Zavrieť

Porady

Cestná daň

Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie? A ak nie, ako potom zúčtujem tento výdaj v peňažnom denníku - bude to výdavok nepodliehajúci dani z príjmov - osobná spotreba a ostatné? A taktiež, môžem do prevádzkovej réžie účtovať parkovné, umývanie auta na umývačke a diaľničná známka? Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Cestná daň ide riadne do prevádzkovej réžie, vlastne to je podklad, aby sisi mohla účtovať cestovné za používanie vlast. auta. Umývanie, parkovné ani diaľn. známka nie, daňováci oponujú tým, že to je už v paušáli 6,20 za km.
0 0
pavels pavels

pavels je offline (nepripojený) pavels

Dagmar76 Pozri príspevok
Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani = oficiálně daň z motorového vozidla. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie? A ak nie, ako potom zúčtujem tento výdaj v peňažnom denníku - bude to výdavok nepodliehajúci dani z príjmov = ovplyvňujúci daň z príjmov - osobná spotreba a ostatné? A taktiež, môžem do prevádzkovej réžie účtovať parkovné, umývanie auta na umývačke a diaľničná známka? = jen pokud souvisí s cestou, dálníční nálepka možná i celoroční uplatnitelná, záleží na struktůře jízd Ďakujem za odpoveď.
Červeně reaguji
Naposledy upravil pavels : 04.03.07 at 13:05
0 0
Dagmar76 Dagmar76

Dagmar76 je offline (nepripojený) Dagmar76

Ďakuje za odpoveď.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Opakovanie matka múdrosti -
Zaplatenie dane z MV nie je podmienkou na uplatnenie daňových výdavkov pri vlastnom osobnom MV používanom na podnikateľské účely podľa § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov.
Ak daňovník nepodá DP k dani z MV a daň nezaplatí bude sankcionovaný za tento správny delikt .
0 0
pavels pavels

pavels je offline (nepripojený) pavels

holubička1 Pozri príspevok
Cestná daň ide riadne do prevádzkovej réžie, vlastne to je podklad, aby sisi mohla účtovať cestovné za používanie vlast. auta. Umývanie, parkovné ani diaľn. známka nie, daňováci oponujú tým, že to je už v paušáli 6,20 za km.
Nesouhlasím s "vlastne to je podklad, aby sisi mohla účtovať cestovné za používanie vlast. auta". Zaplacení daně z motorového vozidla nepodmiňuje nemožnost účtovat jízdy, náklady jsou uznatelné i tak. Nezaplacení však představuje nesplnění daňové povinnost + sankce.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

V základnej náhrade za km jazdy účtovanej pri vlastnom vozidle používanom na podnikanie, sú zohľadnené všetky prevádzkové náklady / výdavky na auto, teda všetky, ktoré súvisia s prevádzkou vozidla.
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.
0 0
Dagmar76 Dagmar76

Dagmar76 je offline (nepripojený) Dagmar76

pavels Pozri príspevok
Červeně reaguji
Ohľadom diaľničnej známky. Pracujem pre jednu firmy, ale na živnosť. Naša firma má pobočky vo viacerých mestách na Slovensku. Dosť často cestujem na pobočky - mesačne aj 4000 km. Služobnú cestu mám skoro každý druhý deň v mesiaci, je teda možné si diaľničnú známku dať do JÚ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Dagmar76 Pozri príspevok
Ohľadom diaľničnej známky. Pracujem pre jednu firmy, ale na živnosť. Naša firma má pobočky vo viacerých mestách na Slovensku. Dosť často cestujem na pobočky - mesačne aj 4000 km. Služobnú cestu mám skoro každý druhý deň v mesiaci, je teda možné si diaľničnú známku dať do JÚ?
Celú DN si môžeš uznať do VOZD ak nejazdíš súkromne.
0 0
pavels pavels

pavels je offline (nepripojený) pavels

liba2 Pozri príspevok
Celú DN si môžeš uznať do VOZD ak nejazdíš súkromne.
Přece jen si myslím, že celoroční DN může být uznatelná v závislosti na struktuře jízd evidované v knize jízd. Příklad:

Podnikatel podniká 100 km od nejbližší dálnice. Přitom soukromé cesty nemá na dálnici žádné (už si představuji, jak toto těžko dokážu, ale sna ano). Podobně při opakovaných zahraničních služebních cestách, např. do ČR, kde má zákazníky, kterým i fakturuje, jsou tedy zdrojem příjmů. Jedna celoroční DN je levnější než 10 krátkodobých. Takže je to zdůvodnitelné.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Súhlasím, že je to lacnejšie. Ale všade v komentároch v Poradcovi a pod. máš uvedené, že celoročnú nemôže lebo.... Nepreukáže, že nejazdila autom aj súkromne a najmä nie do ČR. Musí mať jednorazovú DN.
0 0
Dagmar76 Dagmar76

Dagmar76 je offline (nepripojený) Dagmar76

liba2 Pozri príspevok
V základnej náhrade za km jazdy účtovanej pri vlastnom vozidle používanom na podnikanie, sú zohľadnené všetky prevádzkové náklady / výdavky na auto, teda všetky, ktoré súvisia s prevádzkou vozidla.
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.
Trochu sa mi to teraz zamotalo a nerozumie. Pochopila som to nasledovne. Nad rámec spotreba*6,20 Sk/km si môžem ešte naviacaj dať do JU
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla - myslí sa tým - zmluvné poistenie MV?
lebo to súvisí s používaním vozidla na podnikanie?
Lebo tých názorov bolo viac.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tu ti pripájam link na podobnú tému, kde sa to rozoberalo a sú tam názory aj iných poraďákov:

http://www.porada.sk/t40868-szco-a-c...ight=n%E1lepka
0 0
Dagmar76 Dagmar76

Dagmar76 je offline (nepripojený) Dagmar76

liba2 Pozri príspevok
Tu ti pripájam link na podobnú tému, kde sa to rozoberalo a sú tam názory aj iných poraďákov:

http://www.porada.sk/t40868-szco-a-c...ight=n%E1lepka


Veľmi pekne ďakujem
0 0
pavels pavels

pavels je offline (nepripojený) pavels

liba2 Pozri príspevok
Súhlasím, že je to lacnejšie. Ale všade v komentároch v Poradcovi a pod. máš uvedené, že celoročnú nemôže lebo.... Nepreukáže, že nejazdila autom aj súkromne a najmä nie do ČR. Musí mať jednorazovú DN.
A co tedy potom celoroční DN a účtovat procentem, např. 80% VOZD a 20% VNOZ. Toto se dá prokázat například stavem tachometru, kde se vezme poměr km v knize jízd je 80% a ten zbytek 20% je soukromý. Toto přece nemůže být zpochybněno. Stav tachometru se nachází v dokladech o technických prohlídkách, v dokladech ze servisu apod.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Môj súkromný názor je, že všeličo sa dá, keď to vieš dôveryhodne preukázať.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Johanka,Bola som toho názoru tiež, vlani som robila DP pre okr. Hlohovec, prišla daňová kontrola, cestná daň nezaplatená, vyhodili cesťáky za používanie súkr. vozidla, taktiež parkovačky, umývanie... tak neviem
Naposledy upravil holubička1 : 04.03.07 at 14:36 Dôvod: ,
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
holubička1 Pozri príspevok
Johanka,Bola som toho názoru tiež, vlani som robila DP pre okr. Hlohovec, prišla daňová kontrola, cestná daň nezaplatená, vyhodili cesťáky za používanie súkr. vozidla, taktiež parkovačky, umývanie... tak neviem
Mojim klientom sa to stalo dvakrát. Na tento problém sú dva rôzne názory, práve tak, ako na mnohé iné. Dva rôzne názory sú prezentované aj tu, na Porade. Konzultovala som osobne tento problém s pracovníkom DÚ. Zastával názor, že v čase kontroly uplatnených daňových výdavkov daňovníkom / cestovné náhrady /- ak nie je zaplatená DzMV, nie je splnená podmienka využívania súkromného automobilu na podnikanie v tom zmysle, aby si mohol daňovník uplatniť náhrady ako daňové výdavky. A ja sa skromne k tomuto názoru prikláňam.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

holubička1 Pozri príspevok
...prišla daňová kontrola, cestná daň nezaplatená, vyhodili cesťáky za používanie súkr. vozidla, taktiež parkovačky, umývanie... tak neviem
Samozrejme v praxi sa takýto postup zo strany správcu dane môže vyskytnúť, resp. vyskytuje. Lenže nemá žiadnu oporu v zákone. Všeobecná definícia daňového výdavku je uvedená v § 2 písm. i) ZoDP. A definícia daňového výdavku pri použití vozidla na pracovné cesty (resp. daňovo uznaných výdavkov pri používaní motorového vozidla v podnikaní) zase v § 19. Pokiaľ sa vyskytne prípad neuznania výdavkov na auto pre nezaplatenú cestnú daň, treba sa odvolať. Pretože ani zákon o dani z príjmov ani žiadny iný predpis nepodmieňuje daňovú uznateľnosť výdavku súvisiaceho s používaním motorového vozidla na dosahovanie, udržanie a zabezpečovanie zdaniteľných príjmov zaplatením dane z motorových vozidiel. Aj keď sa na Porade vyskytujú opačné názory...
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
andrej_rv Pozri príspevok
Samozrejme v praxi sa takýto postup zo strany správcu dane môže vyskytnúť, resp. vyskytuje. Lenže nemá žiadnu oporu v zákone. Všeobecná definícia daňového výdavku je uvedená v § 2 písm. i) ZoDP. A definícia daňového výdavku pri použití vozidla na pracovné cesty (resp. daňovo uznaných výdavkov pri používaní motorového vozidla v podnikaní) zase v § 19. Pokiaľ sa vyskytne prípad neuznania výdavkov na auto pre nezaplatenú cestnú daň, treba sa odvolať. Pretože ani zákon o dani z príjmov ani žiadny iný predpis nepodmieňuje daňovú uznateľnosť výdavku súvisiaceho s používaním motorového vozidla na dosahovanie, udržanie a zabezpečovanie zdaniteľných príjmov zaplatením dane z motorových vozidiel. Aj keď sa na Porade vyskytujú opačné názory...
A nielen na Porade...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja priložím moju skúsenosť , daňová kontrola dala zaplatiť dodatočne DzMV aj s príslušným sankčným úrokom ......vo výdavkoch ponechala všetky uplatnené výdavky s používaním súkr. MV.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať