Zavrieť

Porady

Cestná daň

Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie? A ak nie, ako potom zúčtujem tento výdaj v peňažnom denníku - bude to výdavok nepodliehajúci dani z príjmov - osobná spotreba a ostatné? A taktiež, môžem do prevádzkovej réžie účtovať parkovné, umývanie auta na umývačke a diaľničná známka? Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zita5 Pozri príspevok
Ja priložím moju skúsenosť , daňová kontrola dala zaplatiť dodatočne DzMV aj s príslušným sankčným úrokom ......vo výdavkoch ponechala všetky uplatnené výdavky s používaním súkr. MV.
Súhlasím, mám rovnakú skúsenosť. Ide o štandardný postup v súlade so zákonom.
0 0
Milen Milen

Milen je offline (nepripojený) Milen

Citát:
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.[/quote]

Spýtam sa ešte raz, včera som založila tému poistenie vozidla, kde som sa pýtala práve na takýto prípad, či môže ísť havarijné a zákonné poistenie do VOZD, pokiaľ nie je vozidlo v OM firmy. Dostala som odpoveď že je to VNZD, čo je podľa mňa logické, pretože zákonné poistenie by si musel na vozidlo zaplatiť tak či tak. Tak teraz neviem..
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Milen Pozri príspevok
Citát:
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.
Spýtam sa ešte raz, včera som založila tému poistenie vozidla, kde som sa pýtala práve na takýto prípad, či môže ísť havarijné a zákonné poistenie do VOZD, pokiaľ nie je vozidlo v OM firmy. Dostala som odpoveď že je to VNZD, čo je podľa mňa logické, pretože zákonné poistenie by si musel na vozidlo zaplatiť tak či tak. Tak teraz neviem..[/quote]Našla som toto: http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=36&Itemid=66
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Doteraz som to hľadala.
Prečítajte si príspevky 37 až 40 a 43 - je to o poistnom.


http://www.porada.sk/t19656-p5-auto-...vn-nhrady.html
0 0
Milen Milen

Milen je offline (nepripojený) Milen

Zita5 Pozri príspevok
Práve preto som sa Zitka k tomu vrátila, ja som to uviedla,že tu mi bolo odpovedané práve včera, že poistenie vozidla, ktoré nie je v OM firmy je VNZD a dnes liba2 v príspevku 7 píše, že je VOZD.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Milen Pozri príspevok
Práve preto som sa Zitka k tomu vrátila, ja som to uviedla,že tu mi bolo odpovedané práve včera, že poistenie vozidla, ktoré nie je v OM firmy je VNZD a dnes liba2 v príspevku 7 píše, že je VOZD.
MIlen nechcem Ťa uviesť do omylu a ani nikoho , preto som svoj príspevok zmazala , preštuduj si ešte priložený link od liba 2 v príspevku 26 , tie príspevky ktoré liba 2 odporúča .

Ak by to bolo tak , že poistné je VOZD pri použití súkr.MV ...tak určite len vo výške nejakej alikvotnej čiastky po dobu používania súkr.MV na podnikateľský účel .
0 0
Milen Milen

Milen je offline (nepripojený) Milen

Ďakujem Zitka, už som to zaučtovala ako VNZD a myslím si, že tak to je správne.
0 0
miro_l miro_l

miro_l je offline (nepripojený) miro_l

Dagmar76 Pozri príspevok
Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie?
Práve sa mi dostala do rúk brožúra JÚPP 2/2002 kde je o automobile v podnikaní napísané nasledovne:
Firemný automobil v podnikaní pod rubrikou Pozor! je napísané citujem: "Cestnú daň si môžete zaúčtovať do výdavkov len vtedy, ak máte vozidlo evidované ako firemné vozidlo a ste držiteľom tohoto vozidla
(v roku 2002 ZDP §24)".
To isté sa jedná o zákonnom poistení vozidla.
Až sa niečo od roku 2002 zmenilo a napísal som zle opravte ma prosím. Ďakujem.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

miro_l Pozri príspevok
Práve sa mi dostala do rúk brožúra JÚPP 2/2002 kde je o automobile v podnikaní napísané nasledovne:
Firemný automobil v podnikaní pod rubrikou Pozor! je napísané citujem: "Cestnú daň si môžete zaúčtovať do výdavkov len vtedy, ak máte vozidlo evidované ako firemné vozidlo a ste držiteľom tohoto vozidla
(v roku 2002 ZDP §24)".
To isté sa jedná o zákonnom poistení vozidla.
Až sa niečo od roku 2002 zmenilo a napísal som zle opravte ma prosím. Ďakujem.
nič v zlom, ale tá brožúra mala byť už dávno v zberných surovinách...dúfam z nej nečerpáč info doteraz

Pozri príspevky v porade:
http://www.porada.sk/f98-dao-z-motorovych-vozidiel.html
Naposledy upravil Paula : 05.03.07 at 22:04
0 0
JANASA JANASA

JANASA je offline (nepripojený) JANASA

Prosím o radu ohľadne dane z MV:

Ak SZČO uzavrie s fyzickou osobou - nepodnikateľom zmluvu o nájme (zapožičaní) MV, ktoré bude SZČO využívať na podnikanie aj v tomto prípade je povinnosť zaplatiť daň z MV na strane SZČO?
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JANASA Pozri príspevok
Prosím o radu ohľadne dane z MV:

Ak SZČO uzavrie s fyzickou osobou - nepodnikateľom zmluvu o nájme (zapožičaní) MV, ktoré bude SZČO využívať na podnikanie aj v tomto prípade je povinnosť zaplatiť daň z MV na strane SZČO?
ďakujem
Áno, pretože ho bude používať na podnikanie.
0 0
JANASA JANASA

JANASA je offline (nepripojený) JANASA

Ďakujem za super rýchlu odpoveď.

Pekný večer
0 0
miro_l miro_l

miro_l je offline (nepripojený) miro_l

Paula Pozri príspevok
nič v zlom, ale tá brožúra mala byť už dávno v zberných surovinách...dúfam z nej nečerpáč info doteraz
Vedel som že dostanem taku odpoved no nemyslel som to zle.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Chcela som sa spýtať:
Zamestnanec, pracujúci pre nás na dohodu o vykonaní práce a roznáša letáky na vlastnom vozidle po okolitých mestách. Má spísané jazdy. My mu preplatíme náhradu za PHL aj 6,20. A musíme mať za toto vozidlo zaplatenú daň z MV?
Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

eop Pozri príspevok
Chcela som sa spýtať:
Zamestnanec, pracujúci pre nás na dohodu o vykonaní práce a roznáša letáky na vlastnom vozidle po okolitých mestách. Má spísané jazdy. My mu preplatíme náhradu za PHL aj 6,20. A musíme mať za toto vozidlo zaplatenú daň z MV?
Ďakujem.
Nie, nemusíte, ide o súkromné vozidlo zamestnanca.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Orsz Pozri príspevok
Nie, nemusíte, ide o súkromné vozidlo zamestnanca.
Moc ďakujem za rýchlu odpoveď.
Pekný deň.
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Ja mám tiež jedného klienta, JU - neplatca DPH
povedala som mu, že ak zaplatí na DU cestnú daň, môže si dávať do účtovníctva PHM, lenže on mi stále tvrdil, že on tam chce mať aj parkovné, poistné za auto, umývanie auta.
Tak som mu pekne povedala, že to nejde, ale on má svoju pravdu.
Dala som mu podpísať vyhlásenie, že mu to teda do účtovníctva dám, ale na jeho vlastné riziko a s týmto jeho nápadom nemám nič spoločné.
Ja som spokojná a on tiež, až kým nepríde prvá daňová kontrola a nevien kto sa bude smiať ja alebo on.......
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Ondrejková Pozri príspevok
Ja mám tiež jedného klienta, JU - neplatca DPH
povedala som mu, že ak zaplatí na DU cestnú daň, môže si dávať do účtovníctva PHM, lenže on mi stále tvrdil, že on tam chce mať aj parkovné, poistné za auto, umývanie auta.
Tak som mu pekne povedala, že to nejde, ale on má svoju pravdu.
Dala som mu podpísať vyhlásenie, že mu to teda do účtovníctva dám, ale na jeho vlastné riziko a s týmto jeho nápadom nemám nič spoločné.
Ja som spokojná a on tiež, až kým nepríde prvá daňová kontrola a nevien kto sa bude smiať ja alebo on.......
Ten klient má auto zaradené v majetku firmy? Nevyčítala som to z tvojho príspevku. Ak má zaradené, tak zaplatí daň z MV, tak môže si dávať do nákladov aj náklady spojené s prevádzkou vozidla ako umývanie, poistné, parkovné .... atď. Ak je to auto súkromné a zaplatí daň z MV, tak si dáva náhradu za PHL a 6,20. To 6,20 v tom je už zarátaná ako keby náhrada za tie náklady spojené s prevádzkou.
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

To auto je súkromné, má ho iba v prenájme firmy za symbolickú sumu.Totiž on si ho vzal na leasing a spláca ho asi nejaký pol rok.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Ondrejková Pozri príspevok
To auto je súkromné, má ho iba v prenájme firmy za symbolickú sumu.Totiž on si ho vzal na leasing a spláca ho asi nejaký pol rok.
Tzn., že to auto je jeho vlastné a používa ho aj na podnikanie. Čo je za symbolickú sumu? Veď to by si nemal sám sebe ešte aj fakturovať za prenájom. Teda aspoň si tak myslím... To by bolo v tom prípade, keby to auto prenajal od inej osoby a vtedy by sa spravila zmluva o zapožičaní auta a do nákladov by sa mohli dať aj ostatné náklady, ak by to bolo uvedené v zmluve. Ak je teda jeho súkromné, tak zaplatí daň z MV a spisuje si pracovné cesty a do nákladov sa dáva iba PHL za prejdené km a náhrada 6,20 Sk. (aby sa niekto nemýlil, keďže je auto na leasing nie je možná amortizácia)
Naposledy upravil eop : 21.09.07 at 06:02
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať