Zavrieť

Porady

Štvrťročné preddavky

Je to ozaj hlupe ale akosi neviem vypočítať v DP FO B za 2004
riadok 98 - Daň na účely platenia preddavkov, poradí mi niekto ?
Ďakujem
Usporiadat
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Iva, babenko1, vďaka za informácie k preddavkom, zase mám o čosi jasnejšie
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

juko
Bohužiaľ, nie je to tak. Príspevok od Iva dáva presný návod, ako sa preddavok počíta. Základ skutočne tvorí riadok 70 DP.

Treba rozlišovať daňovú povinnosť a daň na účely platenia preddavku. Nie je to to isté!!!

Neviem, či niekto z Vás robil DP z excelovského DP uverejneného na porade. Podľa mňa je tam preddavok nesprávne počítaný len z r.70. Nie je znížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 platné v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížený o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň.
Mas pravdu, excelovske DP pocita dan na ucely preddavku zle. Nielenze neberie do uvahy nezdanitelne casti, danovy bonus ..... ale ak je sucastou zakladu dane aj zaklad dane zo zavislej cinnosti (=< 50 %) tak uvadza len polovicnu sumu dane (podla mna by tam mala byt cela suma dane a z tejto dane sa potom platia preddavky v polovicnej vyske). Takze ak niekto pouzije excelovske DP uverejnene na Porade, doporucujem riadok 98 vypocitat "rucne".
0 0
plummer plummer

plummer je offline (nepripojený) plummer

Este raz by som si dovolil k tomuto sa vratit, je mi to v podstate jasne, az na tu cast s manzelkou:

"
základ dane z r.70 napr.600.000
-nezdan.suma na daňov. - 87.936 platná v roku 2005
- nezd.suma na manželku - 87.936 v prípade, že v roku 2004 nemala žiadny príjem
"

Co ale v pripade, ze manzelka mala v roku 2004 nejaky prijem, ale nizsi ako 87.936, dajme tomu 20.000,-
1. nezd.suma na manželku sa nemoze odpocitat (cela)
2. za manzelku sa odpocita 87.936 - 20.000 = 67.936

?? Je spravne 1. alebo 2 ???
Je to divne, nemozem predsa dopredu vediet aky prijem bude mat manzelka v roku 2005...
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Veľmi správne si to pochopil. Na manželku sa odpočíta 87.936 - 20.000 = 67.936
Ty predsa príjem manželky posudzuješ za rok 2004, ale odpočítateľná čiastka dane na daňovníka pri preddavkoch sa berie z roka, v ktorom sa podáva DP, čiže platného pre rok 2005 a t.j. 87936.
0 0
Oci Oci

Oci je offline (nepripojený) Oci

suzuka
Mas pravdu, excelovske DP pocita dan na ucely preddavku zle. Nielenze neberie do uvahy nezdanitelne casti, danovy bonus ..... ale ak je sucastou zakladu dane aj zaklad dane zo zavislej cinnosti (=< 50 %) tak uvadza len polovicnu sumu dane (podla mna by tam mala byt cela suma dane a z tejto dane sa potom platia preddavky v polovicnej vyske). Takze ak niekto pouzije excelovske DP uverejnene na Porade, doporucujem riadok 98 vypocitat "rucne".
Prosím vás, môže mi dať niekto odkaz na excelovské DP pre FO typ B. Nemôžem sa k nemu dopátrať. Ďakujem.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Lepšie ako odkaz je tu ako príloha.

Prajem pekný deň.
0 0
plummer plummer

plummer je offline (nepripojený) plummer

juko
Veľmi správne si to pochopil. Na manželku sa odpočíta 87.936 - 20.000 = 67.936
Ty predsa príjem manželky posudzuješ za rok 2004, ale odpočítateľná čiastka dane na daňovníka pri preddavkoch sa berie z roka, v ktorom sa podáva DP, čiže platného pre rok 2005 a t.j. 87936.
Vdaka za radu.
Len ma pletie, ze ked som skusal program Alfa (Kros), tak on mi tam tu manzelku neodpocital, iba mna, takisto v helpe co tam je to nebolo spomenute.
Takze na vypocet preddavkov na r.2005 sa pocita rovnaky prijem manzelky ako mala v r.2004 ?
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Na výpočet preddavkov dane na rok 2005 sa berú príjmy z roku 2004 aj tvoje aj manželkine. Pre preddavky na rok 2006 to budú zase príjmy za rok 2005. Jasné?
0 0
Jano1961 Jano1961

Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

PERSON SLOVAKIA
Je to ozaj hlupe ale akosi neviem vypočítať v DP FO B za 2004
riadok 98 - Daň na účely platenia preddavkov, poradí mi niekto ?
Ďakujem
Ja som si nad tým veľmi hlavu nelámal. Ak v riadku 75 výjde napr. suma 40 000.-Sk,
tak štvrťročný preddavok bude 10 000.-Sk a ten by som dal do riadku 98.
/jedná sa o daňové priznanie FO typ.B /
0 0
plummer plummer

plummer je offline (nepripojený) plummer

Jano1961
Ja som si nad tým veľmi hlavu nelámal. Ak v riadku 75 výjde napr. suma 40 000.-Sk,
tak štvrťročný preddavok bude 10 000.-Sk a ten by som dal do riadku 98.
/jedná sa o daňové priznanie FO typ.B /
Obavam sa, ze to nebude to iste ako r.75, pretoze na vypocet preddavkov sa uz rata zvysena odp. polozka 87.936 a nie 80832 (ci kolko) ako to bolo minuly rok...
0 0
plummer plummer

plummer je offline (nepripojený) plummer

juko
Na výpočet preddavkov dane na rok 2005 sa berú príjmy z roku 2004 aj tvoje aj manželkine. Pre preddavky na rok 2006 to budú zase príjmy za rok 2005. Jasné?
ok.
Este jedna vec, ak mozem:
v roku 2003 som este platil pausalnu dan, takze doteraz som ziadne preddavky neplatil. Kedy ich mam zacat platit teraz (na r.2005) ?
Do 31.3.2005 alebo 30.6.2005 ? Niekto radi jedno, druhy druhe. Podla zakona, ked som sa ho snazil studovat (pracujem v uplne inej oblasti) mi vyslo, ze by to malo byt az 30.6.2005, pretoze zaviedli tzv. Preddavkove obdobie. (Posledny preddavok do 31.3.2006.) Ale isty som si nie. Par ludi mi radi platit hned 31.3.2005...

Vdaka za rady !
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Ak Ti v DP za rok 2004 vychádza platiť preddavky, tak prvý je splatný do 30.06.2005 a posledný 31.03.2006, tak ako si aj uviedol.
0 0
marama marama

marama je offline (nepripojený) marama

V tlacive DP nie je chyba. Preddavky na r.2005 sa počítajú:

Základ dane (r.70) - odpočet na danovnika platný pre r.2005 t.j. suma 87936 Sk - na manželku tiež 87936 -ak si ju uplatnoval v r.2004 a tento zaklad sa nasobi sadzbou 19%. Toto je "Dan na ucely platenia preddavkov na r.2005" t.j. riadok 98. Ak je vypocitana suma nizsia ako 20000, v riadku sa uvadza 0.
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

marama
V tlacive DP nie je chyba. Preddavky na r.2005 sa počítajú:

Základ dane (r.70) - odpočet na danovnika platný pre r.2005 t.j. suma 87936 Sk - na manželku tiež 87936 -ak si ju uplatnoval v r.2004 a tento zaklad sa nasobi sadzbou 19%. Toto je "Dan na ucely platenia preddavkov na r.2005" t.j. riadok 98. Ak je vypocitana suma nizsia ako 20000, v riadku sa uvadza 0.
Muze nekdo, prosim, toto potvrdit? Pokud je to tak, chapu spravne, ze formular DP v Excelu, ktery zde koluje (DPFO_2004_B.xls) pocita radek 98 spatne? Vychazi mi tam totalne odlisna castka, nez jaka by mela byt podle predchoziho vypoctu.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Robil som DP cez tento formulár a naozaj r.98 nie je správne naprogramovaný. Udáva chybné výsledky. Názor marama, že je v poriadku je podľa mňa zavádzajúci a nesprávny.
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

Ale ten vypocet, ktery ve svem prispevku uvadi uvadi marama by mel byt spravny ne?

Základ dane (r.70) - odpočet na danovnika platný pre r.2005 t.j. suma 87936 Sk a tento zaklad sa nasobi sadzbou 19%. Toto je "Dan na ucely platenia preddavkov na r.2005" t.j. riadok 98. Ak je vypocitana suma nizsia ako 20000, v riadku sa uvadza 0.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Vtip je v tom, že ten výpočet v DP zabudol na odpočítateľné položky na daňovníka a manželku.
Výpočet, čo uviedol vo svojom príspevku marama je správny.
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

No to by nemel byt problem opravit, ale ted je podstatnejsi otazka, jestli ten vzorec Základ dane (r.70) - odpočet na danovnika platný pre r.2005 t.j. suma 87936 Sk a tento zaklad sa nasobi sadzbou 19%. spravny?
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Už som povedal, že áno.
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

Aha..pardon, prehlidnul jsem to Diky za info.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať