Zavrieť

Porady

Pracovna doba

Dobry den, chcela by som sa opytat ako je to vlastne s pracovnou dobou. Niektori zamestnavatelia urcia zamestnancom na obednajsiu prestavku pol hodinu, ini hodinu, vsetci tuto dobu ale nezapocitavaju do pracovnej doby a zamestnanci si ju teda musia v podstate nadpracovat. Kedze pracovny cas podla Zakonnika Prace je 40 hodin tyzdenne, teda osem hodin denne, znamena to ze s pol hodinovou prestavkou na obed zamestnanci musia byt v praci 8,5 hodiny denne. Je to tak spravne ? Nieje mi totiz celkom jasne ci ten 40 hodinovy tyzdenny pracovny cas je uz aj s prestavkou na odpocinok a jedenie alebo len cisty cas na pracu ... Dufam ze som sa vyjadrila zrozumitelne.
Vopred dakujem za odpoved.
Zuzana
Usporiadat
evvie7 evvie7

evvie7 je offline (nepripojený) evvie7

Dobrý deň,
mám problém s pracovným časom u nás vo firme, pracovnú dobu máme 6.00-14.30. Vedúci ju však teraz posunul z dôvodu rannej tmy od pol siedmej, máme totiž aj výrobnú prevádzku. Pri pôvodnom pracovnom čase som začala navštevovať jazykový kurz, ktorý po tomto posunutí nebudem stíhať. Môžem žiadať v prípade, že mi zamestnávateľ nepovolí pracovať v pôvodnom čase, finančnú náhradu? Ďakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

evvie7 Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám problém s pracovným časom u nás vo firme, pracovnú dobu máme 6.00-14.30. Vedúci ju však teraz posunul z dôvodu rannej tmy od pol siedmej, máme totiž aj výrobnú prevádzku. Pri pôvodnom pracovnom čase som začala navštevovať jazykový kurz, ktorý po tomto posunutí nebudem stíhať. Môžem žiadať v prípade, že mi zamestnávateľ nepovolí pracovať v pôvodnom čase, finančnú náhradu? Ďakujem
Nie. Je na zamestnávateľovi, ako stanoví pracovnú dobu. Iba ak by si ju mala určenú v pracovnej zmluve, nemôže ju meniť bez toho, aby ste sa na tom dohodli.
0 0
evvie7 evvie7

evvie7 je offline (nepripojený) evvie7

Ďakujem
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Neda mi to neopytat sa vas, ako to vlastne je. Pracujem vo firemnej predajni, sme tam dve a pol pracovnicky. jedna bola urcena ako veduca. pochopila to asi tak, ze je rovno majitelka a tak sa aj sprava. Ale chcem sa opytat, lebo rozhodla , ze ako budeme pracovat. Predajna je otvorena od 9.hod do 18 hod. ona stale robi od 9 do 17, ja stale robim od 10 hod do 18 hod a tretia od 14 hod do 18 hod. Ale ja nikdy nekoncim o 18 hod, nakolko robim o 18. hod uzavierku RP a vsetky cinnosti s tym spojene, teda odchadzam o 18, 15 hod. Ked som si zapisala do knihy dochadzky odchod o 18.15 hod, vynadala mi, ze este raz a ma prepusti.Co ked sa mi nieco stane prave po 18. hod. ako sa mam branit,
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Darina1234 Pozri príspevok
Neda mi to neopytat sa vas, ako to vlastne je. Pracujem vo firemnej predajni, sme tam dve a pol pracovnicky. jedna bola urcena ako veduca. pochopila to asi tak, ze je rovno majitelka a tak sa aj sprava. Ale chcem sa opytat, lebo rozhodla , ze ako budeme pracovat. Predajna je otvorena od 9.hod do 18 hod. ona stale robi od 9 do 17, ja stale robim od 10 hod do 18 hod a tretia od 14 hod do 18 hod. Ale ja nikdy nekoncim o 18 hod, nakolko robim o 18. hod uzavierku RP a vsetky cinnosti s tym spojene, teda odchadzam o 18, 15 hod. Ked som si zapisala do knihy dochadzky odchod o 18.15 hod, vynadala mi, ze este raz a ma prepusti.Co ked sa mi nieco stane prave po 18. hod. ako sa mam branit,
Podľa toho, čo si písala v predchádzajúcich príspevkoch, ti máš a rátajú ti pracovnú dobu 8 hod. denne, takže ešte odchádzaš skôr ako by si mala. Mala by si odchádzať až o 18.30:

Darina1234 Pozri príspevok
40hod/ tyzden, pracovna doba je do 18.hod
Darina1234 Pozri príspevok
Predajna je otvorena od 9 hod do 18 hod. Veduca rozhodla , ona nastupuje vzdy od 9 hod do 17 hod, ja vzdy od 10 hod do 18. hod.Ja teda vzdy zostavam dlhsie ako do 18 hod a nemam z toho nic, este keby som prisla o 1 minutu z obeda neskor, robi z toho teror.
Llívia Pozri príspevok
V tom prípade nemáš žiadny nadčas. 18 - 10 = 8 mínus 30 min. na obed = 7,5 hod. + po zatvorení predajne zostaneš 30 min = za deň odpracuješ 8 hod., za 5 dní 40 hod., čo je tvoj týždenný pracovný čas.

Alebo: pracovná doba 10.00 - 18.30 = 8,5 hod. mínus 0,5 hod. na obed = 8 hod/deň.
Do evidencie dochádzky sa píšu skutočné časy príchodu/odchodu. Ale asi to vedúcej nevysvetlíš :-(
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Prepac, ale nespravne som uviedla 40 hod/ tyzden, v PZ mam uvedene 37,5hod / tyzden
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Darina1234 Pozri príspevok
Prepac, ale nespravne som uviedla 40 hod/ tyzden, v PZ mam uvedene 37,5hod / tyzden
V tom prípade všetky hodiny, ktoré odpracuješ nad 37,5 hod/týždeň sú nadčas.

Zákonník práce
§ 97 Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

Skús sa dohodnúť so zamestnávateľom (nie s vedúcou) na posunutí začiatku pracovnej zmeny tak, aby si denne odpracovala len 7,5 hod. Určite mu je jasné, že nie je možné o 18.00 zatvoriť predajňu a súčasne v tej istej chvíli urobiť uzávierku pokladne a ďalšie veci, ktoré sa robia až po zatvorení predajne.
Ďalšia možnosť je, že sa obrátiť na príslušný inšpektorát práce.

Otázka: nemáš v prac. zmluve klauzulu, že tvoja mzda je dohodnutá už s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas?
1 0
jmotus jmotus

jmotus je offline (nepripojený) jmotus

Dobrý deň,
v PZ mám špecifikovanú pracovnú dobu takto: dľžka pracovnej doby je 42,5 hod. týždenne. To znamená 8 a 1/2 hod. denne vrátane 1/2 hod. obed (čistých 8 hod. práca), alebo 8 a 1/2 hod. práca + 1/2 hod. obed. Podpis PZ 03/2008.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

jmotus Pozri príspevok
Dobrý deň,
v PZ mám špecifikovanú pracovnú dobu takto: dľžka pracovnej doby je 42,5 hod. týždenne. To znamená 8 a 1/2 hod. denne vrátane 1/2 hod. obed (čistých 8 hod. práca), alebo 8 a 1/2 hod. práca + 1/2 hod. obed. Podpis PZ 03/2008.
Ďakujem za odpoveď.
Takto definovany prac. cas by znamenal 8,5 hod. prace plus min. 0,5 hod. prestavka.
Taky pracovny cas nemozes mat, odporuje to Zakonniku prace. PC moze byt max. 8 hod plus min. 0,5 hod. prestavka.


§ 85
Pracovný čas


(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Dobrý deň, aký je Váš názor na čerpanie obedňajšej prestávky maximálne stanovená zamestnávateľom v dĺžke trvania 30 minút denne. Pracovná doba od 07:00 - 15:30 (vrátane 30 minút na obedovú prestávku). Ak zamestnanec, nepôjde na obed má podľa mňa nárok na skorší odchod z práce, avšak aby bol denne resp. týždenne dodržaný časový fond. Zamestnávateľ totižto strháva obedovú prestávku u každého bez rozdielu, či ju absoloval vôbec alebo nie. Podľa mňa na to nemá žiaden zákonný nárok, ani keď je to upravené v internej smernici. Prečo by mal zamestnanec denne odpracovať pri 8 hodinovom pracovnom čase o 30 minút naviac ak prestávku na obed nevyužije. čo myslíte?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
Dobrý deň, aký je Váš názor na čerpanie obedňajšej prestávky maximálne stanovená zamestnávateľom v dĺžke trvania 30 minút denne. Pracovná doba od 07:00 - 15:30 (vrátane 30 minút na obedovú prestávku). Ak zamestnanec, nepôjde na obed má podľa mňa nárok na skorší odchod z práce, avšak aby bol denne resp. týždenne dodržaný časový fond. Zamestnávateľ totižto strháva obedovú prestávku u každého bez rozdielu, či ju absoloval vôbec alebo nie. Podľa mňa na to nemá žiaden zákonný nárok, ani keď je to upravené v internej smernici. Prečo by mal zamestnanec denne odpracovať pri 8 hodinovom pracovnom čase o 30 minút naviac ak prestávku na obed nevyužije. čo myslíte?
Podľa mňa nemá nárok na skorší odchod, je to zákonom stanovené, že obed. prestávka sa neráta do pracovného času. Na obed nemusí ísť, ale môže si dať pracovnú pauzu.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

To znamená, že ak teda má stanovený 8 hodinový denný čas, s tým, že 30 minút obedňajšia prestávka tú si musí nadrobiť, pracovná doba začína o 07:00 keď by odišiel o 15:00 z práce (obed by nečerpal máme aj takých) je to porušenie alebo nie? ja myslím, že dodržal zákonom stanovený čas denný.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Síce, teraz som otvorila zmluvu u jedného z týchto prípadov, kde sa uvádza:

Týždenný pracovný čas je stanovený v rozsahu 40 hodín týždenne a je rovnomerne rozložený zamestnávateľom do päťdenného pracovného týždňa. Povinná prestávka na jedlo trvá 30 min. a nezapočítava sa do pracovnej doby.

To znamená, že keď má stanovené od 07:00 - 15:30 (keď na obed aj nepôjde, máme takých) do 15:30 musí na pracovisku zotrvať.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

dara Pozri príspevok
To znamená, že ak teda má stanovený 8 hodinový denný čas, s tým, že 30 minút obedňajšia prestávka tú si musí nadrobiť, pracovná doba začína o 07:00 keď by odišiel o 15:00 z práce (obed by nečerpal máme aj takých) je to porušenie alebo nie? ja myslím, že dodržal zákonom stanovený čas denný.
Ake porusenie?
Odpracoval v ten den len 7,5 hod.
1/2 hodina mu chyba.
Ak ma pohyblivu prac. dobu, moze to dobehnut v iny den, ak ma prac. dobu pevnu, 1/2 hodina mu chyba a moze byt deklarovana napr. ako absencia.

Cerpat obed nie je povinnost, moze cez obednajsiu prestavku aj pracovat, je to jeho rozhodnutie, kazdopadne ta 1/2 hodina sa do pracovneho casu nezapocitava a je povinna zo zakona.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Tomu ja rozumiem, že sa zo zákona nezapočítava. Čítaj vyššie, čo som uviedla, že mám v zmluve uvedené. Podľa toho ja usudzujem "rovnomerne rozložený", že denne musí odpracovať 8 hodín pracovného času. Keď by však v zmluve nemal uvedené, že "povinná prestávka trvá 30 minút" mohol by potom odísť skôr, s tým, že pri rovnomerne rozloženom pracovneom čase by musel denne zachovať tých 8 hodín práce.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
Tomu ja rozumiem, že sa zo zákona nezapočítava. Čítaj vyššie, čo som uviedla, že mám v zmluve uvedené. Podľa toho ja usudzujem "rovnomerne rozložený", že denne musí odpracovať 8 hodín pracovného času. Keď by však v zmluve nemal uvedené, že "povinná prestávka trvá 30 minút" mohol by potom odísť skôr, s tým, že pri rovnomerne rozloženom pracovneom čase by musel denne zachovať tých 8 hodín práce.
To, či tú prestávku v zmluve má alebo nemá, to nie je podstatné, prestávka je zákonom stanovená.
0 0
jarkel jarkel

jarkel je offline (nepripojený) jarkel

Chcem sa spýtať či môžem robyť 24hod a potom mám 72hod volno?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jarkel Pozri príspevok
Chcem sa spýtať či môžem robyť 24hod a potom mám 72hod volno?
v akej funkcii ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jarkel Pozri príspevok
Chcem sa spýtať či môžem robyť 24hod a potom mám 72hod volno?
Zákon to bežne nepripúšťa. Ale vorkoholici to nedodržujú, ak sú samostatní, podnikatelia, bedári. Ak nie, tak len so súhlasom zamestnávateľa. Potom zamestnávateľ berie tiež na seba zodpovednosť za nedodržanie zákona.

Ale, ak nie sú svedkovia, zvyčajne nie, tak zákon je dodržaný, neporušený.

Zvyčajne býva porušené zdravie pracovníka, ak len zdravie?
0 0
jarkel jarkel

jarkel je offline (nepripojený) jarkel

Ak ma zamestnávateľ zamestnáva ako živnostnika ako je to kto porušuje zákon?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať