Zavrieť

Porady

DNP a PN.

Od novembra 2006 si platím DNP ( zároveň som zamestnaná). Od marca 2007 som na PN. Musím platiť DNP aj počas PN ? Dávky PN mi plynú zo zamestnania. Je mi jasné že nemám nárok na PN z DNP, lebo nie som poistená 270 dní. Ide mi o moje platby DNP počas PN.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Bea Š. Pozri príspevok
    Od novembra 2006 si platím DNP ( zároveň som zamestnaná). Od marca 2007 som na PN. Musím platiť DNP aj počas PN ? Dávky PN mi plynú zo zamestnania. Je mi jasné že nemám nárok na PN z DNP, lebo nie som poistená 270 dní. Ide mi o moje platby DNP počas PN.
    Zákon o sociálnom poistení

    "§ 140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
    a zamestnávateľom

    ...
    (4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské."

    Nič sa tu nehovorí o tom, že nemocenské musí byť platené z dobrovoľného poistenia, takže si myslím, že aj keď nemocvenské máte vyplácané z povinného nem,ocenského poistenia zamestnanca, netreba platiť počas takejto práceneschopnosti ani poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie.
    Odporúčam však takýto prípad prekonzultovať aj v Sociálnej poisťovni, aby potom nedošlo k nejakým problémom pri uplatnení nároku na nemocenské alebo materské z dobrovoľného poistenia (predpokladám, že to dobrovoľné poistenie je uzavreté najmä kvôli plánovanej materskej dovolenke v blízkej budúcnosti).
    Sociálna poisťovňa už niekoľkokrát preukázala dosť svojrázny prístup k aplikácii niektorých ustanovení zákona o sociálnom poistení.
    Naposledy upravil endrju : 04.04.07 at 12:23

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Poistné na DNP, ak nemocenské nie je uznané aj z tohto poistného vzťahu je potrebné platiť. Nie je to síce v zákone nikde explicitne uvedené, ale ide o realizovanú prax vo všetkých (mne známych) pobočkách SP.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zamyslime sa však nad tým, či má platiť poistné dobr.dôch.poistená osoba, ak poberá nemocenské?!

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Z dobr.dôch.poistenia totiž nikdy nikto nemocenské dostávať nemôže.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    ...ale môže ho dostávať len a len z iného poistenia - napr. z povinného nem.poistenia zam.ca

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Súhlasím, zákon o SP skrýva pre mnohých ešte rôzne netušené tajomstvá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.