Zavrieť

Porady

Podiely z predaja, čo s tým ?

Prosím o radu. Mám v min.roku fa od dodávateľa, neplatcu DPH - fakturujem Vám v zmysle dohody o spolupráci podiely z predaja "istého nemenovaného tovaru" čiastku 95 800,-- Sk. Ten pajček, čo nám to fakturoval, ten tovar nepredával, ale sa na výrobe vyššie uvedeného nemenovaného tovaru - produktu podieľal rôznymi prácami, hlavne grafickými. Za to vystavoval fa zvlášť. Kam mám zaúčtovať tie podiely z predaja ? Mám to chápať ako čo ? To je provízia ? Čo s tým ? Zatiaľ to mám na 518xx, čo sa mi zdá divné. Začiatkom tohto roku poslal znovu fa - doplatok podielov z predaja v roku 2004. Tú mám na účte 323 prozatím. Prosím, poraďte. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    V prvom rade si musíte pozrieť dohodu o spolupráci: - čo je v tejto dohode (zmluve) klasifikované ako podiely z predaja. Z tej treba vychádzať. V dohode musí byť ošetrené, či je to paušálna čiastka alebo % podiel z predaja. Ak je to % podiel, musí byť doložený výpočet, prípadne vy musíte vydokladovať, z akej čiastky mu vznikol nárok podľa dohody. V akých intervaloch, za aké obdobie sa mu to bude vyplácať. Určite bez presného určenia zdaniteľného príjmu, na ktorý je naviazaný tento podiel, to bude ťažko preukázateľné.

    Grófová je offline (nepripojený) Grófová

    Grófová
    Pani Editka, ďakujem Vám za odpoveď. Zmluvu nemám šancu vidieť, tú má sám veľký boss, ak ju pravda medzitým nestratil. Tak som sa spojila s druhou zmluvnou stranou, ktorá mi povedala, že on ako firma XY neplatca DPH, má uzatvorenú zmluvu s našou firmou - presne Zmluva o spolupráci /neviem prečo o spolupráci, keď v Zákonníku sa píše, že Zmluva o obchodnom zastúpení/ podľa § 652-672 Obchodného zákonníka, kde mi z tej zmluvy citoval, že on je povinný podľa zmluvy robiť všetky grafické úpravy a ilustrácie k našim produktom - čiže nám poskytuje služby podľa presne nami vydaných inštrukcií. Ďalej sa v tej zmluve uvádza, že jemu, ako zhotoviteľovi plynie odmena 1,50 Sk za každý 1 ks predaného produktu - podiel na predaji. Počet predaných produktov mu nahlási ten náš boss. V § 659 Obch.zák. sa hovorí, že obchodný zástupca má nárok na dojednanú províziu a že províziou je aj odmeňovanie obchodného zástupcu vykonávané v závislosti od počtu alebo úrovne obchodov. Je to teda provízia ?

    Ďakujem. Grófová

    Podiely z predaja, čo s tým ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.