Zavrieť

Porady

Predaj bytu - odvody na ZP

Je sucastou vymeriavacieho zakladu FO pre zdravotne poistenie aj prijem z predaja nehnutelnosti (FO je aj zamestnanec)?
Je pre pripadne urcenie vymeriavacieho zakladu z takehoto prijmu rozhodujuce, ci je prijem oslobodeny od dane podla § 9 Zakona 595/2003 Z.z. o dani z prijmov?
Dakujem za akekolvek nasmerovanie (neviem si s tym rady)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Nehnuteľnosť predala SZČO alebo ako občan?
    Ak ako občan, je to príjem podľa par. 8 zákona o dani z príjmu, resp. oslobodný príjem podľa par. 9 zákona o dani z príjmu - takýto príjem nemá žiadny vplyv na ZP.

    Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

    Anna1974
    Príjem z predaja nehnuteľnosti sa posudzuje len z pohľadu či platiť alebo neplatiť daň z príjmu, t.j. či je príjem z predaja od dane z príjmu oslobodený alebo nie. Možno sa mýlim, ale zdravotné poistenie odvádzať z takéhoto druhu príjmu som ešte nepočula.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Anna1974 Pozri príspevok
    Príjem z predaja nehnuteľnosti sa posudzuje len z pohľadu či platiť alebo neplatiť daň z príjmu, t.j. či je príjem z predaja od dane z príjmu oslobodený alebo nie. Možno sa mýlim, ale zdravotné poistenie odvádzať z takéhoto druhu príjmu som ešte nepočula.
    SZČO môže predávať nehnuteľnosť v "rámci" živnosti, v tom prípade je to príjem v paragrafe 6 a ZP sa ho týka.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je a

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

    V tomto prípade mi predaj nehnuteľnosti navyšuje i odvody, teda vstupuje do vymer základu.

    Ak SZČO nemá v OM nehnuteľnost, nevstupuje mi predaj nehnuteľnosti do vymer. základu, nezvyšuje mi platbu odvodov,
    Ak je osoba aj zamestnancom, aj SZČO, pričom nie je nehnuteľnosť v OM SZČO, tiež nie je predaj súčasťou vymer.základu.
    TAkisto nie je súčasťou ak Vám plynú príjmy podľa par.8 ZDP a par.6/3 ZDP:

    Predaj bytu - odvody na ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.