Zavrieť

Porady

Daň. povinnosť pri opakovanom dodani

Poradte mi prosim, kedy je povinnost odviest dph v pripade prenajimania kanc. priestorov, za ktore sa platba pozaduje mesiac dopredu - napr. najomne za april sa plati v marci. Je potrebne sledovat, ci odberatel fakturu uhradil v marci alebo musime ist podla zmluvy a prenajom zdanit uz v marci - vtedy, ked je faktura vystavena?
Dakujem! Julia
Usporiadat
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

Nikto nema takyto pripad...?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Julia9 Pozri príspevok
Poradte mi prosim, kedy je povinnost odviest dph v pripade prenajimania kanc. priestorov, za ktore sa platba pozaduje mesiac dopredu - napr. najomne za april sa plati v marci. Je potrebne sledovat, ci odberatel fakturu uhradil v marci alebo musime ist podla zmluvy a prenajom zdanit uz v marci - vtedy, ked je faktura vystavena?
Dakujem! Julia
Daňová povinnosť pri opakovanom zdaniteľnom plnení je upravenáv §19, bod 3. Daňová povinnosť je najneskôr posledný deň obdobia, za ktoré vyžadujem platbu./ciže Váš prípad za apríl v apríli.
Ak požadujem platbu dopredu, vystavím zálohovú faktúru v marci, po prijatí platby vystavím faktúru s dph, ktu prijatej platbe.
Rada si prečítam ďalšie príspevky, či uvažujem správne.
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

Toto mi je jasne, ze ak by sme vystavovali fakturu k prijatemu preddavku, zdanujem to podla platby.
Lenze my vystavujeme ostre faktury s datumom vystavenia 01.03. a dodania 01.03. aj ked je to za april. A neviem, ci mame sledovat uhrady alebo ist podla zmluvy (resp. fa).
Uz som aj volala na drsr, sice mi tam povedali, ze mam ist podla zmluvne dohodnutych podmienok - kedze sme sa dohodli na dodani skor ale ta teta si tym nebola velmi ista...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

v NZ máte uvedené podmienky nájmu, ak je uvedené, že vystavujete FA vopred na obdobie jeden mesiac, tak napr....

Článok ..
Nájomné

5.1 Nájomca sa zaväzuje platiť Prenajímateľovi za užívanie Predmetu zmluvy dohodnuté mesačné nájomné vo výške :
15 OOO, Sk/mes vopred
5.2 Nájomné je splatné mesačne do ... (25) dňa kalendárneho mesiaca.
K nájomnému za nebytové priestory Prenajímateľ bude fakturovať daň z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“) pokiaľ nedôjde k zmene právnych predpisov.

...... Pokiaľ máte v NZ stanovené tieto platby vopred, ste povinný vystaviť FA dopredu: Dátum vystavenia 10.4., dátum dodania 31.3, splatnosti ako máte uvedené v zmluve. Nájomca by mal uhradiť, aj keby mu nedosšla FA, pretože v zmluve to máte dohodnuté dokedy platí........

V prípade Dk, si pytajú NZ, a chytajú sa slovíčok, kedy mala byť fakturácia,.... Odberateľovi je to v podstate jedno,....Ale Vám môžu na základe NZ povedať, že dodávku ste mali urobiť v marci, podľa zmluvy ....
ešte chcem podotknúť, že NZ má obsahovať zmienku o DPH (ako som uviedla), pretože dodanie a nájom nehnuteľností je od dane oslobodený.

Možno sa ešte niekto pridá a dá svoj názor.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

vo vysvetlivkách k zákonuo Dph /SEPI/ som naašla aj toto:

Vznik daňovej povinnosti pri čiastkových alebo opakovaných dodávkach.

Od 1.januára 2005 sa zmenil deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 ods.3 zákona). Do 31.decembra 2004 vznikala daňová povinnosť dňom, kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované alebo čiastovo dodávaný tovar alebo službu a za predpokladu, že bola dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, potom vznikla daňová povinnosť najneskôr posledným dňom dvanásteho mesiaca.
Od 1.januára 2005 vzniká daňová povinnosť pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 odst.3 zákona), najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Za predpokladu, že je dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, vzniká daňová povinnosť najneskor posedným dňom dvanastého mesiaca.
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

betka Pozri príspevok
...... Pokiaľ máte v NZ stanovené tieto platby vopred, ste povinný vystaviť FA dopredu: Dátum vystavenia 10.4., dátum dodania 31.3, splatnosti ako máte uvedené v zmluve. Nájomca by mal uhradiť, aj keby mu nedosšla FA, pretože v zmluve to máte dohodnuté dokedy platí........
Nie je tu chyba v datume vystavenia? Nema to byt 10.03.?
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

azla Pozri príspevok
vo vysvetlivkách k zákonuo Dph /SEPI/ som naašla aj toto:

Vznik daňovej povinnosti pri čiastkových alebo opakovaných dodávkach.

