Zavrieť

Porady

Cestná daň

Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie? A ak nie, ako potom zúčtujem tento výdaj v peňažnom denníku - bude to výdavok nepodliehajúci dani z príjmov - osobná spotreba a ostatné? A taktiež, môžem do prevádzkovej réžie účtovať parkovné, umývanie auta na umývačke a diaľničná známka? Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Ono vieš je to dosť zložité, zo začiatku podnikal sám a teraz podniká aj so ženou. Ona to auto používa tiež. A tá zmluva je preto, aby ho mohla používať aj jeho žena. Veľakrát platila pohonné hmoty zo svojho podnikateľského účtu. A ako som jej to mala zaúčtovať?
Ako VNZD?
Naposledy upravil Ondrejková : 20.09.07 at 08:24
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Ondrejková Pozri príspevok
Ono vieš je to dosť zložité, zo začiatku podnikal sám a teraz podniká aj so ženou. Ona to auto používa tiež. A tá zmluva je preto, aby ho mohla používať aj jeho žena. Veľakrát platila pohonné hmoty zo svojho podnikateľského účtu. A ako som jej to mala zaúčtovať?
Ako VNZD?
Každý z nich je szčo? Hm. Neviem, ako je to s manželmi. Skús počkať ešte na radu niekoho iného.
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Áno každý z nich je SZČO. Ale vieš je to jeden z tých lientov, ktorý robí ako sa mu práve hodí. A myslí si o sebe, že keď má prachy tak... mu patrí celý svet a nedá si vysvetliť, že niektoré veci sa nedajú spaviť tak ako si to on predstavuje.Ale čo už????????????

Pekný deň!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ondrejková Pozri príspevok
To auto je súkromné, má ho iba v prenájme firmy za symbolickú sumu.Totiž on si ho vzal na leasing a spláca ho asi nejaký pol rok.
Chápem správne, že leasing je na občana a nie na szčo? Potom je potrebné súhlas od leasingovej spoločnosti, že to môže používať na podnikanie. V prenájme ho nemôže mať, lebo nie je vlastníkom, len držiteľom auta. Vlastníkom je leasingová spoločnosť.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Zdá sa mi to trošku komplikované - sám sebe si nemôže prenajímať aj keby bolo jeho vlastné, a ani manželke - keďže v našom štáte sa riadime bezpodielovým vlastníctvom. Je možné rozdeliť si náklady na užívanie 50:50 - alebo každému uplatniť podľa počtu najazdených km. Ale parkovné, poistné, by som tam v žoadnom prípade nedala a asi by som s takým klientom ukončila pracovný vzťah. Nesúhlasím s tým, že ked podpíše papier, že sa mu tam dá všetko, čo si zmyslí - sú veci ktoré si dokáže podnikateľ obhájiť, aj keď sú to nezmysly - napr. rôzne knihy, služby....., ale toto nie je nezmysel, je to zdvojený náklad - jednak vo forme amortizácie 6,20/km - kde sú zahrnuté všetky náklady na odpisy, údržbu, poistenie.... a potom znova vo forme poistenia, údržby.... Je to aj vizitka účtovníka, ktorý sa pod také "úplné, preukázateľné, a dostatočné, a zobrazujúce pravdivý obraz" podpíše, podľa mňa - nezobrazuje verný a pravdivý obraz o účtovnej jednotke.
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Ja som z toho úplne hotová, no keď som si volala s Daňovým úradom, tak som tej pani povedala (samozrejme, že som jej nepovedala o akú firmu ide) čo je vo veci a ona mi hovorila, že musím byť chránená tým, že nesúhlasím s názorom klienta, a dávam ruky preč od účtovníctva ako takého, (teda v tomto smere čo sa týka výdavkov na auto). Tak som to riešila takto.
Neviem či je to správne. Vie mi niekto poradiť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ondrejková Pozri príspevok
Ja som z toho úplne hotová, no keď som si volala s Daňovým úradom, tak som tej pani povedala (samozrejme, že som jej nepovedala o akú firmu ide) čo je vo veci a ona mi hovorila, že musím byť chránená tým, že nesúhlasím s názorom klienta, a dávam ruky preč od účtovníctva ako takého, (teda v tomto smere čo sa týka výdavkov na auto). Tak som to riešila takto.
Neviem či je to správne. Vie mi niekto poradiť?
Je to zo zákona o účtovníctve:

§ 5

(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
eop Pozri príspevok
Tzn., že to auto je jeho vlastné a používa ho aj na podnikanie. Čo je za symbolickú sumu? Veď to by si nemal sám sebe ešte aj fakturovať za prenájom. Teda aspoň si tak myslím... To by bolo v tom prípade, keby to auto prenajal od inej osoby a vtedy by sa spravila zmluva o zapožičaní auta a do nákladov by sa mohli dať aj ostatné náklady, ak by to bolo uvedené v zmluve. Ak je teda jeho súkromné, tak zaplatí daň z MV a spisuje si pracovné cesty a do nákladov sa dáva iba PHL za prejdené km a náhrada 6,20 Sk.
Neviem či sa mýlim, ale žiadnych 6,20 Veď v príspevku č.40 sa píše, že je auto na lízing a spláca sa asi pol roka.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ondrejková Pozri príspevok
Ja mám tiež jedného klienta, JU - neplatca DPH
povedala som mu, že ak zaplatí na DU cestnú daň, môže si dávať do účtovníctva PHM, lenže on mi stále tvrdil, že on tam chce mať aj parkovné, poistné za auto, umývanie auta.
Tak som mu pekne povedala, že to nejde, ale on má svoju pravdu.
Dala som mu podpísať vyhlásenie, že mu to teda do účtovníctva dám, ale na jeho vlastné riziko a s týmto jeho nápadom nemám nič spoločné.
Ja som spokojná a on tiež, až kým nepríde prvá daňová kontrola a nevien kto sa bude smiať ja alebo on.......
Parkovné tam kľudne môžeš zahrnúť, v rámci služobnej cesty predsa musí niekde parkovať. Umytie - hm, za určitých podmienok by to mohlo byť tiež - ak bol napr. týždeň v kuse na služobnej ceste a auto si veľmi zašpinil - ako nutné vedľajšie výdavky, napr. v zime (keď zoberieme do úvahy soľ na cestách a pod.) je to možno - možno uznateľné. Po zvážení. Poistka v žiadnom prípade. Poistku má predsa stokrát vrátenú v amortizácii...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pozrite tento link:http://www.porada.sk/t47052-phm-a-auto-na-lizing.html
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
No veď hneď sa mi nepáčilo z akého dôvodu si môže uplatniť amortizáciu. Ja som tu na porade tiež bola vyvedená z omylu, keď som si myslela, že sa to dá! Cafte
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať