Zavrieť

Porady

Krádež vyfaktúrovaného tovaru

Prosím o radu pri zaúčtovaní krádeže. Uvediem príklad (bez zaokrúhľovania).

Nákup tovaru - DF:
8.000,- 504/321
1.520,- 343/321

Predaj tovaru - OF:
8.670,- 311/604
1.647,- 311/343

Polícia uznala 8.670,-
Poisťovna uznala 8.670,- - 1.000,- (spoluúčasť) =7.670,-


Na tú istú OF sme odberateľovi dodali tovar, čím nám vzniklo manko (škoda)8.000,- , z ktorého treba vrátiť štátu DPH.

Neviem, ako mám manko zaúčtovať, aby sa mi nezdvojnásobil zisk. 1x ako odpočítateľná položka ZD a 2x ako príjem od poisťovne.

Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Paula, ak som dobre pochopila, tak vám ukradli už vyfaktúrovaný tovar niekde na ceste medzi vami a odberateľom. Vy ste vystavili odberateľskú faktúru na dané množstvo tovaru. Tovar na základe danej faktúre nikdy k odberateľovi neprišiel. Vy ste odberateľovi dodali pravdepodobne tento istý druh tovar podľa faktúry ešte raz. Vyskladenenie tovaru už máš zaúčtované účtovným zápisom na účte 504, pri nákupe a tržbu podľa faktúry na 604 len 1x.
    Môj názor je, že ste mali urobiť v tom istom zdaňovacom období zápis (príloha zápisnica z polície), na základe ktorého zaúčtuješ zníženie nákladov na nakúpený tovar a preúčtuješ to na ťarchu účtu manka a škody, t.j. 582/504 vo výške 8000,-. Opätovné vyskladnenie tovaru máš stále zahrnuté na 504 pri jeho obstaraní. Nerozumiem prečo poisťovňa uznala škodu vo výške hodnoty tovaru+obchodná marža a znížila to o spoluúčasť. Ale je to pravdepodobne tak. Príjem od poisťovne vo výške 7670,- zaúčtuješ do výnosov na účte 648. Spoluúčasť musíš riešiť podľa dohody o hmotnej zodpovednosti.
    Záver:
    náklad z prvej dodávky máš teraz na 582 namiesto 504 a výnos na 648
    náklad z druhej dodávky máš stále na 504 a výnos na 604

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    accad, pekne ďakujem za pomoc. Dúfam ešte, že suma na 582 bude náklad daňovo uznaný (lebo nielenže sa mi poníži 504, ešte aj zo 648 bude daň). Tak?

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Paula
    áno, viem.... len stále neviem, či tá 582 je daňovo uznaný náklad
    Áno ,nakoľko si si to uplatnila ako poistnú udalosť. Už iba doriešiť 1000,- spoluúčasť.

    timy je offline (nepripojený) timy

    timy
    Prosim o radu, uctujem v JU, nie som platca DPH. V 4/2009 bol ukradnuty tovar v hodnote 260,13 EUR aj s mojou prirazkou. V 6/2009 mi bolo vystavene policiou potvrdenie, ze je pachatel neznamy. Je spravne mat ukradnuty tovar v VOZD, nakolko obchod nie je poisteny a plnenie nebude

    Krádež vyfaktúrovaného tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.