Zavrieť

Porady

Hráčska zmluva

Nenašla som na porade tému "hráčska zmluva" a potrebovala by som poradiť. Študent VŠ hrá basketbal a za túto činnosť dostáva peňažné aj nepeňažné plnenie spolu vo výške 29000,- Sk. Neviem určiť druh príjmov, do ktorých patria tieto príjmy. Prosím poraďte. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    ak je profesionálny hráč a má DIČ (teda je SZČO) tak potom §6 ods.2 písm. b) (z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    zo stránky www.drsr.sk
    Otázka:
    Ako sa zdaňuje príjem študenta denného štúdia (už mal 18 rokov), ktorý má uzatvorenú profesionálnu zmluvu o spolupráci pri výkone športovej činnosti a aké povinnosti mu z tejto zmluvy vyplývajú voči Daňovému úradu.

    Odpoveď
    Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa ustanovenia § 6 ods.2 písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, a to teda aj príjmy profesionálnych športovcov.
    Ak daňovník vykonáva športovú činnosť na základe uzatvorenej profesionálnej zmluvy, pričom nejde o pracovnoprávny vzťah, príjem z takto vykonávanej činnosti sa zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov a daňová povinnosť sa vysporiada až po skončení zdaňovacieho obdobia podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb.
    Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území SR, podľa § 31 ods.1 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť.
    Z uvedeného vyplýva, že ak teda daňovník - profesionálny športovec začne vykonávať takúto inú samostatnú zárobkovú činnosť, je povinný registrovať sa do 30 dní, a to miestne príslušnému správcovi dane.
    Súčasne uvádzame, že na vyššie uvedené povinnosti vzťahujúce sa na daňovníka profesionálneho športovca nemá vplyv skutočnosť, že ide o študenta denného štúdia.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zužu Pozri príspevok
    Nenašla som na porade tému "hráčska zmluva" a potrebovala by som poradiť. Študent VŠ hrá basketbal a za túto činnosť dostáva peňažné aj nepeňažné plnenie spolu vo výške 29000,- Sk. Neviem určiť druh príjmov, do ktorých patria tieto príjmy. Prosím poraďte. ďakujem
    Podľa mňa sa mal prihlásiť na DU /podľa vyššie uvedeného príspevku/

    Ale zasa na druhej strane, ak nemal iný príjem ......nemusí podávať DP
    zákon:
    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a)

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Ešte raz k týmto prípsevkom. Dotyčný mi tvrdí, že nie je profesionálny hráč, aj tak sú to príjmy podľa par. 6 odst. 2 písm b? a môžem mu tam dať pauš. výd. 40 %?

    števka je offline (nepripojený) števka

    števka
    Môžem hráčsku zmluvu športovca uzavretú v zahraničí považovať aj za závislú činnosť?.Dane a poistné mu zrážajú,príjem má v zahraničí vyplatený v čistom - u nás použijem DP typ A ( hrubý príjem a zápočet dane). Ak nie, a je to §6 ( DP typ B) môžem z potvrdenia o príjme zo zahraničia zobrať príjem , uplatniť 40% paušál a započítať zaplatenú daň?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    števka Pozri príspevok
    Môžem hráčsku zmluvu športovca uzavretú v zahraničí považovať aj za závislú činnosť?.Dane a poistné mu zrážajú,príjem má v zahraničí vyplatený v čistom - u nás použijem DP typ A ( hrubý príjem a zápočet dane). Ak nie, a je to §6 ( DP typ B) môžem z potvrdenia o príjme zo zahraničia zobrať príjem , uplatniť 40% paušál a započítať zaplatenú daň?
    Podľa toho čo píšeš, tak má hráčsku zmluvu ako "zamestnanec" - DP typ A.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A podľa toho s ktorou krajinou má túto zmluvu , tak v DP použiješ "vyňatie" alebo "zápočet"

    števka je offline (nepripojený) števka

    števka
    Je to Švédsko, podľa potvrdenia ktoré mi práve priniesol je to zamestnanec, a platí vyňatie.Avšak stretla som sa s výkladom,a DRSR to vo svojich materiálpch uvádza tiež, že ak je to športovec a umelec tak platí zápočet dane .Viete k tomu nejaké stanovisko?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    števka Pozri príspevok
    Je to Švédsko, podľa potvrdenia ktoré mi práve priniesol je to zamestnanec, a platí vyňatie.Avšak stretla som sa s výkladom,a DRSR to vo svojich materiálpch uvádza tiež, že ak je to športovec a umelec tak platí zápočet dane .Viete k tomu nejaké stanovisko?
    Tvoj je "zamestnanec"
    Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia - Švédsko
    Článok 15
    Závislé zamestnania



    1. Mzdy, platy a iné podobné odmeny, ktoré osoba majúca bydlisko v jednom zmluvnom štáte poberá zo zamestnania, podliehajú, s výhradou ustanovení článkov 16, 18 a 19, zdaneniu len v tomto štáte, pokiaľ sa zamestnanie nevykonáva v druhom zmluvnom štáte. Ak sa tam zamestnanie vykonáva, môžu sa odmeny prijaté z tohto zamestnania zdaniť v tomto druhom štáte.

    2. Odmeny, ktoré osoba majúca bydlisko v jednom zmluvnom štáte poberá zo zamestnania vykonávaného v druhom zmluvnom štáte, podliehajú bez ohľadu na ustanovenie odseku 1 zdaneniu len v prvom štáte, ak

    a) príjemca sa zdržiava v druhom štáte počas jedného alebo viacerých období, ktoré spolu neprekročia 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a
    b) odmeny vypláca zamestnávateľ alebo sa vyplácajú na účet zamestnávateľa, ktorý nemá bydlisko alebo sídlo v druhom štáte, a
    c) odmeny nejdú na ťarchu stálej prevádzkárne alebo stálej základne, ktorú má zamestnávateľ v druhom štáte.

    3. Odmeny zo zamestnania vykonávaného na palube lode alebo lietadla v medzinárodnej doprave sa môžu bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom je umiestnené skutočné vedenie podniku. Ak osoba majúca bydlisko vo Švédsku poberá odmeny zo zamestnania vykonávaného na palube lietadla používaného v medzinárodnej doprave konzorciom leteckej dopravy Škandinávskych aerolínií (SAS), podliehajú také odmeny zdaneniu iba vo Švédsku.
    Naposledy upravil Muška : 29.06.09 at 17:30

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Aj keď to nie je Tvoj prípad uvádzam Ti zo zákona.
    Medzinárodná zmluva prednosť, tak toto je písané o umelcoch a športovcoch /príjem podľa § 6 /

    Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia - Švédsko
    Článok 17
    Umelci a športovci


    1. Príjmy, ktoré poberajú umelci, ako napr. divadelní, filmoví, rozhlasoví alebo televízni umelci, hudobníci a športovci zo svojej osobnej činnosti, sa môžu bez ohľadu na ustanovenia článkov 14 a 15 zdaniť len v zmluvnom štáte, v ktorom sa tieto činnosti vykonávajú.

    2. Ak príjmy z osobnej činnosti umelca alebo športovca nepripadnú tomuto umelcovi alebo športovcovi samému, ale inej osobe, môžu sa tieto príjmy bez ohľadu na ustanovenia článkov 7, 14 a 15 zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom sa činnosti umelca alebo športovca vykonávajú.

    3. Príjmy z činností uvedených v odseku 1 vykonávaných v rámci kultúrnej výmeny medzi zmluvnými štátmi, budú bez ohľadu na ustanovenia odsekov 1 a 2 oslobodené od dane v zmluvnom štáte, v ktorom sa tieto činnosti vykonávajú.

    števka je offline (nepripojený) števka

    števka
    Ďakujem, súhlasím s Vašimi stanoviskami. V "postojoch" DRSR , ktoré som mala telefonicky sa mi totiž nezdalo, že napriek tomu, že ide o závislú činnosť ( a vyplýva to i z potvrdenia na formulári KU10), tvrdili, že v prvom rade ide o činnosť športovca a to i napriek tomu že ide o závislú činnosť a vzťahuje sa naňho čl.17 zmluvy a teda následne zápočet dane. Toto je zasa podľa mňa v rozpore s uplatňovaním si výdavkov či už preukázene alebo paušálne, ktoré v tomto prípade (§6) môžem mať a v prípade §5 nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.