Zavrieť

Porady

predaj nehnuteľnosti a obrat pre DPH

Prosím o radu: Spoločnosť s.r.o. - neplatiteľ DPH predala nehnuteľnosť vo výške 2 000 000,- Sk, ktoré bude kupujúci splácať v splátkach. Chcem poradiť, že kedy diahneme obrat potrebný pre registraciu DPH? Dňom podpísania a zaučtovania zmluvy v celkovej výške 2 000 000,- alebo až keď dosiahneme príjem 1 500 000,-, ktoré dostaneme v jednolivých splátkach?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Obratom sa rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodaných tovarov a služieb, v tuzemsku, okrem výnosov z tovarov a služieb, kt. sú oslobodené od dane. Do obratu sa nezahrnajú ani príjmy z príležitostného predaja HM okrem zásob a príležitostne predaného NM.
    Ak počeas roka nepredávate viac nehnuteľností, tento váš predaj (jednej nehnut) sa nezaratáva do obratu.

    donar je offline (nepripojený) donar

    donar
    Ale je to spoločnosť kde je jeden z predmetov podnikania práve predaj a obchod s nehnuteľnosťami, takže je predpoklad že v priebehu roka sa predajú aj iné nehnuteľnosti, takže do obratu to má vstupiť. ale kedy?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    donar Pozri príspevok
    Ale je to spoločnosť kde je jeden z predmetov podnikania práve predaj a obchod s nehnuteľnosťami, takže je predpoklad že v priebehu roka sa predajú aj iné nehnuteľnosti, takže do obratu to má vstupiť. ale kedy?
    Toto je usmernenie k obratu vo FS 13/2004 V šetko by nasvedčovalo tomu, že zalohu nesledujete, len ta červena veta to akosi mení.

    Vymazala som to usmernenie, lebo to bolo nečiateteľné


    Predpokladám, že v tomto Jankinom výklade sa hovorí o JU aj PU, že zálohy ano.
    http://www.porada.sk/t19929-registra...oha#post187348

    Ja by som povedala, že nie nebyť toho výkladu, lebo na druhej strane ak vopred podostávate zálohy a služby odovzdáte po registrácii, tak DPH odvediete až keď máte výnos.
    Naposledy upravil ALBO : 13.03.07 at 07:20 Dôvod: No sorry, neviem v akom to je jazyku prekopírované

    donar je offline (nepripojený) donar

    donar
    Pri odpovedi sa bavíme, či zálohy vstupuju do obratu, alebo nie. Ale V NAšOM PRíPADE nejde o zálohy. Veď mi máme podpísanú zmluvu o predaji nehnuteľnosti, ktorú zaučtujem do výnosov (v podvojnom účtovníctve 378/641) a kupujúci mi to spláca v splátkach. On mi neplatí zálohy. Takže výnos, resp. príjem (obrat) mi vznika dňom zaúčtovania 641, alebo pri uhradách 378, ktoré prekročia 1 500 000,- Sk? Toto by som potrebovala poradiť.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    donar Pozri príspevok
    Pri odpovedi sa bavíme, či zálohy vstupuju do obratu, alebo nie. Ale V NAšOM PRíPADE nejde o zálohy. Veď mi máme podpísanú zmluvu o predaji nehnuteľnosti, ktorú zaučtujem do výnosov (v podvojnom účtovníctve 378/641) a kupujúci mi to spláca v splátkach. On mi neplatí zálohy. Takže výnos, resp. príjem (obrat) mi vznika dňom zaúčtovania 641, alebo pri uhradách 378, ktoré prekročia 1 500 000,- Sk? Toto by som potrebovala poradiť.
    Jaj, neviem kde som zobrala tie zálohy, tak potom je to jednoduchšie, kedy nastane zdaniteľné plnenie, predpokladám , že zápisom do katastra to dostane a vtedy to vyradíte a zaúčtujete aj výnos.
    Ešte zákon o DPH považuje za dodanie budovy aj prípad, keď ju dáte do uživania pred zápisom do katastra ale to asi nie je váš prípad § 19/1.

    predaj nehnuteľnosti a obrat pre DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.