Zavrieť

Porady

PREDAJ BYTU

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím zdatnejších - predávam byt:

Mám v ňom trvalý pobyt 4,5 roka - (nemusí byť 5 na oslobodenie?)
Odkúpený do osobného vlastníctva 2,2 roka
Nikdy nebol prenajímaný, ani v majetku nejakej firmy,
čisto súkromná záležitosť.

(čítam, čítam zákon o dani...,o oslobodených príjmoch a akosi sa neviem vymotať z tých 5 rokoch ....)
vie niekto takto narýchlo poradiť či už nemusím platiť 19% daň z príjmu z predaja tohto bytu?
daň z prevodu.. už naisto nei - však?

dííííík za rady!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
solaris solaris

solaris je offline (nepripojený) solaris

sway
Nájomné by som nedávala, len telefóny - časť, čistiace porteby s rozumom!!, a samozrejme zariadenie kancelárie.
Prečo by som pomernú časť nákladov (napr. 50%) na "nájomné" (myslím tým výdavky súvisiace s prevádzkou bytu ako kúrenie, vodné stočné, odpad, správa atď.) nemohol dať do nákladov živnosti? Podľa mňa sú to oprávnené náklady na zabezpečenie príjmov. Keby som mal niekde prenajatú kanceláriu, tak by som platil niekoľko násobne viac, čo by sa z hľadiska DzP odrazilo nižším základom dane, ako ked som vo vlastnom byte.
Naposledy upravil solaris : 14.02.05 at 08:37
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Čo sa týka zdanenia predaja zdedeného bytu:
Ak predávajúci byt zdedí (dedič v priamom rade) a nemá v predávanom aspoň dva roky trvalý pobyt, ale poručiteľ (zomrelý) byt nadobudol aspoň 5 rokov pred tým ako dedič byt predáva, tak je dedič aj tak oslobodený od platenia dane z príjmu.
0 0
karqwer karqwer

karqwer je offline (nepripojený) karqwer

Co presne kryje vyraz "dedeny v priamom rade"? Byvam v prenajatom byte,ktory si chcem odkupit.Majitelka byt zdedila byt pred 4rokmi po tete ktora nemala priamych pribuznych. Nechce mi ho este predat, vraj az ked uplynie 5 rokov, nechce platit dan z prijmu. Navrhuje mi darovaciu zmluvu, ale ja si chcem brat hypoteku, na darovaciu zmluvu mi ju nik neda..

Prosim poradte:
-byt zdedeny majitelkou po tete pred 4 rokmi
-neviem, kedy povodna majitelka ("teta") ziskala byt do osob.vlastnictva
-moze mi ho predat a nebude platit 19% dan z prijmu??

Dakujem
Karqwer
0 0
Silvuš Silvuš

Silvuš je offline (nepripojený) Silvuš

babenko1
5 rokov by bolo, keby si tam nemala trvalý pobyt :-)
daň platiť nebudeš.. je to oslobodené.. ako citovala nike..
a daň z prevodu detto, ak je predaj uskutočnený tento rok...
5 rokov vlastníctva platí pri predaji domovej nehnuteľnosti a 2 roky vlastníctva a trvalého pobytu platí pri predaji bytu.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

karqwer
Co presne kryje vyraz "dedeny v priamom rade"? Byvam v prenajatom byte,ktory si chcem odkupit.Majitelka byt zdedila byt pred 4rokmi po tete ktora nemala priamych pribuznych. Nechce mi ho este predat, vraj az ked uplynie 5 rokov, nechce platit dan z prijmu. Navrhuje mi darovaciu zmluvu, ale ja si chcem brat hypoteku, na darovaciu zmluvu mi ju nik neda..

Prosim poradte:
-byt zdedeny majitelkou po tete pred 4 rokmi
-neviem, kedy povodna majitelka ("teta") ziskala byt do osob.vlastnictva
-moze mi ho predat a nebude platit 19% dan z prijmu??

Dakujem
Karqwer
-dedic v priamom rade je napriklad potomok zomreleho rodica (rodic-dieta), cize po jednej "linii". Priamy rad uz nie su bratranci a pod.

-ak ma "teta" v byte dva roky pred predajom trvaly pobyt, dan platit nebude, inak plynie 5 rocna lehota

-zabudnite na darovacie zmluvy alebo uvedenie nizsej kupnej ceny do zmluvy ako bude vyplatena, len sa mozete dostat do problemov
Naposledy upravil draik : 29.03.05 at 10:27
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Čítam, čítam, ale môj problém tu nevidím. Byt mám v os. vlastníctve už 6 rokov, do 05/04 som v ňom mala trvalý pobyt, teraz už nie. Chcem ho predať, budem platiť daň ?
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Bea,
nebudeš platiť daň z predaja bytu - § 9 odsek 1 písm. b), pretože maš byt vo vlastníctve viac ako 5 rokov.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Ale podľa mňa je to §9 ods1 písm.a.) a ja už nemám skoro rok trvalý pobyt v byte. Takže ???
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Bea:
oslobodenie predaja bytu posudzuje sa podľa písmena b) v prípade, ak sa nesplní podmienka podľa písm. a). je to tvoj prípad. Don't worry, be happy, 5 rokov vlastnístva stačí na to, aby to bolo oslobodené.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Ó tak to si ma potešil (a), ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať