Zavrieť

Porady

Reprezentacne naklady a DPH

Ako uvadzate reprezentacne naklady (samozrejme ze nie je DPH mozne odpocitat) vo vypocte DPH resp. v tlacive DPH. Stretla som sa s dvomi nazormi
1. vobec dan z repr.nakladov do tlaciva neuvadzat
2. uviest dan z repr.nakladov do riadku 15 tlaciva t.j. dan z tovarov a sluzieb kupenych v tuzemsku a potom v riadku 19 je hodnota o tuto dan ponizena.

Aky je Vas postup, nazor?
Usporiadat
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

ja to mám ako výdavky bez vplyvu na DPH a tým pádom to vôbec v daň priznaní nemám nikde vyčíslené.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Jasné, do priznania DPH to vôbec nejde. Účtujem to celou sumou na 513 (samozrejme daň. neuznaný náklad).
0 0
Krajčovičová Krajčovičová

Krajčovičová je offline (nepripojený) Krajčovičová

Do priznania DPH neudávajte repre. Tento postup Vám celkom určite schváli aj audítor. Ja tiež účtujem celú čiastku na 513 (daň.neuz.nákl.) celou sumou - nevyčleňujem DPH.
Nie je na to dôvod.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Taktiež celé na 513 a do priznania to vôbec nejde.
0 0
ivi ivi

ivi je offline (nepripojený) ivi

Tiez to tak robim
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

ZuzanaA
Jasné, do priznania DPH to vôbec nejde. Účtujem to celou sumou na 513 (samozrejme daň. neuznaný náklad).
Po roku reagujem na tému, keďže na viacerých školeniach odznel názor - podľa mňa správny- že DPH z repre je daňovo uznaný náklad. Ide o to, že:
1. priamo v zákone o DPH je stanovené, že nie je nárok na odpočet DPH z repre
2. pritom zákon o daniach z príjmov hovorí, že DPH na ktorú nie je nárok na odpočet v zmysle zákona o DPH, je daňovým výdavkom .
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Ano, ale napriklad pri kupe osobneho auta, nie je narok na DPH, vtedy stupuje do ceny auta a tym pri odpisovani sa stava danovym vydavkom.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ecuch
Po roku reagujem na tému, keďže na viacerých školeniach odznel názor - podľa mňa správny- že DPH z repre je daňovo uznaný náklad. Ide o to, že:
1. priamo v zákone o DPH je stanovené, že nie je nárok na odpočet DPH z repre
2. pritom zákon o daniach z príjmov hovorí, že DPH na ktorú nie je nárok na odpočet v zmysle zákona o DPH, je daňovým výdavkom .
Treba si pozrieť aj § 21 ods. 2 písm.i Zákona o dani z príjmov, kde sa hovorí, že nie je uznaným daňovým výdavkom okrem prípadov uvedených v §19 ods.3 písm.k.
V § 19 ods. 3 písm.k Zákona o dani z príjmov sa tým myslí DPH, ktorá sa vzťahuje na hmotný a nehmotný majetok, pri ktorom platiteľ dane nemal nárok na odpočítanie dane.

Takže vo Vašom prípade určite nie je DPH daňovo uznaným výdavkom.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

§19 ods.3 písmeno k. : Daňovým výdavkom ... je aj daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok ..podľa osobitného predpisu. Výnimka je DPH, ktorá je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods 5. (Napr. os. automobily).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ecuch
§19 ods.3 písmeno k. : Daňovým výdavkom ... je aj daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok ..podľa osobitného predpisu. Výnimka je DPH, ktorá je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods 5. (Napr. os. automobily).
Logicky: nemôžeš mať repre daňovo neuznaný náklad a zároveň z toho dph daňovo uznanú, nemá to oporu ani v zákone o dph ani v dani z príjmov.
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
Tweety - a je to logické, že si kúpiš automobil (ale keďže doprava nie je Tvojim hl. zameraním) nemôžeš si uplatniť DPH? a je logické, že predčasom sa mohla odpisovať pri autách len limitovaná cena, že benzín sa musel takisto limitovať predčasom, je logické že sa "15. decembra príjme 17. novela zákona", čo je sotva rok v platnosti a platnosť je od januára toho istého roku, že si môžeš daňovú optimalizáciu počas roka strčiť niekam?

mne sa ecuchov postrech veľmi páči...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ecuch
§19 ods.3 písmeno k. : Daňovým výdavkom ... je aj daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok ..podľa osobitného predpisu. Výnimka je DPH, ktorá je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods 5. (Napr. os. automobily).
Toto znenie je od 1.1.2006 trošku zmemené.

Prosím pozrite si ešte tento link a zamerajte sa aj na ten § 21 ods.2 písm. i Zákona o dani z príjmov čo nie je daňovým výdavkom.
link:http://www.porada.sk/t15138-p3-neodp...j-tovanie.html
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

adinka55
Ako uvadzate reprezentacne naklady (samozrejme ze nie je DPH mozne odpocitat) vo vypocte DPH resp. v tlacive DPH. Stretla som sa s dvomi nazormi
1. vobec dan z repr.nakladov do tlaciva neuvadzat
2. uviest dan z repr.nakladov do riadku 15 tlaciva t.j. dan z tovarov a sluzieb kupenych v tuzemsku a potom v riadku 19 je hodnota o tuto dan ponizena.

Aky je Vas postup, nazor?
vrátim tú tému naspäť aj keď ste ju už uzavreli:poučenie hovorí:
29. Riadok 14 - sú
čet dane uplatnenej platiteľmi dane k cenám dodaných tovarov
a služieb v tuzemsku. Vyplní len platite
ľ dane.

Mne z toho vychádza že tam preba dať repre, autá aj nenárokovateľnú DPH.
Platiteľ ,ktorý fakturoval občerstvenie, ten predsa uplatnil daň k cene služby.

0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ecuch
Po roku reagujem na tému, keďže na viacerých školeniach odznel názor - podľa mňa správny- že DPH z repre je daňovo uznaný náklad. Ide o to, že:
1. priamo v zákone o DPH je stanovené, že nie je nárok na odpočet DPH z repre
2. pritom zákon o daniach z príjmov hovorí, že DPH na ktorú nie je nárok na odpočet v zmysle zákona o DPH, je daňovým výdavkom .
Ja by som si ešte pomohla týmto:
§ 21

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa

Keď vezmeme do uvahy postupy účovania, že nenárokovateľná DPH je súčasťou ceny obstarania, tak mám náklad na obstaranie občerstvenia aj s DPH a celý ho daňovo neuznám.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Ja viem, keď ide o repre, ťažko je čo i len pomyslieť na daňové výdavky.Ale:
Tu nejde o repre, ale o DPH z repre a tento konkrétny prípad riešia kokrétne ustanovenia zákonov: zákon o DPH v §49 ods 6 písm.c. hovorí o výslovnom zákaze odpočtu dane. Následne zákon o dani príjmov (§19 ods.3 písm k) rieši prípad, že ak je vyslovene zakázané odpočítať DPH osobitným zákonom (t.j. zákonom o DPH) ide o daňový výdavok. Alebo:, skúsme to otočiť: na aké prípady by sa dal aplikovať citovaný §19 ods.3k? A kde je napísané, že ak je základ dane nedaňový výdavok, toto ustanovenie neplatí?
0 0
pitto pitto

pitto je offline (nepripojený) pitto

Asi si dovolim s Vami nesuhlasit. Podla mna treba rozdelit tzv. reprezentacne na ozaj reprezentacne a potom na obcerstvenie a zabavu. A nevidim dovod preco by som si nemohol DPH z reprezentacneho odpocitat. S vynimkou obcerstvenia a zabavy, ktoru zakon zakazuje. Aspon nic take som v zakone nenasiel.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

pitto
Asi si dovolim s Vami nesuhlasit. Podla mna treba rozdelit tzv. reprezentacne na ozaj reprezentacne a potom na obcerstvenie a zabavu. A nevidim dovod preco by som si nemohol DPH z reprezentacneho odpocitat. S vynimkou obcerstvenia a zabavy, ktoru zakon zakazuje. Aspon nic take som v zakone nenasiel.
Možno by bolo dobré uviesť príklady na "ozaj" reprezentačné, ktoré nie je občerstvením ani zábavou.
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
ecuch
Možno by bolo dobré uviesť príklady na "ozaj" reprezentačné, ktoré nie je občerstvením ani zábavou.
Suhlasim s pittom, pretoze zakon o DPH v § 49 hovori iba o tovaroch a službách na účely pohostenia a zábavy.

Napríklad som DPH uplatňovala na nakúp kvetinačov, vianočných ozdôb, veľkonočných ozdôb, kde sa dá uplatniť DPH, aj keď ide o repre. Jednoducho, čo nie je jedlo a pitie a je repre, tam sa DPH dá uplatniť. Ak sa mýlim opravte ma!
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

JanaF
Suhlasim s pittom, pretoze zakon o DPH v § 49 hovori iba o tovaroch a službách na účely pohostenia a zábavy.

Napríklad som DPH uplatňovala na nakúp kvetinačov, vianočných ozdôb, veľkonočných ozdôb, kde sa dá uplatniť DPH, aj keď ide o repre. Jednoducho, čo nie je jedlo a pitie a je repre, tam sa DPH dá uplatniť. Ak sa mýlim opravte ma!
Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprerentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH občerstvenie a pohostenie. Nikto nespochybňuje nárok na odpočet z kvetináča, propagačných predmetov, letákov.
K tým vianočným ozdobám a kvetináčom, nie je to spotreba?, ninimálne by som si to daňovo uznala
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
ALBO
Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprerentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH občerstvenie a pohostenie. Nikto nespochybňuje nárok na odpočet z kvetináča, propagačných predmetov, letákov.
K tým vianočným ozdobám a kvetináčom, nie je to spotreba?, ninimálne by som si to daňovo uznala
To Albo: Myslim, ze do spotreby by som taketo veci nedavala, kedze je to skor na reprezentacny ucel, ked sa zdobia vyklady v predajniach....
Chcela som uviest iba priklad, ktory by nespadal do obcerstvenia a pohostenia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať