet v riadku 69. Asi tej formulácii v riadku 68 nerozumiem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať