Zavrieť

Porady

Provízia z uzatvorených leasingových zmlúv a DPH

Rád by som si overil jednu vec. Spoločnosť má uzatvorerú zmluvu s leasingovkou, na základe ktorej leasingovka splnomocnila spoločnosť, aby uzatvárala v jej mene leasingové zmluvy. Z týchto uzatvorených zmlúv má spoločnosť nárok na províziu od leasingovky. Túto províziu má spoločnosť fakturovať leasingovke s DPH, či bez? Podľa nášho názoru táto provízia (sprostredkovanie leasingu) nespadá do § 39 - finančné služby, pretože sa jedná o uzatváranie zmlúv o finančnom prenájme a ten v spomínanom paragrafe nie je spomínaný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Pre finančné činnosti, kt. sú oslobodené od dane, platí oslobodenie bez ohľadu na to, aký subjekt ich poskytuje, či ide o bankový alebo nebankový subjekt.
    (osobodené je sprostredkovanie úveru, pôžičky, sprostredkovanie stavebného sporenia, sprostredkovanie úverovej záruky, ..)

    Sprostredkovanie leasing. zmlúv nemá vymedzenie v par.
    Fakturovala by som to ako dodanie služby, kt. nie je oslobodené, so sadzbou DPH.
    marta bodonova
    Dobrý deň, to znamená, že ja platca DPH dostanem províziu od LS kde neni vyčíslena DPH, tak neodvediem DPH ?
    Ďakuejm
    Naposledy upravil marta bodonova : 14.09.09 at 08:11

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    je to riadne dodanie služby, ktoré nie je oslobodené od DPH. Pri každom dodaní služby je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru - § 71 zákona o DPH a odviesť DPH z poskytnutej služby.
    marta bodonova
    Leas.spoločnosť mi neposlala faktúru, len privizný list, kde je suma bez DPH. Ako mám z tejto sumy vyčisliť DPH?
    Ďakujem

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    ak požaduje províziu za poskytnuté služby Vaša spoločnosť - je povinná vystaviť faktúru a odviesť DPH.

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    predpokladám, že provízia na províznom liste je vrátane DPH - t. j. vyrátať DPH z toho, lebo od leas. spoločnosti obdržíte iba predmetnú platbu (žiadne DPH naviac).
    marta bodonova
    Takže ja požadujem províziu za poskytnuté služby a leas.spoločnosť mi musí poslať faktúru, kde je vyčislená DPH, ktorú ja odvediem.
    Rozumiem správne?
    Dakujem
    marta bodonova
    Pri uzavretí leasingu je moja provízia vyčislená ihneď.
    Ja vystavím faktúru a k tejto provízii, npr. 500eur pridám 19% DPH?

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    je potrebné vystaviť faktúru v takej hodnote - akú máte dohodnutú s leasingovou spoločnosťou.
    marta bodonova
    Rozumiem, takže moja provízia je 500 EUR, tak na FA bude:
    420,17 - suma bez DPH
    79,83 - DPH
    500 - Spolu
    Srdečne ďakujem a veľmi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.