Zavrieť

Porady

Uctovanie trzby z ERP v JU

Dobry den, chcela by som vediet ako spravne uctovat mesacnu trzbu z ERP,ktora sa sklada - cast z hotovosti a cast z platby z postterminalu t.j. kredit v JU. Neuctujeme trzby denne, ale mesacne.

Prosim o radu, a za vsetky prispevky dakujem.

enyma
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ja účtujem ako príjem celkom podľa mesač.uzávierky,platbu kartou-celkovú sumu za mesiac urobím mínusom z pokladne-hotovosť a sumy na výpise z BÚ cez priebežné položky.
0 0
alikam alikam

alikam je offline (nepripojený) alikam

vikinka Pozri príspevok
Ja účtujem ako príjem celkom podľa mesač.uzávierky,platbu kartou-celkovú sumu za mesiac urobím mínusom z pokladne-hotovosť a sumy na výpise z BÚ cez priebežné položky.
Prepáč Vikinka, Tvoja odpoveď ma zaujala, lebo ma čoskoro čaká také účtovanie, ale nerozumiem tomu. Keď terminálové platby dávaš ako príjem na priebežnú položku s čím sa ti vypárujú a kde ich máš vlastne v tržba a tým aj v DPH, keď v sumáre za mesiac ich odpočítaš?Môžeš bližšie vysvetliť? Ďakujem.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

VYpáraujú sa mi tou sumou za mesiac,ktorú zistím z mesačnej uzávierky ako príjem do ERP platba terminál,napr.platba z uzáv.mes.terminálom spolu za 25 000,-túto sumu dávam mínusom z pokladne,ale celkovú tržbu z mesač.uzávierky aj s platbami cez terminál dávam ako základ dane príjem celkom-tovar a DPH na výstupe,podľa výpisu z BÚ terminál priebežne dávam cez priebežné položky,na konci mesiaca si skontrolujem priebežné spolu s terminálom podľa uzávierky.Dúfam že som ťa nedomotala?!
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Terminál a tržby v hotovosti účtujem nasledovne, prešlo to i DK:
V knihe tržieb si rozddelím dennú uzavierku na 2 položky:
1. v hotovsti:
2.platbu cez terminál (súčet mi dá, koľko mi prešlo cez pokladnu za deň)
Pr.
Tržby cez pokladňu k 22.4. bol 23800, Sk (ZD-20 000, Sk DPH-2800, )
1. z toho v hotovosti 11900, Príjem v hotovosti, 10 000, Sk POZD, príjem za tovar, 1900, PNZD, v členení DPH
2. Avízo od banky, platba cez terminál, účtujem na základe VU, kde mi príde napr. 11700, Sk, účtujem:
a.Príjem na účet 11900, Sk 10 000, Sk POZD, 1900 PNZD
b. poplatok banke 200, Sk VOZD, prev. réžia. (t.j. sú tu 2 položky:príjem a poplatok banke, aby mi vyšla suma, kt. mi bola pripísaná na účet)

Ak účtujete raz mesačne: totožné účtovane, len si spočítate hotovost a platbu cez terminál účtujete priebežne, ako Vám chodí avízo o úhrade.
0 0
Enyma Enyma

Enyma je offline (nepripojený) Enyma

Dobry den, k tejto teme uz boli pisane prispevky, ale aj tak v tom este
nemam jasno, takze prosim o prakticky priklad.

Mesacna uzavierka z ERP :

Základ dane : 84 033,60

DPH 19% : 15 966,40


Tržba spolu : 100 000,-Sk z toho 50 000,- hotovost a
50 000,- kredit uhr. cez postterminal
do banky.


Prosim o radu, za vsetky prispevky dakujem. Enyma
0 0
Enyma Enyma

Enyma je offline (nepripojený) Enyma

Prosim poradte, dakujem Enyma
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Enyma Pozri príspevok
Dobry den, k tejto teme uz boli pisane prispevky, ale aj tak v tom este
nemam jasno, takze prosim o prakticky priklad.

Mesacna uzavierka z ERP :

Základ dane : 84 033,60

DPH 19% : 15 966,40


Tržba spolu : 100 000,-Sk z toho 50 000,- hotovost a
50 000,- kredit uhr. cez postterminal
do banky.


Prosim o radu, za vsetky prispevky dakujem. Enyma

Keďže tu môže nastať problém s DPH na prelome mesiacov, odporúčam účtovanie:
- príjem tržby na účet platbami VISA kartou: Príjem Neovpl.ZD
- zaúčtovať celú uzávierku vrátane úhrad kartou cez PPD do príjmu + DPH, konkrétne v tomto prípade: 84033,60 .... POZD...tržba z predaja
15966,40.... PNZD....DPH
Toto účtovanie už prešlo daňovou kontrolou na DPH,a nebol s tým problém. Pri účtovaní hotovostnej tržby a platieb kartou môže byť problém na prelome mesiacov: a síce cez RP bude tržba zaúčtovaná 31.3.2007 ako platba kartou a príjem na účet bude až 2.4.2007, z praxe vieme, že prevod trvá 2-3 dni.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak účtujete jedným zápisom na konci mesiaca tržby v hotovosti na základe mes. uzavierky:
Hotovosť: 5O 000, Sk príjem do pokladne
42 016,80 Sk- POZD-v členení predaj tovaru
DPH 7983, Sk - PNZD v členení DPH.

Terminál. Účtujete na základe VU, podľa toho, kedy Vám pripíšu PP na účte v banke v priebehu mesiaca. Tu si to rozdeľujem na 2 položky:
1. položka - koľko PP som mala príjem cez terminál: napr.
10 000, Sk-príjem na účet,
8403, Sk POZD predaj tovaru
1596, Sk DPH, PNZD
2.položka - čiastka, kt. bola stiahnutá bankou, VOZD-prev. réžia.
Banka mi zasiela avízo, kde mám určenú čiastku kt. prebehla cez terminál (totožná z uzávierkou) a koľko si banka strhla za transakciu (prev.režia)

Neviem, ako Vám zasielajú VU z banky, či denne, týždenne, mesačne ..., ale tieto pohyby by som účtovala priebežne na základe VU, nie úhrnom budete to mať prehľadné
0 0
Enyma Enyma

Enyma je offline (nepripojený) Enyma

Ale potom mi vznikne problem, 2X prijem - raz v pokladni a raz v banke.

Nasa uctovnicka to uctovala prijem z ERP - hotovost vratane prijmu
cez postterminal, t.j. Hotovosť 100 000,-Sk
POZD 84 033,60
PNZD- DPH 19%. 15 966,40

z toho je 50 000,- uhradené bankou - avíza.


Výpis z úctu t.j. Banka 50 000,-Sk
POZD 50 000,-


2 x zaúčtovaný príjem, prosím o radu ako správne účtovať??????


Prosím o radu. Enyma
Naposledy upravil Enyma : 08.05.07 at 16:50
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Orsz Pozri príspevok
Keďže tu môže nastať problém s DPH na prelome mesiacov, odporúčam účtovanie:
- príjem tržby na účet platbami VISA kartou: Príjem Neovpl.ZD
- zaúčtovať celú uzávierku vrátane úhrad kartou cez PPD do príjmu + DPH, konkrétne v tomto prípade: 84033,60 .... POZD...tržba z predaja
15966,40.... PNZD....DPH
Toto účtovanie už prešlo daňovou kontrolou na DPH,a nebol s tým problém. Pri účtovaní hotovostnej tržby a platieb kartou môže byť problém na prelome mesiacov: a síce cez RP bude tržba zaúčtovaná 31.3.2007 ako platba kartou a príjem na účet bude až 2.4.2007, z praxe vieme, že prevod trvá 2-3 dni.
Erika ak si dám celú tržbu do pokladne t.j. 84 000, na základe PPD, nebude mi sedieť pokladňa, pretože mám polovicu peňazí na účte.
A čo s poplatkami banke, veď tie sú VOZD.

Pri DPH nevychádzam z toho, čo mám zaúčtované v PD, ale z toho, čo mám v evidencii tržieb v knihe tá mi musí sedieť s evidenciou DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Enyma Pozri príspevok
Ale
2 x zaúčtovaný príjem, prosím o radu ako správne účtovať??????
Prosím o radu. Enyma
V takýchto prípadoch sa mi žiada iba napísať ... neproste. Hľadajte. Jedna z najkrajšie rozobraných tém bola práve na tento problém.
http://www.porada.sk/t9368-uctovanie...elektronick%E9

Vydržte a prečítajte do konca. Potom vezmite do rúk postupy a zistite, čo sa účtuje ako pohyb peňažných prostriedkov. Nie je rozhodujúce o akej účtovnej sústave sa hovorí v príspevku, ale čo sa považuje za platbu v hotovosti.

Príjemné čítanie želám .-)
0 0
Enyma Enyma

Enyma je offline (nepripojený) Enyma

Ale v tomto prispevku sa hovori o uctovani v PU, ktore mi je jasne, nakolko
som v nom uctovala okolo 9 rokov - je to vyriesenie analytikou, ale
v jednoduchom uctovnictve je to trocha ine.

Enyma
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nedá mi, aby som v súvislosti s touto témou nespomenul niektoré §§ zo zákona o účtovníctve:

§ 11
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

§ 12
účtovnou knihou v PU je o.i. denník (nie mesačník )

§ 15
účtovnou knihou v JU je o.i. peňažný denník (opäť nie mesačník )

Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ekopo Pozri príspevok
Nedá mi, aby som v súvislosti s touto témou nespomenul niektoré §§ zo zákona o účtovníctve:

§ 11
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

§ 12
účtovnou knihou v PU je o.i. denník (nie mesačník )

§ 15
účtovnou knihou v JU je o.i. peňažný denník (opäť nie mesačník )

Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej....
Pripájam link, okrem linku, ktorý už pripojila Jana Acsová v príspevku vyššie a ak pozorne prečítate všetko uvidíte, že mesačné účtovanie tržieb ERP pri dodržiavaní všetkých zásad operatívnej evidencie atď. nijako neporušuje citované §§ a ani slovo "denník"

http://www.porada.sk/t1674-p7-reg-po...ovinnosti.html

Tieto časti príspevku zvýrazňujem zvlášť:

Jana Acsová Pozri príspevok
....
Takže môj názor ... nestotožňujem účtovanie iba so zápisom do peňažného denníka. Účtovná jednotka má viesť aj pokladničnú knihu (prípadne súvisiace operatívne evidencie vyplývajúce aj z iných predpisov) a mala by byť pripravená kedykoľvek preukázať stav peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak má súvisiace evidencie, nie je potrebný denný príjem účtovať do peňažného denníka. Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.

Pokračovanie: SMERNICA.
Naposledy upravil evina : 08.05.07 at 08:31
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

§ 4 ods. 6 ZÚ:
"(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom."
Týždenný či mesačný súhrn ERP možno podľa mňa nepochybne považovať za súhrnný účtovný záznam, ktorý (po pripojení všetkých náležitostí) je zároveň aj účtovným dokladom. A tento doklad sa potom priebežne zaúčtuje do denníka bežným spôsobom podľa platných účtovných zásad a postupov.
§ 12 ods. 1 ZÚ:
"(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v denníku, v ktorom sa účtovné zápisy usporadúvajú chronologicky a ktorým sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období,"
Aj keď sa tá účtovná kniha volá denník, podľa mňa z jeho zákonom určenej obsahovej náplne vôbec nevyplýva účtovanie denne, ale priebežne - t.j. v časovej následnosti.
Polemika (opakovaná) o tom, či účtovať tržbu z ERP denne, týždenne, dekádne alebo mesačne je aj podľa mňa už zbytočná. Ak účtovná jednotka dodrží vecné i formálne požiadavky účtovných predpisov a stanoví si konkrétny spôsob účtovania v internej smernici, podľa môjho názoru pôjdevo všetkých prípadocho účtovanie, ktoré nie je v rozpore s ustanoveniami ZÚ.
Naposledy upravil andrej_rv : 08.05.07 at 09:11
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ekopo Pozri príspevok
Nedá mi, aby som v súvislosti s touto témou nespomenul niektoré §§ zo zákona o účtovníctve:

§ 11
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

§ 12
účtovnou knihou v PU je o.i. denník (nie mesačník )

§ 15
účtovnou knihou v JU je o.i. peňažný denník (opäť nie mesačník )

Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej....
Súhlasím s ekopom , nič nesprávne neuviedol.
Pri poslednej daňovej kontrole , som načala túto debatu z mojej iniciatívy z dôvodu toho , že čítam na Porade aj opačné názory ako sú vyššie .

Dnes môžem povedať , že každý jeden príspevok má do seba niečo .Ako sa rozhodne účtovná jednotka a samozrejme treba mať vypracovanú smernicu .

Ja osobne účtujem tržby RP denne. Tento spôsob mi vyhovuje i napriek tomu, že účtujem aj v súvisiacich evidenciách podľa príslušného zákona .
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Nejeden z nás už prešiel DK, či už dane z príjmov, DPH ....Mne sa osobne stalo, keď mi nemohli nič nájsť v daniach z príjmov, nemali čo vyhodiť z daňových výdavkov, trošku nahnevaná kontrolorka, kt. touto svojou prácou hľada „ niečo“ čo nemohla nájsť tri týždne a aby sa mohla lehota predlžovať chcela odo mňa také doklady, písomnosti, len hlavou som krútila. Po predložení „tých čudesných dokladov“ bolo zase všetko v poriadku. Dodnes mi znie v ušiach poznámka: „Môžeme Vám vyrubiť milion za vedenie účtovníctva“.

Ak nám prešla kontrola aj účtovníctvom, domnievame sa, že účtujeme správne v súlade so zákonom a postupmi. A toto sa snažíme podať i tu na porade. Jeden účtuje mesačne napr. tu spomínané tržby, a druhý denne. Je to v súlade so zákonom. Takže každý z nás má svojim spôsobom pravdu, keďže nám to prešlo kontrolou a veríme, že to máme správne,, úplne, preukazne, zrozumiteľne. Skúsme sa podeliť aj s tým, čo nám kontrolori v účtovníctve vytknú, k čomu majú námietky, čo je nesprávne a možno práve toto nám pomôže pochopiť ako máme účtovať, a nie sa len dohadovať
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Súhlasím s ekopom , nič nesprávne neuviedol.
Pri poslednej daňovej kontrole , som načala túto debatu z mojej iniciatívy z dôvodu toho , že čítam na Porade aj opačné názory ako sú vyššie .

Dnes môžem povedať , že každý jeden príspevok má do seba niečo .Ako sa rozhodne účtovná jednotka a samozrejme treba mať vypracovanú smernicu .

Ja osobne účtujem tržby RP denne. Tento spôsob mi vyhovuje i napriek tomu, že účtujem aj v súvisiacich evidenciách podľa príslušného zákona .
Nikto ani neuviedol, že by Ekopo napísal čosi nesprávne.
Ekopo len vylúčil možnosť účtovania tržieb mesačne..
Citujem: " Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej...."

Pravdou však je, že v zmysle platných predpisov je správne účtovanie tržieb ERP denne, týždenne, mesačne ako sa kto rozhodne... presne tak ako to pekne napísal Andrej rv vo svojom príspevku...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ďakujem za reakcie a názory, musím priznať že som ich očakával. Veľmi dobre ich od každého poznám, aj tie linky. V diskusiách už bolo všetko nie raz rozoberané. "Pozorne" som si to prečítal.
V obsahu niektorých predchádzajúcich príspevkov resp. v iných príspevkoch na túto tému cítim len zbytočné komplikovanie jednoduchej veci. Ale nerozporujem ich. Je to o systéme.
Napr. tkzv. súhrnný doklad. V jednom kroku sa musia jednotlivé doklady roztriediť, spočítať ..atď v pomocnej evidencii do súhrnného dokladu, potom sa má tento súhrnný doklad zaúčtovať do denníka. Ďaľšia pomocná evidencia - pokladničná kniha, tu sa tiež nezapisuje mesačná, ale denná tržba. Ďaľšia pomocná evidencia - DPH, majú sa viesť podrobné záznamy... Zase môže byť polemika, či podrobným záznamom je súhrnný doklad. Nezdá sa Vám to celé komplikované a v konečnom dôsledku pri vyhľadávaní jedného dokladu, ktorý je nebodaj začlenený do súhrnného dokladu aj ťažkopádne?
Preto, keď mám dennú uzávierku z ERP pred sebou, jediným zápisom si ju "nahodím" do účtovníctva a mám ju následne v PD, pokladničnej knihe, evidencii DPH, evidencii tržieb ..atď . To platí aj o iných jednotlivých dokladoch.
Na záver citát z príspevku J.A. (a nie je vytiahnutý z kontextu): Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.
Tak vlastne načo mám mať kopu inej pomocnej prislúchajúcej evidencie (ktorú aj tak mám), keď môžem každý doklad jednotlivo zaúčtovať do PD (v prípade platcu DPH ešte musí byť vygenerovaná evidencia podľ § 70 zák. o DPH). Preto účtujem každý doklad jednotlivo. Ale každý si vyberie pre neho tú vhodnejšiu cestu.

P.s. nič som nevylučoval, to bolo skôr konštatovanie, keby som niečo vylučoval, tak to napíšem tak, že vylučujem také účtovanie
Naposledy upravil ekopo : 08.05.07 at 14:52 Dôvod: P.s.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

ekopo Pozri príspevok
Napr. tkzv. súhrnný doklad. V jednom kroku sa musia jednotlivé doklady roztriediť, spočítať ..atď v pomocnej evidencii do súhrnného dokladu, potom sa má tento súhrnný doklad zaúčtovať do denníka. Ďaľšia pomocná evidencia - pokladničná kniha, tu sa tiež nezapisuje mesačná, ale denná tržba. Ďaľšia pomocná evidencia - DPH, majú sa viesť podrobné záznamy... Zase môže byť polemika, či podrobným záznamom je súhrnný doklad. Nezdá sa Vám to celé komplikované a v konečnom dôsledku pri vyhľadávaní jedného dokladu, ktorý je nebodaj začlenený do súhrnného dokladu aj ťažkopádne?
Preto, keď mám dennú uzávierku z ERP pred sebou, jediným zápisom si ju "nahodím" do účtovníctva a mám ju následne v PD, pokladničnej knihe, evidencii DPH, evidencii tržieb ..atď . To platí aj o iných jednotlivých dokladoch.
ekopo Pozri príspevok
Tak vlastne načo mám mať kopu inej pomocnej prislúchajúcej evidencie (ktorú aj tak mám), keď môžem každý doklad jednotlivo zaúčtovať do PD (v prípade platcu DPH ešte musí byť vygenerovaná evidencia podľ § 70 zák. o DPH). Preto účtujem každý doklad jednotlivo. Ale každý si vyberie pre neho tú vhodnejšiu cestu.
Práveže v tomto je ten súhrnný doklad zjednodušujúci lebo do Knihy pokladnice a tržieb musíš zapísať a nalepiť dennú a aj mesačnú pásku - a to ti slúži ako pomocná evidencia - a do softu nahodíš len mesačnú pásku jedným zápisom a nie 20timi dennými. V nahadzovaní denných pások pri väčšine prípadov nevidím zmysel aj keď sú výnimky.
0 0
Načítať ďalšie