Zavrieť

Porady

Leasing formou pôžičky

Ahojte poraďáci.

Prosím vás vie mi niekto poradiť ako sa účtuje.
Majiteľ kúpil nákladný automobil formou leasingu. Ale peniaze mu požičala banka. V jednom autobazare, bol taká možnosť. Ako, že formou pôžičky a nie leasingu. Vôbec tomu nerozumiem. Vie mi niekto poradiť. Prišla mi faktúra o zaplatení akontácie ale medzi autobazárom a našou firmou? Ako je to s uplatnením DPH v takomto prípade.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slavuska je offline (nepripojený) slavuska

    slavuska
    No mala by si vediet ci to bola pozicka alebo leasing. Alebo akontacia bola vyplatena na pozicku a zvysok na leasing. Su dve rozne veci. Treba poriadne pozriet zmluvy. V sucasnoti je velmi bezne ze auta sa kupuju na pozicku, na tzv. autouver. ide vlastne o uver, a splaca sa postupne, ale vlastnicke pravo k autu je hned pri jeho prevzati, kdezto pri leasingu, je vlastnictvo az po splateni leasingu.. a v tomto je asi zakladny rozdiel medzi uverom a leasingom.

    zaneta123 je offline (nepripojený) zaneta123

    zaneta123
    Mne zatiaľ prišla len faktúra a tú nám poslal autobazár. Je to úver. Ako sa to potom účtuje? Ako je to s DPH?

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    automobil zaúčtuješ cez obstaranie do majetku, ak je to nákladný automobil, uplatníš si DPH podľa faktúry. Faktúra bude asi uhradená z úveru....Potom si zaúčtuješ záväzok - úver.

    bobotova je offline (nepripojený) bobotova

    bobotova
    Dobrý večer, tiež mám podobný prípad. Podnikateľ kúpil auto cez Cacleasing, po zaplatení 40% akontácie mu prišiel spátkový kalendá na 48 mesiacov, kde spláca istinu a úroky, ale v Technickom preukaze je ako majiteľ vedený CAC leasing. spoločnosť a firma len ako užívateľ, a to ma trochu mýli, či to nemám odpisovať cez časový odpis ako leasing, alebo odpisujem ako vlastný majetok? Prosím poraďte, ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bobotova Pozri príspevok
    Dobrý večer, tiež mám podobný prípad. Podnikateľ kúpil auto cez Cacleasing, po zaplatení 40% akontácie mu prišiel spátkový kalendá na 48 mesiacov, kde spláca istinu a úroky, ale v Technickom preukaze je ako majiteľ vedený CAC leasing. spoločnosť a firma len ako užívateľ, a to ma trochu mýli, či to nemám odpisovať cez časový odpis ako leasing, alebo odpisujem ako vlastný majetok? Prosím poraďte, ďakujem.

    Auto sa zaradi do majetku. istina sa rozpúšťa cez odpisy. Finančná služba (teda navýšenie), PZP, havarijene (ak sú zahrnuté do splátok) sa zúčtovávajú do réžie priebežne. Ak nie je platiteľom dph tak aj to.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    bobotova Pozri príspevok
    Dobrý večer, tiež mám podobný prípad. Podnikateľ kúpil auto cez Cacleasing, po zaplatení 40% akontácie mu prišiel spátkový kalendá na 48 mesiacov, kde spláca istinu a úroky, ale v Technickom preukaze je ako majiteľ vedený CAC leasing. spoločnosť a firma len ako užívateľ, a to ma trochu mýli, či to nemám odpisovať cez časový odpis ako leasing, alebo odpisujem ako vlastný majetok? Prosím poraďte, ďakujem.
    To zapísanie v TP je OK, majiteĺom je lízingová spoločnosť až do konca lízingu, až pri zaplatení ZC predmetu lízingu sa stávate majiteľom. Automobil je potrebné zaradiť do majetku a odpisovať 48 mesiacov.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    042/474 OC bez navyšenia podľa LZ
    022/042 zaradenie auta
    474/221 resp. 211 akontácia

    474/221 splátka istiny
    343 dph - ak je platiteľom
    568 562 splátka úroku
    568 splátka PZP - ak je súčasťou splátky
    568 splátka hav.poistenie - ak je súčasťou splátky

    551/082 odpisy

    Ďakujem za opravu Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    smith Pozri príspevok
    042/474 OC bez navyšenia podľa LZ
    022/042 zaradenie auta
    474/221 resp. 211 akontácia

    474/221 splátka istiny
    343 dph - ak je platiteľom
    568 splátka úroku
    568 splátka PZP - ak je súčasťou splátky
    568 splátka hav.poistenie - ak je súčasťou splátky

    551/082 odpisy
    Splátka úroku je účet 562.

    Leasing formou pôžičky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.