Zavrieť

Porady

nákup, predaj, prenájom automobilu

Spoločnosť sa zaoberá prenájmom automobilov. A vzniká tam viac možností:
1.) Spoločnosť kúpi automobil od platcu, uplatní si DPH na vstupe
2.) Spoločnosť kúpi automobil od neplatcu alebo fyzickej osoby, takže si DPH neplatní

A moja otázka znie. Ako to bude s fakturáciou služieb (prenájom automobilu). S DPH alebo bez DPH?
A druhá otázky - následný odpredaj automobilu bude s DPH alebo DPH

pri oboch variantách

Poradí mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    botuľa Pozri príspevok
    Spoločnosť sa zaoberá prenájmom automobilov. A vzniká tam viac možností:
    1.) Spoločnosť kúpi automobil od platcu, uplatní si DPH na vstupe
    2.) Spoločnosť kúpi automobil od neplatcu alebo fyzickej osoby, takže si DPH neplatní

    A moja otázka znie. Ako to bude s fakturáciou služieb (prenájom automobilu). S DPH alebo bez DPH?
    A druhá otázky - následný odpredaj automobilu bude s DPH alebo DPH

    pri oboch variantách

    Poradí mi niekto?
    Ak si platiteľ dph tak všetko fakturuješ s dph. Aj pri predaji auta ktorý ste kúpili od neplatiteľa, resp. občana.

    botuľa je offline (nepripojený) botuľa

    botuľa
    Ale pre tom predaji automobilu som tu niekde na porade čítala, že sa DPH fakturuje iba zo zisku (teda, ak nebola uplatnená na vstupe)... Napr. automobil som kúpila za 140.000,- predám ho za 150.000,-, S DPH by som mala fakturovať iba 10.000,-, t.j. základ dane:8403,40 a výška odvedenej DPH 1596,60.

    Alebo som to nesprávne pochopila? Som začiatočník, tak ďakujem za trpezlivosť?:-)))

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    botuľa Pozri príspevok
    Ale pre tom predaji automobilu som tu niekde na porade čítala, že sa DPH fakturuje iba zo zisku (teda, ak nebola uplatnená na vstupe)... Napr. automobil som kúpila za 140.000,- predám ho za 150.000,-, S DPH by som mala fakturovať iba 10.000,-, t.j. základ dane:8403,40 a výška odvedenej DPH 1596,60.

    Alebo som to nesprávne pochopila? Som začiatočník, tak ďakujem za trpezlivosť?:-)))
    Áno tak sa to berie.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    botuľa Pozri príspevok
    Ale pre tom predaji automobilu som tu niekde na porade čítala, že sa DPH fakturuje iba zo zisku (teda, ak nebola uplatnená na vstupe)... Napr. automobil som kúpila za 140.000,- predám ho za 150.000,-, S DPH by som mala fakturovať iba 10.000,-, t.j. základ dane:8403,40 a výška odvedenej DPH 1596,60.

    Alebo som to nesprávne pochopila? Som začiatočník, tak ďakujem za trpezlivosť?:-)))
    Pri uplatnení osobitnej úpravy uplatňovania dane (§66) nesmie obchodník v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.

    Ale vo vašom prípade mám dojem že nebudete spĺňať definíciu obchodníka v § 66/1 d; . Takže tento spôsob zdaňovania vo vašom prípade nebude v súlade so zákonom. ( tak vnímam znenie spomenutého § ja).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    emgeton Pozri príspevok
    Pri uplatnení osobitnej úpravy uplatňovania dane (§66) nesmie obchodník v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.

    Ale vo vašom prípade mám dojem že nebudete spĺňať definíciu obchodníka v § 66/1 d; . Takže tento spôsob zdaňovania vo vašom prípade nebude v súlade so zákonom. ( tak vnímam znenie spomenutého § ja).
    A ak auto predáva v mene majiteľa auta?

    botuľa je offline (nepripojený) botuľa

    botuľa
    Pokúsim sa vysvetliť. Spoločnosť má v predmete podnikania aj prenájom automobilov aj nákup a predaj ojazdených automobilov.
    Kúpi od FO automobil, kde si neuplatní DPH. Z prenájmu automobilu bude mať tržby, kde DPH odvedie. Po nejakom čase bude chcieť auto obmeniť a nakúpiť nové. Je ho možné považovať za obchodníka podľa § 66?

    nákup, predaj, prenájom automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.