Zavrieť

Porady

Pracovna doba

Dobry den, chcela by som sa opytat ako je to vlastne s pracovnou dobou. Niektori zamestnavatelia urcia zamestnancom na obednajsiu prestavku pol hodinu, ini hodinu, vsetci tuto dobu ale nezapocitavaju do pracovnej doby a zamestnanci si ju teda musia v podstate nadpracovat. Kedze pracovny cas podla Zakonnika Prace je 40 hodin tyzdenne, teda osem hodin denne, znamena to ze s pol hodinovou prestavkou na obed zamestnanci musia byt v praci 8,5 hodiny denne. Je to tak spravne ? Nieje mi totiz celkom jasne ci ten 40 hodinovy tyzdenny pracovny cas je uz aj s prestavkou na odpocinok a jedenie alebo len cisty cas na pracu ... Dufam ze som sa vyjadrila zrozumitelne.
Vopred dakujem za odpoved.
Zuzana
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Prestávka na obed sa do pracovnej doby nezapočítava. Zamestnanec si ju musí nadpracovať, aby bol dodržaný stanovený fond pracovného času.

--------------
Veronika
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

40 hodinový pracovný úväzok je čistý pracovný čas, bez prestávky na obed.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nie vsetci zamestnavatelia prestavku nezapocitavaju. My ju napr. zapocitavame, takze - inymi slovami, pracuje sa 7,5 hod. denne.

Tiez si neviem celkom predstavit, ako by sa mohlo realne pracovat 8,5 hodin (vratane prestavky) tam, kde sa pracuje na 3 - smennu prevadzku.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Dobre, ale v tom prípade má týždenný pracovný čas bez prestávky na prácu 37,5 hod. V pracovnej zmluve predsa musí byť uvedený týždenný pracovný čas a samozrejme, že prestávka na jedlo sa do neho nezarátava. Môže mať aj 30 hod. prac. čas.
Tu ide o to, že prestávka na jedlo sa do prac. doby nepočíta a samozrejme, že ju nemá pracovník ani zaplatenú.
A ak ju platíte Vy, tak ste grandi.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

misomiso Pozri príspevok
Nie vsetci zamestnavatelia prestavku nezapocitavaju. My ju napr. zapocitavame, takze - inymi slovami, pracuje sa 7,5 hod. denne.

Tiez si neviem celkom predstavit, ako by sa mohlo realne pracovat 8,5 hodin (vratane prestavky) tam, kde sa pracuje na 3 - smennu prevadzku.
Prestávky na obed sa nezapočítavajú do pracovného času /§91 odst.5 ZP/, máte len stanovený fond prac. času 37,5 hod. týždenne.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

K danej téme sa momentálne tiež snažím rozlúštiť jeden oriešok. Až donedávna zamestnávateľ poskytoval 1/2 hodinovú obedňajšiu prestávku. Pracovná doba je 9 hod. - t.j. 8 hod. + 0,5 hod. /obed/ + 0,5 hod. nadčas. Teraz chce zamestnávateľ zmeniť pracovnú dobu na 9 hod. s 1 hod. obedňajšou prestávkou, nakoľko sa domnieva že zamestnanci sú na obede viac ako 1/2 hodiny. Tým prídu o 1/2 hod. nadčasu. Ako to ošetriť? Postačí smernica, v ktorej bude uvedené, že sa zmení obedňajšia prestávka a tým aj pracovná doba? Samozrejme, každý zamestnanec podpíše na znak súhlasu.
0 0
Karol3 Karol3

Karol3 je offline (nepripojený) Karol3

No, podla mna zamestnavatel nemoze zmenit pracovnu dobu na 9 hodin denne, ved to je protizakonne ! kedze v zakonniku prace je stanoveny pracovny cas na 8 hodin denne, nerozumiem celkom ani tej pol hodine nadcas ...to je povinne ? Preco pracujete kazdy den o pol hodinu dlhsie ? Dlzku obednajsej prestavky moze predlzit na 1 hodinu,aj my sme to tak mali v predchadzajucom zamestnani (je pravda ze tazko sa da odsledovat kto aky cas travi prestavkami, keby sme chceli byt dosledni tak co napr.take "fajciarske prestavky?) a tak sme boli v praci 9 hodin denne (8 hodin zaplatena praca, 1 hodina nezaplateny cas na obed), ale s pracovnym casom hybat nesmie, teda predlzovat ho, podla mna ...
Takze to budete mat tak ako my : 8 hodinovy prac. cas s 1 hodinou na obed, v praci teda stravite 9 hodin denne. Ak budete v praci este dlhsie, teda po uplynuti tychto 9 hodin, vtedy sa vam zacne pocitat nadcas.
Zuzana
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

No asi som sa zle vyjadrila. Samozrejme zamestnávateľ chce ustanoviť 1 hodinovú obedňajšiu prestávku zahrňovanú do pracovného času. T.j. zamestnanci odrobia 9 hodín - 8 hodín zaplatených + 1 hodina obed. Doposiaľ odrobili 9 hodín - 8 hodín + 0,5 hodiny obed a ďalšiu 0,5 hodinu naviac platil.
0 0
Karol3 Karol3

Karol3 je offline (nepripojený) Karol3

Aha, tak potom uz rozumiem. No, zial, tak ako kazdy kto robi biznis, aj vas zamestnavatel sa len snazi "vyzmykat z vas co sa da", a kedze aj tak travite v praci 9 hodin denne, preco by vam platil nadcasy ked vlastne nemusi, vsak...? Ale budte radi ze mate vobec nadcasy platene, vacsina zamestnavatelov to uz riesi tak ze dava uz rovno do pracovnej zmluvy formulku, ze mesacna mzda uz zahrna aj pripadne nadsasy, a mozete pracovat aj 12 hodin denne, nedostanete ani o korunu viac ...
Zuzana
Naposledy upravil Karol3 : 27.04.07 at 10:09
0 0
dubay dubay

dubay je offline (nepripojený) dubay

Chcel by som vedieť, či nám zamestnávateľ môže nariadiť prestávku na jedenie a odpočinok 1 hodinu, bez nášho súhlasu a tým nám predĺži pracovnú dobu na 9 hodín denne. Pracujeme v jednosmennej prevádzke
0 0
1novacik1 1novacik1

1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

ahojte,mohli by ste mi poradit-prevadzka kazdy den otvorena od 14-22-cize stale odpoludnajsia smena-pondelok az piatok pracuje jeden zamestnanec-40 hod tyzdene,vikendy pracuju dohodari pripadne konatel
zamestnanec by chcel mat ale pracovny cas 37,5 hod/tyz -moze mu ho zamestnavatel upravit ? moc dakujem vsetkym
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zamestnanec by chcel mat ale pracovny cas 37,5 hod/tyz -moze mu ho zamestnavatel upravit ? moc dakujem vsetkym
iba v prípade dohody, inak si pracovný čas určuje zamestnávateľ v súlade s predpismi
0 0
mončok mončok

mončok je offline (nepripojený) mončok

Dobrý deň.
Zamestnanci majú 40-hod. pracovný týždeň s pol hod. prestávkou na obed. Ako je to s vodičom motorového vozidla, ktorý chodí denne mimo firmy, ako sa jemu počíta čas? Do knihy dochádzok si vždy vyznačí hodinu príchodu a hodinu odchodu avšak zamestnávateľ mu vždy odráta tú polhodinu na obed. Neviem či je to správne . V zmluve má tiež 40-hod. prac.týždeň, no nie každý deň je 8 hod.v práci, záleží to od pracovnej cesty. Zamestnávateľ mu potom na konci mesiaca zráta hodiny a rozdelí na každý deň, aby to sedelo na tých 8 hod. Dúfam, že som sa zrozumiteľne vyjadrila.
Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Tiež máme podobný problém.
Zamestnanci majú v zmluve určený prac.čas 8.hod./deň, 40 hod./týždeň.
Chodia na týždňovky, často pracujú aj dlhšie, čiže im nad 8hod. denne preplácame nadčasy. Teraz chcú šéfovia upraviť prac.čas na 4dni po 10 hod.(piatok aby mali voľno). Ale nebude to ani pravidelne, ani pre všetkých montérov, len na určitých zákazkách, ktoré si to vyžadujú.
Je to nutné upraviť dodatkom k pracovnej zmluve, nakoľko to bude len nárazovo? Alebo to možno brať tak, že nedostanú mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas, ale budú mať piatok náhradné voľno?
ďakujem za rady!
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

...kto vie poradiť?...
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Riešiť to po dohode so zástupcami zamestnancov ako nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času podľa § 87 Zákonníka práce.
0 0
llevelinall llevelinall

llevelinall je offline (nepripojený) llevelinall

Chcem sa opytat, ak podnikam sama nemam zamestnancov prevadzku mam otvorenu od 06:00-18:00 hod. a robim od pondelka do nedele proste stale sama, mam si aj ja urobit 8 hod. pracovny cas ak si sefujem sama? Mozem dostat nejaku pokutu za to, ze robim 7 dni v tyzdni po 12 hod.? Dakujem za odpoved
0 0
llevelinall llevelinall

llevelinall je offline (nepripojený) llevelinall

Chcem sa opytat, ak som zivnostnicka, nemam zamestnancov a prevadzku mam otvorenu 7 dni v tyzdni od 06:00-18:00 hod. mam si aj ja upravit prac. dobu ma 8 hod. denne ak som si sama sefkou?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

llevelinall Pozri príspevok
Chcem sa opytat ak som sama zivnostnicka, nemam zamestnancov a prevadzku mam otvorenu 7 dni v tyzdni od 06:00-18:00, mam si aj ja upravit prac. dobu na 8 hod. ak som si sama sefkou?
Nebuď tak netrpezlivá, daj trochu času odpovedajúcim. Netreba sa toľko pýtať. (viem, že posledné 4 otázky si zadala z dôvodu chyby na serveri, preto tie duplicitné zmažem).

Ty si sama sebe pánom, ty môžeš robiť koľko len chceš, hoci aj 24 hodín denne. Len zamestnancom nemôžeš prikazovať toľko robiť.
Naposledy upravil Chobot : 23.11.07 at 11:17
0 0
llevelinall llevelinall

llevelinall je offline (nepripojený) llevelinall

Dakujem za odpoved Chobot.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať