Zavrieť

Porady

DP a nehnutelnost

ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH
v majetku mám budovu ktoru odpisujem, príjem z prenájmu nehnutelnosti je par 6 ods 3??? nemám k tomu výdavky a chcem si uplatnit 40% paušál
príklad: príjem z nehnutelnosti 100.000,-
výdavky paušál 40.000,-
-----------
ZD 60.000,-

alebo príjem z nehnutelnosti 100.000,- - 23.650,- = 76.350,-
výdavky paušál -30.540,-
------------
ZD 45.810,-

dakujem za radu
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ZD 45810,- Sk.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

dakujem za rýchlu odpoved
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
monikal Pozri príspevok
ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH
v majetku mám budovu ktoru odpisujem, príjem z prenájmu nehnutelnosti je par 6 ods 3??? nemám k tomu výdavky a chcem si uplatnit 40% paušál
príklad: príjem z nehnutelnosti 100.000,-
výdavky paušál 40.000,-
-----------
ZD 60.000,-

alebo príjem z nehnutelnosti 100.000,- - 23.650,- = 76.350,-
výdavky paušál -30.540,-
------------
ZD 45.810,-

dakujem za radu
Odpis budovy nie je výdavok na dosiahnutie príjmov z prenájmu?
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

aha, tak odpisovanie prerušim , možem si potom uplatnit paušál???
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pozri čo je pre Teba výhodnejšie či paušálne alebo preukázateľné výdavky.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

k odpisom k nehnutelnosti mám zarátat aj odpisy za okná, rekonštrukciu, vybavenie nehnutelnosti,ktoré odpisujem?? dakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pokiaľ si robila rekonštrukciu uvedenej budovy tak by sa tu malo jednať o technické zhodnotenie a odpisy robíš z tejto sumy.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

v akom majetku máš tu nehnuteľnosť? v obchodnom majetku (pri živnosti) alebo v osobnom vlastníctve nezahrnutú do obchodného majetku? Ak ju máš v obchodnom majetku pri živnosti, príjem z prenájmu by išiel do § 6 ods. 1 (keď ju teda prenajímaš ako živnostníčka); Ak ju prenajímaš ako FO občan, tak ide do § 6 ods. 3. Pri uplatňovaní výdavkov k príjmom plynúcich z § 6 ods. 3 si môžeš vybrať, či budeš používať paušálne výdavky alebo skutočné (bez ohľadu na to, aké používaš pri živnosti). Ak budeš používať paušálne, je v nich zahrnuté všetko (okrem poistného pozri § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmu), teda aj odpisy, opravy, údržba... (pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nemôžeš odpisovanie prerušiť § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov); Ak budeš používať skutočné výdavky aj pri príjmoch z § 6 ods. 3 môžeš si dať do výdavkov aj odpisy, opravy a údržby...
mysimis Pozri príspevok
Pokiaľ si robila rekonštrukciu uvedenej budovy tak by sa tu malo jednať o technické zhodnotenie a odpisy robíš z tejto sumy.
nie z tejto sumy, ale podľa § 26 ods. 4 zákona o dani z príjmu: Hmotný majetok sa odpisuje najviac do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie alebo pri zrýchlenom odpisovaní do výšky zvýšenej zostatkovej ceny.
Naposledy upravil skaspa : 21.03.07 at 15:35
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

budovu prenajímam ako živnostníčka, na zmluve je IĆO, ak tomu dobre rozumiem
tak tento prenájom je par 6 ods 1
ak by som na zmluve nemala ičo a prenajímala by som tu budovu ako občan tak potom par 6 ods 3
??????????? dakujem za rady
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
nie z tejto sumy, ale podľa § 26 ods. 4 zákona o dani z príjmu: Hmotný majetok sa odpisuje najviac do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie alebo pri zrýchlenom odpisovaní do výšky zvýšenej zostatkovej ceny.[/quote]