Od 1.januára 2005 sa zmenil deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 ods.3 zákona). Do 31.decembra 2004 vznikala daňová povinnosť dňom, kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované alebo čiastovo dodávaný tovar alebo službu a za predpokladu, že bola dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, potom vznikla daňová povinnosť najneskôr posledným dňom dvanásteho mesiaca.
Od 1.januára 2005 vzniká daňová povinnosť pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 odst.3 zákona), najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Za predpokladu, že je dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, vzniká daňová povinnosť najneskor posedným dňom dvanastého mesiaca.
Tu sa ale hovori iba o tom, kedy najneskor to musi byt zdanene... Ja sa pytam, ci to mozeme zdanit skor.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Daňová povinnosť vám vzniká dňom poskytnutia služby alebo prijatím platby.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

V príspevku č.6 som chcela vyjadriť, že daňová povinnosť nevznika dňom kedy podľa zmluvy požadujem platbu, ale dňom poskytnutia služby. Nájom za mesiac apríl začínam poskytovať 1.apríla najskôr.
Ak by som prijala pred 1.aprílom zálohovú platbu na apríl, vystavila by som faktúru ku prijatej platbe v marci.
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

benka Pozri príspevok
Daňová povinnosť vám vzniká dňom poskytnutia služby alebo prijatím platby.
Den prijatia platby je mi jasny ale den poskytnutia nie... Je to den, kedy pozadujem platbu (takto mi to povedali na du) alebo az prvy den obdobia, za kt. sa platba pozaduje?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Julia9 Pozri príspevok
Den prijatia platby je mi jasny ale den poskytnutia nie... Je to den, kedy pozadujem platbu (takto mi to povedali na du) alebo az prvy den obdobia, za kt. sa platba pozaduje?
Dodanie služby nastáva až prvým dňom obdobia, na kt. sa platba vzťahuje. Ak platba bude prijatá pred týmto dňom, daňová povinnosť vám vznikne dňom prijatia platby.
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

Ano, suhlasim so vsetkym co tu bolo napisane ale upresnim o co konkretne mi ide.

1. Ostra faktura za april je vystavena dna 01.03. s datumom dodania 01.04. - v pripade, ze je uhradena v marci, ide do dph dnom uhrady. Takto sme to robili doteraz, ak zaplatena nebola ide s datumom 01.04.

2. Zaroven mame v inej firme prijatu fakturu za prenajom (takisto platene dopredu na zaklade ostrej nie zalohovej faktury), ale na fakture je datum dodania 01.03. a zistovali sme, ci si mozeme odratat dph uz v marci alebo az v aprili. Dospeli sme k zaveru, ze uz v marci, bez ohladu na platbu, lebo dodavatel zdanuje fakturu dnom 01.03. Overene na drsr aj tu na porade.

Preto som teraz v rozpakoch a nie som si ista, ci to v prvom pripade robime spravne a ci by sme nemali tieto faktury zdanovat dnom vystavenia.

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a ze mi este skusite povedat svoj nazor. Vdaka!
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Julia9 Pozri príspevok
Ano, suhlasim so vsetkym co tu bolo napisane ale upresnim o co konkretne mi ide.

1. Ostra faktura za april je vystavena dna 01.03. s datumom dodania 01.04. - v pripade, ze je uhradena v marci, ide do dph dnom uhrady. Takto sme to robili doteraz, ak zaplatena nebola ide s datumom 01.04.

2. Zaroven mame v inej firme prijatu fakturu za prenajom (takisto platene dopredu na zaklade ostrej nie zalohovej faktury), ale na fakture je datum dodania 01.03. a zistovali sme, ci si mozeme odratat dph uz v marci alebo az v aprili. Dospeli sme k zaveru, ze uz v marci, bez ohladu na platbu, lebo dodavatel zdanuje fakturu dnom 01.03. Overene na drsr aj tu na porade.
To, či dodávateľ zdaňuje fa v marci nemá vplyv na vznik nároku na odpočet. Vám vzniká nárok na odpočet DPH až keď pri tejto službe vznikla daňová povinnosť. A tá v prípade, že predmetnú fa neuhradíte v marci, ale až v apríli, vznikne až v apríli. Aspoň tak chápem znenie zákona.

Preto som teraz v rozpakoch a nie som si ista, ci to v prvom pripade robime spravne a ci by sme nemali tieto faktury zdanovat dnom vystavenia.

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a ze mi este skusite povedat svoj nazor. Vdaka!
Môj názor zvýraznený.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

2.Do DPH mi ide dnom dodania služby, ak je tam marec, tak marec, alebo v nasledujúcom ZO (apríl)alebo kedy som FA obdržala (aj júl)


A užž tomu prestávam rozumieť, či vy FA nájom (prenajímateľ), alebo ste nájomca ....
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

V prvom pripade ide o vystavene faktury - cize sme prenajimatelom.
V druhom pripade (iny pripad, ina firma) sme najomcom, cize ide o odpocet dane.
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

Pripajam link na debatu, kvoli ktorej sme zacali uvazovat ci pri poskytovani prenajmu zdanujeme spravne... http://www.porada.sk/t50841-pravo-od...tml#post450857

Hlavne odpoved od "koňo"
Daňová povinnosť vzniká v takýchto prípadoch opakovaných plnení podľa § 19 ods. 3 zákona NAJNESKôR posledný deň obdobia, za ktoré sa platí. Ak ste sa dohodli, že napr. v marci sa bude platiť za 2.Q, potom vystavenie faktúry, aj odpočítanie dane v marci je v poriadku.
Naposledy upravil Julia9 : 23.04.07 at 11:30
0 0
Julia9 Julia9

Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

"To, či dodávateľ zdaňuje fa v marci nemá vplyv na vznik nároku na odpočet. Vám vzniká nárok na odpočet DPH až keď pri tejto službe vznikla daňová povinnosť."
To, ci v takomto pripade dodavatel zdanuje fakturu v marci ma vplyv na odpocet. Pretoze ak mu vznika danova povinnost uz dnom vyhotovenia faktury (cize v marci - podla zmluvy), vznika nam narok na odpocet takisto v marci.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov, kde vystupujem ako prenajímateľ požadujem platbu za mesiac január 2008 už pri podpise zmluvy, t.j. 9.11.2007. Môžem v tento deň vystaviť faktúru, kde v texte uvediem, že podľa zmluvy o nájme nebytových priestoroch faktúrujem nájomné za mesiac január 2008, dátum dodania služby bude 9.11.2007, tým pádom v novembri odvediem DPH? Je takto možné vystaviť faktúru??? Faktúru zaúčtujem do výnosov budúcich období, a v januári na základe inter. dokladu zúčtujem do tržieb?
ďakujem za skore odpovede
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

misurka Pozri príspevok
Na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov, kde vystupujem ako prenajímateľ požadujem platbu za mesiac január 2008 už pri podpise zmluvy, t.j. 9.11.2007. Môžem v tento deň vystaviť faktúru, kde v texte uvediem, že podľa zmluvy o nájme nebytových priestoroch faktúrujem nájomné za mesiac január 2008, dátum dodania služby bude 9.11.2007, tým pádom v novembri odvediem DPH? Je takto možné vystaviť faktúru??? Faktúru zaúčtujem do výnosov budúcich období, a v januári na základe inter. dokladu zúčtujem do tržieb?
ďakujem za skore odpovede
DP podľa 19/2 vzniká dnom dodania služby.
Dňom dodania služby je deň, kedy je poskytovanie služby skončené. Nájom má charakter opakovane dodávanej služby podľa 19/3 DPH..

Pri určení vzniku DP je potrebné zohľadniť, platby, kt. sú prijaté pred vznikom dańovej povi nosti. 19/4.-ak je platba prijatá pred dodaním služby, vzniká DP prijatím platby.

Z oho vyplýva, že FA nemôžete vystaviť pred dodaním služby, pretože Vám nevznikla DP. Ak by Vám však poslal n ájomca platbu vopred, teda pred uskutočnením - dodaním služby, ste povinný vystaviť daňový doklad a vtedy Vám vzniká DP prijatím platby.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

To zn. že na základe prijatej platby zo dňa 9.11.2007 vystavím faktúru s dátumom prijatia platby 9.11.2007, s textom napr. daňový doklad k prijatej platbe za nájomné za mesiac január 2008 zo dňa ...., túto platbu budem mať v účtovníctve na účte 324-prijaté preddavky a potom v januári vystavím ešte jednu faktúru, ktorá bude v podstate vyúčtovacou, kde už nebudem odvádzať DPH, iba zúčtujem výnosy a prijaté preddavky? Alebo už nemusím vystavovať ďalšiu faktúru v januári a tie výnosy zúčtujem cez výnosy bud. období už na základe faktúry, ktorá je vystavovaná k prijatej platbe?

ďakujem za Váš čas

betka Pozri príspevok
DP podľa 19/2 vzniká dnom dodania služby.
Dňom dodania služby je deň, kedy je poskytovanie služby skončené. Nájom má charakter opakovane dodávanej služby podľa 19/3 DPH..

Pri určení vzniku DP je potrebné zohľadniť, platby, kt. sú prijaté pred vznikom dańovej povi nosti. 19/4.-ak je platba prijatá pred dodaním služby, vzniká DP prijatím platby.

Z oho vyplýva, že FA nemôžete vystaviť pred dodaním služby, pretože Vám nevznikla DP. Ak by Vám však poslal n ájomca platbu vopred, teda pred uskutočnením - dodaním služby, ste povinný vystaviť daňový doklad a vtedy Vám vzniká DP prijatím platby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať