Zavrieť

Porady

PREDAJ BYTU

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím zdatnejších - predávam byt:

Mám v ňom trvalý pobyt 4,5 roka - (nemusí byť 5 na oslobodenie?)
Odkúpený do osobného vlastníctva 2,2 roka
Nikdy nebol prenajímaný, ani v majetku nejakej firmy,
čisto súkromná záležitosť.

(čítam, čítam zákon o dani...,o oslobodených príjmoch a akosi sa neviem vymotať z tých 5 rokoch ....)
vie niekto takto narýchlo poradiť či už nemusím platiť 19% daň z príjmu z predaja tohto bytu?
daň z prevodu.. už naisto nei - však?

dííííík za rady!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Ak si mala trvaly pobyt viac ako 2 roky, uhrada za predaj je oslobodena.Dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti je zrusena od 1.1.2005.

olga
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
olga88
Ak si mala trvaly pobyt viac ako 2 roky, uhrada za predaj je oslobodena.Dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti je zrusena od 1.1.2005.

olga
dík, tak nemusela som ho mať 5 rokov. Fajn. :p
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

§ 9 ods.1 ZDP= "...ak ho predávajúci vlastnil a súčasne v ňom mal trvalý pobyt najmenej
počas dvoch rokov bezprostredne pred jehopredajom ..."
t.j. v tvojom prípade je predaj oslobodený.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
sway
Prosím zdatnejších - predávam byt:

Mám v ňom trvalý pobyt 4,5 roka - (nemusí byť 5 na oslobodenie?)
Odkúpený do osobného vlastníctva 2,2 roka
Nikdy nebol prenajímaný, ani v majetku nejakej firmy,
čisto súkromná záležitosť.

(čítam, čítam zákon o dani...,o oslobodených príjmoch a akosi sa neviem vymotať z tých 5 rokoch ....)
vie niekto takto narýchlo poradiť či už nemusím platiť 19% daň z príjmu z predaja tohto bytu?
daň z prevodu.. už naisto nei - však?

dííííík za rady!
5 rokov by bolo, keby si tam nemala trvalý pobyt :-)
daň platiť nebudeš.. je to oslobodené.. ako citovala nike..
a daň z prevodu detto, ak je predaj uskutočnený tento rok...
0 0
George Michael George Michael

George Michael je offline (nepripojený) George Michael

Z vlastnej skúsenosti sa pripájam k názoru Nike a Olga 88. Informácia potvrdená citáciou zákona aj daňovým úradom.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Tých 5 rokov bolo oslobodenie od dani z nehnuteľnosti
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Ja by som len rada doplnila pre ostatných, že novelou zákona o DZP bola od 01.01.2005 vypustená podmienka dvoch rokov vlastníctva, t.j. zostali iba dve podmienky:

- dva roky trvalého pobytu pred predajom
- byt nesmel byť používaný na podnikanie (príjem z predaja bytu bude oslobodený až po piatich rokoch odo dňa jeho vyradenia z obch.majetku).
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ingi
Ja by som len rada doplnila pre ostatných, že novelou zákona o DZP bola od 01.01.2005 vypustená podmienka dvoch rokov vlastníctva, t.j. zostali iba dve podmienky:

- dva roky trvalého pobytu pred predajom
- byt nesmel byť používaný na podnikanie (príjem z predaja bytu bude oslobodený až po piatich rokoch odo dňa jeho vyradenia z obch.majetku).
A ešte sa chcem spýtať - už som pozerala zákony - ale či som to pochopila dobre:
-zdedila som byt po matke
-matka ho mala odkúpený do os. vlastníctva v roku 1997
-byt nebol nikdy prenajímaný ani zahrnutý do majetku firmy
-ja som tam nemala trvalý pobyt
-mám naň kupca - keď ho predám aké dane budem platiť???


ja som vyčítala že nie zo zákona o DZP 595/2003 §9 bod 1/ odst.c. - je to tak že neplatím nič???? (tiež tam spomínajú aj tých 5 rokov....)
prosím poradíte??
Naposledy upravil sway : 01.02.05 at 16:04
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ľudkovia neviete poradiť??? - díííík
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
sway
A ešte sa chcem spýtať - už som pozerala zákony - ale či som to pochopila dobre:
-zdedila som byt po matke
-matka ho mala odkúpený do os. vlastníctva v roku 2005
-byt nebol nikdy prenajímaný ani zahrnutý do majetku firmy
-ja som tam nemala trvalý pobyt
-mám naň kupca - keď ho predám aké dane budem platiť???


ja som vyčítala že nie zo zákona o DZP 595/2003 §9 bod 1/ odst.c. - je to tak že neplatím nič???? (tiež tam spomínajú aj tých 5 rokov....)
prosím poradíte??
bohužiaľ nespadáš medzi oslobodených, nakoľko bol ten byt odkúpený až v r. 2005
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
babenko1
bohužiaľ nespadáš medzi oslobodených, nakoľko bol ten byt odkúpený až v r. 2005
Už som zblbnutá - OPRAVA: byt mama kúpila - stiahla som si to z katastra - 7.11.1997. - Tak ako ???? díííííííííík za ochotku.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Zdedila si po matke byt, ktora zomrela. Cize podmienka 2 rokov trvaleho pobytu sa skuma u tvojej matky. Ty urcite dan neplatis.
olga
0 0
solaris solaris

solaris je offline (nepripojený) solaris

Ja mám podobný problém s predajom. Som živnostník (poradenstvo) a pracujem doma vo vlastnom byte v ktorom aj bývam. Byt je v mojom súkromnom vlastníctve, t.j. neúčtujem o ňom v účtovníctve ako o majetku. Avšak uplatňujem si časť nákladov na prevádzku bytu (spotreba energií atď.) v rámci uzávierkových účtovných operácií do nákladov živnosti. Ako je to pri predaji takého bytu? Je predaj bytu oslobodený, ak ho predávam po 2 rokoch (resp. po 5 ak tam nemám trvalý pobyt) odo dňa nadobudnutia vlastníctva, ale sa tento byt považuje ako využívaný na podnikanie, t.z. že ho môžem predať až po 5 rokoch od skončenia využívania na podnikanie.
Vďaka za odpoveď.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

solaris
Ja mám podobný problém s predajom. Som živnostník (poradenstvo) a pracujem doma vo vlastnom byte v ktorom aj bývam. Byt je v mojom súkromnom vlastníctve, t.j. neúčtujem o ňom v účtovníctve ako o majetku. Avšak uplatňujem si časť nákladov na prevádzku bytu (spotreba energií atď.) v rámci uzávierkových účtovných operácií do nákladov živnosti. Ako je to pri predaji takého bytu? Je predaj bytu oslobodený, ak ho predávam po 2 rokoch (resp. po 5 ak tam nemám trvalý pobyt) odo dňa nadobudnutia vlastníctva, ale sa tento byt považuje ako využívaný na podnikanie, t.z. že ho môžem predať až po 5 rokoch od skončenia využívania na podnikanie.
Vďaka za odpoveď.
Využívanie na podnikanie nie je zaradený v majetku. V tomto prípade je príjem tiež oslobodený. Zákon hovorí "od vyradenia z majetku" nemôžeš vyradiť niečo čo nemáš zaradené.
0 0
alexxandra alexxandra

alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

ja som na akomsi skoleni pocula, ze naklady za byt sa mozu davat do nakladov, teda ked tam mame kancelarijku a uradujeme tam, iba ak cast bytu dame vynat z bytoveho fondu a prehlasime ho za nebytovy priestor. Tak ako to je, mozem si davat cast najomneho len tak do nakladov??? lebo rozhodne z bytoveho fondu nic vyjimat nemienim.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
alexxandra
ja som na akomsi skoleni pocula, ze naklady za byt sa mozu davat do nakladov, teda ked tam mame kancelarijku a uradujeme tam, iba ak cast bytu dame vynat z bytoveho fondu a prehlasime ho za nebytovy priestor. Tak ako to je, mozem si davat cast najomneho len tak do nakladov??? lebo rozhodne z bytoveho fondu nic vyjimat nemienim.
Nájomné by som nedávala, len telefóny - časť, čistiace porteby s rozumom!!, a samozrejme zariadenie kancelárie.
0 0
zufrob zufrob

zufrob je offline (nepripojený) zufrob

v prípade, ak ide o predaj bytu alebo domu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do lehoty 2 rokov vlastnictva sa započítava lehota, po ktorú bol takýto byt alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov; je oslobodený príjem z predaja takéhoto bytu alebo domu.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
zufrob
v prípade, ak ide o predaj bytu alebo domu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do lehoty 2 rokov vlastnictva sa započítava lehota, po ktorú bol takýto byt alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov; je oslobodený príjem z predaja takéhoto bytu alebo domu.
už ťa predbehli - ale vďaka za ochotku.
0 0
zufrob zufrob

zufrob je offline (nepripojený) zufrob

v prípade, ak ide o predaj bytu alebo domu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do lehoty 2 rokov vlastnictva sa započítava lehota, po ktorú bol takýto byt alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov; je oslobodený príjem z predaja takéhoto bytu alebo domu.
0 0
zufrob zufrob

zufrob je offline (nepripojený) zufrob

sorry, stupido!
nejako mi dnes nejde, ale berme to tak, ze opakovanie matka mudrosti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať