Zavrieť

Porady

Reprezentacne naklady a DPH

Ako uvadzate reprezentacne naklady (samozrejme ze nie je DPH mozne odpocitat) vo vypocte DPH resp. v tlacive DPH. Stretla som sa s dvomi nazormi
1. vobec dan z repr.nakladov do tlaciva neuvadzat
2. uviest dan z repr.nakladov do riadku 15 tlaciva t.j. dan z tovarov a sluzieb kupenych v tuzemsku a potom v riadku 19 je hodnota o tuto dan ponizena.

Aky je Vas postup, nazor?
Usporiadat
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Zita5
Máš pravdu ALBO podľa postupov účtovania § 65 Učtová skupina 51 - Služby sa píše :

Na účtoch tejto účtovej skupiny sa účtujú prvotné náklady za externé služby s výnimkou účtu 513 - Náklady na reprezentáciu, na ktorom sa účtujú náklady na reprezentáciu a to vrátane vlastných nákladov , ktoré sa použijú na účely reprezentácie .
Ľudiam my sa vieme tak dopliesť.Ja momentálne neviem čo je pravda.Pravdu mal AVO, že nie sme v účtovníctve, nuž ale doriešme to rýchlo . Napíšme si už len súhlasy.
Ja som si prečítala , že propagačné predmety majú ísť na 513* , všetky, bez ohľadu na cenu.
Ak áno potvrďťe, ak nie dajte súhlas twenty v príspevku asi o päť vyššie , že to má ísť na 501*.
Nech to už nerozpitvávame
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča Ty ma šalieš , pozri príspevok od Richarda , ktorý dnes vložil ohľadne 501 - tam píše Zuzka účet 513 -to isté , čo ja v tejto téme a pritom si dala súhlas Twetty . Prosila by som Ťa vysvetli mi to


http://www.porada.sk/t610-501-spotreba-materialu.html
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
renča Ty ma šalieš , pozri príspevok od Richarda , ktorý dnes vložil ohľadne 501 - tam píše Zuzka účet 513 -to isté , čo ja v tejto téme a pritom si dala súhlas Twetty . Prosila by som Ťa vysvetli mi to

http://www.porada.sk/t610-501-spotreba-materialu.html[/quote]

My sme sa asi nepochopili , dala som súhlas Tweety preto lebo ALBO nesúhlasila s tým, že rekl., propag. predmety do 500 SK sa účtujú na 501. /vid príspevok nad tebou od ALBA, ako hovorí, že RP v odb.liter.od p.Cenigovej sa nerozlišuje do 500 a nad 500/. Nad 500 SK sa účtujú do 513 , ako prip.položka. Ty si dala súhlas ALBE a ja Tweety.:p
Naposledy upravil Jana Acsová : 10.02.06 at 15:09 Dôvod: úprava citátu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
andrej_rv
Takže ako v Milionárovi - nech rozhodne o správnosti hlas ľudu ? . Ja osobne predmety na reklamu a propagáciu účtujem na 501 AE. Z nasledovných dôvodov:
1. § 65 Postupov PÚ: "Na účtoch tejto účtovej skupiny sa účtujú prvotné náklady za externé služby s výnimkou účtu 513 - Náklady na reprezentáciu, na ktorom sa účtujú náklady na reprezentáciu a to vrátane vlastných výkonov , ktoré sa použijú na účely reprezentácie". Podľa mňa účtovná skupina je skupina na účtovanie služieb (nie materiálu), v prípade účtu 513 aj vlastných, ak slúžia na reprezentáciu.
2. To, že reklamné predmety slúžia na propagáciu a reprezentáciu firmy, ešte podľa mňa neznamená, že automaticky patria na účet 513 (aj keby sa tam povedzme účtovali). Na reprezentáciu, reklamu a propagáciu slúži aj inzercia a iné reklamné služby a nikomu ani nenapadne účtovať ich na 513 so samostatnou analytikou ako daňovo uznateľné. Účet 513 slúži podľa mňa len na účtovanie takých služieb súvisiacich s reprezentáciou firmy, ktoré nie sú daňovo uznateľné.
3. Propagačné predmety bez ohľadu na cenu sú podľa mňa do vydania do spotreby zásobami. Ak spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti, tak podľa mňa ich spotreba patrí na 501A, ak nie, tak na iný 501A, alebo ešte lepšie - na účet 543 - dary. A v tomto prípade nie je treba viesť ani príliš podrobnú analytiku kvôli vyčísleniu základu dane z príjmu.
Takže po pitve 501A A súhlas som nedal nikomu, lebo nad 500,- Sk podľa mňa nie na 513 ale na 543
Andrej rv vďaka, Tvoja reakcia je jasná a určite poučná
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

ALBO
Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprerentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH - občerstvenie a pohostenie.
Teda či tá DPH ,ktorú si nemôžeme uznať do odpočtu, je alebo nie je daňovým výdavkom.
Naposledy upravil Jana Acsová : 10.02.06 at 15:09 Dôvod: úprava citátu
0 0
Emila Emila

Emila je offline (nepripojený) Emila

Celé repre účtuješ na 513. Na DPH to nemá vplyv.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ecuch
Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprezentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH - občerstvenie a pohostenie. Teda či tá DPH ,ktorú si nemôžeme uznať do odpočtu, je alebo nie je daňovým výdavkom.
Podľa § 52 ods. 5 a 7 Postupov PÚ, ak pri prijatí služby alebo tovaru nevzniká nárok na odpočet DPH, je táto daň buď súčasťou ceny služby alebo súčasťou obstarávacej ceny tovaru (tovar sa chápe tovar v zmysle zákona o DPH). Z toho pre mňa vyplýva, že ak nie je daňovým výdavkom príslušná služba alebo tovar, nie je daňovým výdavkom ani neodpočítateľná DPH viažúca sa k tejto službe.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Postupy účtovania určujú na aký účet sa čo má účtovať, nie či ide o daňový alebo nedaňový výdavok. To rieši zákon o dani z príjmov. A ten pomerne jednoznačne určuje v §19/3/k, kedy je DPH daňovým výdavkom. A je to presne vtedy, keď si podľa iného zákona (o DPH) nemôžeme daň odpočítať.
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

V súvislosti s touto temou som sa obratila na znameho, ktory je pracovnikom DU, a ani on mi nevedel jednoznacne povedat ako to vlastne je. Zisti mi to a potom to sem napisem.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ecuch
Postupy účtovania určujú na aký účet sa čo má účtovať, nie či ide o daňový alebo nedaňový výdavok. To rieši zákon o dani z príjmov. A ten pomerne jednoznačne určuje v §19/3/k, kedy je DPH daňovým výdavkom. A je to presne vtedy, keď si podľa iného zákona (o DPH) nemôžeme daň odpočítať.
Podľa § 17 ods. 1 písm. b) ZDP sa pri zisťovaní základu dane vychádza z výsledku hospodárenia. Teda z toho, čo Postupy určili, kam zaúčtovať. Tento výsledkok sa podľa 17 § ods. 2 písm. a) ZDP zvýši o sumy, ktoré nemožno podľa tohoto zákona zahrnúť do daňových výdavkov.
Podľa Postupov (§ 52 ods. 5) je súčasťou služby "reprezentačné" aj neodpočítateľná DPH. A podľa podľa zákona o dani z príjmov - § 21 ods.1 písm. h) nie sú daňovým výdavkom výdavky na reprezentáciu....
Naposledy upravil andrej_rv : 13.02.06 at 10:07
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ja by som sa chcela opýtať dať do nákladov a do dph, oblečenie-oblek -aktovku je to SZČO majiteľ čo má počítačovú firmeu ale nemá kanceláriu pracuje doma.
A ešte by som sa opýtala ako je to s chladiacim zariadením , ktoré si kúpil ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marcelaStanakova
Ja by som sa chcela opýtať dať do nákladov a do dph, oblečenie-oblek -aktovku je to SZČO majiteľ čo má počítačovú firmeu ale nemá kanceláriu pracuje doma.
A ešte by som sa opýtala ako je to s chladiacim zariadením , ktoré si kúpil ?
Oblek nie je daňovým nákladom, aktovka áno. A to chladiace, prosím popíš bližšie.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Tweety
Oblek nie je daňovým nákladom, aktovka áno. A to chladiace, prosím popíš bližšie.
A monterky a prac. obuv pre robotníka (SZČO) je daňovým nákladom?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZuzanaA
A monterky a prac. obuv pre robotníka (SZČO) je daňovým nákladom?
Toto je daňovo uznané, ale je to potrebné ošetriť smernicou.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ďakujem Majka
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať