Zavrieť

Porady

Odpisy DHM

Vysvetlite mi par. 22 ods. 9 "daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období."
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    marek28 Pozri príspevok
    Vysvetlite mi par. 22 ods. 9 "daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období."
    Znamená to, že o odpisoch budeš síce účtovať, ale pri vyplňovaní daňového priznania ich neuplatníš, teda zaplatíš v konečnom dôsledku vyššiu daň. V nasledujúcom roku pokračuješ v odpisovaní (alebo až v ďalšom roku, aj to je možné).

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    marek28 Pozri príspevok
    Vysvetlite mi par. 22 ods. 9 "daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období."
    Presne tak ako napísala Liba,
    uvediem ti príklad. V januári 2006 kúpiš auto v OC 100000. Auto zaradíš do obchodného majetku. Vystavíš inventárnu kartu kde auto zaradíš do 1. odp.skupiny. Dajme tomu že sa rozhodneš pre rovnomerné odpisovanie. Vypracuješ si odpisový plán.

    OC = 100.000 Sk
    Rok 2006 odpis 25.000 ZC 75000
    Rok 2007 odpis 25.000 ZC 50000
    Rok 2008 odpis 25.000 ZC 25000
    Rok 2009 odpis 25.000 ZC 0

    Ty sa však rozhodneš že v roku 2006 prerušíš odpisovanie

    Rok 2006 odpis 0 ZC 100000
    Rok 2007 odpis 25.000 ZC 75000
    Rok 2008 odpis 25.000 ZC 50000
    Rok 2009 odpis 25.000 ZC 25000
    Rok 2010 odpis 25.000 ZC 0

    Keď si pozrieš oba prípady, tak si všimneš že v dôsledku prerušenia odpisov v roku 2006 sa ti predlžíla doba odpisovania majetku.
    Naposledy upravil susana28 : 08.03.07 at 15:25

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Môže sa prerušenie odpisov použiť aj pri leasingu?
    Jedná sa mi o samost. hosp. rolníka, ktorý nechce byt v strate kvôli dotáciám, no pri uplatnení odpisov by sa do nej dostal. Alebo ostáva jediná môžnosť - odpis pri leasingu urobiť, ale neuplatniť ho do výdavkov, čiže doba odpisovania sa nepredĺži.
    Vďaka za odpoveď?

    Tam tá suma ZC 0 rok 2007 nemá byt ZC 75000?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    liba2 Pozri príspevok
    Znamená to, že o odpisoch budeš síce účtovať, ale pri vyplňovaní daňového priznania ich neuplatníš, teda zaplatíš v konečnom dôsledku vyššiu daň. V nasledujúcom roku pokračuješ v odpisovaní (alebo až v ďalšom roku, aj to je možné).

    Prečo by si účtovala o odpisoch , na karte DHM jednoducho vyznačíš - perušenie odpisov,

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Katarina Pozri príspevok
    Prečo by si účtovala o odpisoch , na karte DHM jednoducho vyznačíš - perušenie odpisov,
    Pretože máme odpisy DHM účtovné aj daňové.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    susana28 Pozri príspevok
    Presne tak ako napísala Liba,
    uvediem ti príklad. V januári 2006 kúpiš auto v OC 100000. Auto zaradíš do obchodného majetku. Vystavíš inventárnu kartu kde auto zaradíš do 1. odp.skupiny. Dajme tomu že sa rozhodneš pre rovnomerné odpisovanie. Vypracuješ si odpisový plán.

    OC = 100.000 Sk
    Rok 2006 odpis 25.000 ZC 75000
    Rok 2007 odpis 25.000 ZC 50000
    Rok 2008 odpis 25.000 ZC 25000
    Rok 2009 odpis 25.000 ZC 0

    Ty sa však rozhodneš že v roku 2006 prerušíš odpisovanie

    Rok 2006 odpis 0 ZC 100000
    Rok 2007 odpis 25.000 ZC 0 /ZC 75 000/
    Rok 2008 odpis 25.000 ZC 50000
    Rok 2009 odpis 25.000 ZC 25000
    Rok 2010 odpis 25.000 ZC 0

    Keď si pozrieš oba prípady, tak si všimneš že v dôsledku prerušenia odpisov v roku 2006 sa ti predlžíla doba odpisovania majetku.
    Podľa mňa je to takto.

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    Katarina Pozri príspevok
    Podľa mňa je to takto.
    Katarínka jasné, že to má byť tak a už som to aj opravila. Moja chyba neskontrolova som svoj príspevok, ale myslím že každý pochopil že ZC je 75000.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    susana28 Pozri príspevok
    Katarínka jasné, že to má byť tak a už som to aj opravila. Moja chyba neskontrolova som svoj príspevok, ale myslím že každý pochopil že ZC je 75000.
    Nič v zlom, máš pravdu a prepáč.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Citát :
    [quote=Lotarka;413192]Môže sa prerušenie odpisov použiť aj pri leasingu?
    Jedná sa mi o samost. hosp. rolníka, ktorý nechce byt v strate kvôli dotáciám, no pri uplatnení odpisov by sa do nej dostal. Alebo ostáva jediná môžnosť - odpis pri leasingu urobiť, ale neuplatniť ho do výdavkov, čiže doba odpisovania sa nepredĺži.
    Vďaka za odpoveď?


    POZOR ! Odpisy pri lízingu nemôžu byť prerušené !!!

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Je to niekde v zákone konkrétne napísané?

    Keď odpis urobím na karte, ale neuplatním ho do výdavkov - to nebude podľa mňa prerušenie odpisov, nepredĺžim dobu odpisovania, no bohužial stratím dobrovoľne výdavok. Ale inú možnosť v tomto prípade nevidím.
    Bolo by to tak správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.