Asi som sa zle vyjadrila, ale myslela som na obstarávaciu cenu nehnuteľnosti zvýšenú o sumu technického zhodnotnia.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

možem budovu prenajimat aj ked nemám v ŽL prenájom nehnutelností???
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

http://wwww.porada.sk/showthread.php...acie+n%E1klady

Monika už si sa asi pýtala raz na túto tému, mám taký dojem že ohľadne reštaurácie. Asi odpovede neboli dosť vyčerpávajúce ....
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Beriem spať.
Naposledy upravil betka : 21.03.07 at 17:59
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

no nezdá sa mi.
tuto otázku som smerovala na to či prenájom budovi, ktorá je v OM je par 6 ods 1 alebo par 6 ods 3
dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
skaspa Pozri príspevok
v akom majetku máš tu nehnuteľnosť?
V zadanej otázke je uvedené, že je zahrnuté do OM a účtuje odpisy. Tak asi v obchodnom majetku a bude to §6 ods. 1
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

monikal Pozri príspevok
ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH
v majetku mám budovu ktoru odpisujem, príjem z prenájmu nehnutelnosti je par 6 ods 3??? nemám k tomu výdavky a chcem si uplatnit 40% paušál
príklad: príjem z nehnutelnosti 100.000,-
výdavky paušál 40.000,-
-----------
ZD 60.000,-

alebo príjem z nehnutelnosti 100.000,- - 23.650,- = 76.350,-
výdavky paušál -30.540,-
------------
ZD 45.810,-

dakujem za radu
skutočne si z nás uťahuješ alebo čo? Prosím ťa, celá téma ohľadne zriaďovacích výdavkov v reštaurácii je o čom? Čo znamená : Nemám k tomu výdavky a chcem si uplatniť paušál, keď máš výdavky na rekonštrukciu, dokonca v linku, ktorý priložila betka sa pýtaš na metly a neviemčo....
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Monika. Budovu máte v OM, uplatňujete si odpisy, výdavky kt. slúžia na zab..... príjmov. Nemôžete si uplatniť aj odpisy aj paušálne výdavky v súvislosti s prenájmom. Ak máte budovu, kt. má vysokú OC, vykonali ste tam TZ v dosť vysokých sumách .... do VOZD ich dostanete cez odpisy. Budovu odpisujete 20 rokov. (príjmy par.6 odsek 1)
Na strane príjmov z prenájmu nenut. budete mať 100 tis. a vo výdavkoch v účtovníctve, kt. súvisia s prenájmom: odpisy, daň z nehnuteľností, opravy, elektina, plyn, vodné stočne..... (keby ste nemali nehnuteľnosť v OM, môžete si vtedy uplatniť paušálne výdavky 40% - v nich sú obsiahnuté odpisy, opravy, elektrina - je to v tom paušály, tu by išlo o par. odsek 3)
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

ano dakujem už tomu rozumiem.

ermon, su to 2 odlišné učtovníctava nevidela som medzi nimi podobu, ospravednujem sa, dakujem za radu
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

smith Pozri príspevok
V zadanej otázke je uvedené, že je zahrnuté do OM a účtuje odpisy. Tak asi v obchodnom majetku a bude to §6 ods. 1
v zadanej otázke je napísane v "majetku" nie v obchodnom majetku;
uvedené som chcel vedieť, aby som mohol posúdiť, či sa jedná o príjem podľa § 6 ods. 1 alebo 3; samozrejme je mi jasné, že aj pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 môže nehnuteľnosť spĺňať definíciu obchodného majetku aj keď je prenajímaná FO občanom a možno k nej uplatňovať odpisy (pri preukazovaní skutočných výdavkov pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 ods. 3); takže preto som chcel vedieť či to má zaradené v majetku pri príjme podľa § 6 ods. 1 (teda zo živnosti, zaradená "v účtovníctve" živnostníka) alebo v majetku pri príjme podľa § 6 ods. 3 (či už obchodnom alebo "súkromnom")
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

monikal Pozri príspevok
ermon, su to 2 odlišné učtovníctava nevidela som medzi nimi podobu, ospravednujem sa, dakujem za radu
Tak potom nerozumiem zadaniu otázke o reštaurácii:
ahojte
velmi prosim o radu
začala som stavat reštauráciu v roku 2005.
a zadaniu otázky v tejto téme:
ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH
v majetku mám budovu ktoru odpisujem,
rovno napíš, že robíš účtovníctvo dvom firmám a už nám to bude jasné. Najskôr staviaš reštauráciu a potom ju zrazu nemáš.... nečuduj sa, že
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať