Zavrieť

Porady

Stravé, zasa problém

Prosím poradte, kamarat je SZČO, nie je platca DPH, a chce si uplatnovat denne 89 SK stravne. Chcel by si zakupit stravne listky a dat si ich do nakladov. Pracuje 8 hodín denne, tak by to podla mna nemal byt problem, ale jeho mamina pracovala ako uctovnicka (asi v minulom storoci) a povedala ze taketo nieco si nemoze dat do nakladov? Prosim ako to teda ma byt? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    §19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
    Daňovým výdavkom je aj:
    p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
    87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

    Zajtra je MDŽ, kúpte mamine Zákon o dani z príjmov .


    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Johanka Pozri príspevok
    §19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
    Daňovým výdavkom je aj:
    p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
    87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

    Zajtra je MDŽ, kúpte mamine Zákon o dani z príjmov .
    Ale pozor, musí to byť zákon platný aspoň od r. 2006

    jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

    jojko19
    Johanka Pozri príspevok
    §19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
    Daňovým výdavkom je aj:
    p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
    87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

    Zajtra je MDŽ, kúpte mamine Zákon o dani z príjmov .


    AHOJTE. Chcem Vás poprosiť o radu. Musí si SZČO kúpiť stravné lístky, alebo si môže dať do nákladov za odpracovaný kal. deň 48,95 Sk bez nejakého dokladu? Ďakujem

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Bez dokladu to nepôjde, musí predsa preukázať a podložiť ten výdavok.

    To je môj názor.

    PetrikF je offline (nepripojený) PetrikF

    PetrikF
    Ja som Vás chcel poprosiť o radu, či musím stravné lístky a tých 55 % /v účtovníctve ešte v minulom roku/ dávať do výdavkov za každý mesiac zvlášť, alebo to stačí len sumárne na konci roka také vyúčtovanie (napr. 190 * 55% z 89,-)?

    A ešte by ma zaujímalo, čo s lístkami, ktoré boli kúpené v roku 2006 /teda zaúčtované ako VNZD/ ale ostali nepoužité resp. ich 55 % nezaradených do výdavkov. Môžem ich jednoducho tento rok "použiť" a zaradiť do daňových výdavkov na 100 %? Vopred ďakujem za odpoveď!

    Značka: začiatočník

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    PetrikF Pozri príspevok
    Ja som Vás chcel poprosiť o radu, či musím stravné lístky a tých 55 % /v účtovníctve ešte v minulom roku/ dávať do výdavkov za každý mesiac zvlášť, alebo to stačí len sumárne na konci roka také vyúčtovanie (napr. 190 * 55% z 89,-)?

    A ešte by ma zaujímalo, čo s lístkami, ktoré boli kúpené v roku 2006 /teda zaúčtované ako VNZD/ ale ostali nepoužité resp. ich 55 % nezaradených do výdavkov. Môžem ich jednoducho tento rok "použiť" a zaradiť do daňových výdavkov na 100 %? Vopred ďakujem za odpoveď!

    Značka: začiatočník
    Ja som sumu lístka delila pri nákupe na :
    VOZD -48,95 x počet lístkov
    VNZD - rozdiel do hodnoty lístka x počet lístkov

    Vediem evidenciu,koľko lístkov bolo vyčerpaných v mesiaci a ak mi ostali lístky,ktoré som nestihla vyčerpať ani do konca roka, tie som ako ceninu uviedla vo výkaze o MaZ a dočerpávam ich v tomto roku ,avšak už v hodnote 89.-Sk
    /čiže na deň si uplatním skoro dva lístky,až do vyčerpania zostávajúcich lístkov/
    tento rok to máme jednoduchšie - nemusíme sa babrať s odratávaním 1.05 Sk,napr. z 50 korunového lístka,ale máme k dispozícii 89 korunové lístky. Čo sme všetci vrele uvítali.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Ludkovia, zmenilo sa niečo v roku 2007? Môže si SZČO naďalej uplatňovať diety alebo musí mať doklad z reštaurácie, resp. kupovať si lítky?
    Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Netka Pozri príspevok
    Ludkovia, zmenilo sa niečo v roku 2007? Môže si SZČO naďalej uplatňovať diety alebo musí mať doklad z reštaurácie, resp. kupovať si lítky?
    Ďakujem.
    Diéty si uplatňuje zásade počas PC, stravné(stravovanie) musí dokladovať stravenkou, alebo dokladom z reštaurácie.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Tweety Pozri príspevok
    Diéty si uplatňuje zásade počas PC, stravné(stravovanie) musí dokladovať stravenkou, alebo dokladom z reštaurácie.

    Ano, on podniká v preprave a každý deň jazdí, len ma zaujíma či musí mať bloček z reštaurácie, alebo si musí kupovať stravné lísky, alebo môže naďalej v cesťáku mať aj stravné v príslušnej hodnote podľa dľžky rozvozu.
    Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Netka Pozri príspevok
    Ano, on podniká v preprave a každý deň jazdí, len ma zaujíma či musí mať bloček z reštaurácie, alebo si musí kupovať stravné lísky, alebo môže naďalej v cesťáku mať aj stravné v príslušnej hodnote podľa dľžky rozvozu.
    Ďakujem.
    Ak jazdí celý deň má nárok na diéty, podľa času stráveného na PC, ale nemá nárok na stravenku. Na stravenku(stravovanie) od 1.1.07 89.- má nárok za každý odpracovaný deň viac ako 4 hod. mimo dňa, keď má celodenné diéty.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Tweety Pozri príspevok
    Ak jazdí celý deň má nárok na diéty, podľa času stráveného na PC, ale nemá nárok na stravenku. Na stravenku(stravovanie) od 1.1.07 89.- má nárok za každý odpracovaný deň viac ako 4 hod. mimo dňa, keď má celodenné diéty.
    Celodenné diety má stále, lebo jazdí dlhé trasy, takže žiadne lístky iba diety v CP.
    Ďakuejm.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Melnick Pozri príspevok
    Ja som sumu lístka delila pri nákupe na :
    VOZD -48,95 x počet lístkov
    VNZD - rozdiel do hodnoty lístka x počet lístkov


    tento rok to máme jednoduchšie - nemusíme sa babrať s odratávaním 1.05 Sk,napr. z 50 korunového lístka,ale máme k dispozícii 89 korunové lístky. Čo sme všetci vrele uvítali.
    Majka, ja odratávam u jednej mojej SZČO 0,05 Sk, lebo kupuje 49,- lístky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.